A december 9-i menetrendváltáskor sokminden megváltozik a MÁV-START üzletszabályzatában, érdemes ezekről tudni az elővárosi vonatokkal közlekedőknek. A legfontosabb módosítás a menetjegyek érvénytartamára vonatkozik.

A szabályzat egyes rendelkezéseinek megváltoztatása elsősorban a menetjegyek érvénytartamának változása, a jegyértékesítési csatornák fejlesztései, a vásárlási funkcióval bővített Vonatinfó, valamint a jegyvizsgálók testkamerával történő ellátása miatt vált indokolttá.

A vasúttársaság pontosította az utazásról való lemondással, illetve a kerékpár, a kézipoggyász és az élőállat szállításával kapcsolatos fejezeteket is. Az üzletszabályzat 2018. december 9-én, a szokásos menetrendváltáskor lép életbe.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A decemberi változások közül a legfontosabb, hogy a 100 kilométer alatti utazásra szóló jegyek érvénytartama 4 órára módosult. A módosítást az tette szükségessé, hogy 100 kilométernél rövidebb távolságra, egy útra szóló, nem kezelt jegyek visszatérítésének lehetőségével való visszaélések – különösen a budapesti elővárosban, a Budapest–Székesfehérvár vonalon nyáron, illetve a Budapest–Vác–Szob vonalon egész évben – egyre aggasztóbb méreteket öltenek.

Az elővárosban fokozottan jelentkező utasszám-növekedés – és így a jegyvizsgálók munkaterheinek növekedése – miatt a munkatársak minden igyekezetük ellenére sem tudnak mindig minden jegyet kezelni, és az utóbbi időben egyre több utas fedezte fel a nem kezelt jegyek visszatérítésének „lehetőségét”.

A megváltott menetjegyekkel történő visszaélések csökkentésének kérdése más európai vasúttársaságoknál is probléma, a megoldást a legtöbben a menetjegyek érvénytartamának korlátozásában látják; Olaszországban például 4, illetve 6 óra a belföldi menetjegy felhasználhatósága.

A vasúttársaság előzetes felmérése szerint a módosítás a tipikus utazások esetében nem okoz különösebb kényelmetlenséget az utasoknak: például a reggel 7 órakor vásárolt, 100 kilométeres távolságnál rövidebb útra érvényes menetjegy 11 óráig felhasználható, viszont még a jegyvizsgáló szándékos elkerülése sem teszi lehetővé, hogy a délután – munkából, iskolából – a kiindulási állomásra visszatérő utas visszatéríttesse menetjegyét.

A MÁV-START tapasztalatai szerint a vásárlások túlnyomó többségét – különösen a 100 kilométer alatti távokon – azonnali utazás követi és az elővételben vásárló utasok többségének sem okoz gondot az utazási időszak pontosabb megjelölése, ezért a vasúttársaság bízik benne, hogy az elővétel új feltétele – az utasnak ismernie kell az utazás időpontját vagy az igénybe venni kívánt vonatot, hogy menetjegye az utazása teljes tartama alatt érvényes legyen – nem fog komolyabb fennakadást okozni a jegyvásárlásnál.

További fontos változás, hogy az érvénytartam kezdete után csak a kiindulási állomáson lehet kérni a jegy árának visszatérítését. A MÁV-START azt ígéri, hogy utasbarát módon, rugalmasan fogja kezelni a 100 kilométer alatti, 4 órásnál hosszabbra nyúló – elsősorban regionális vasútvonalakat érintő – utazások ügyét: a már megkezdett vonatút a célállomásra közvetlenül közlekedő járaton az érvénytartam lejártát követően is befejezhető lesz, tehát az átszállást is magában foglaló utazásnál elegendő lesz az érvénytartam 3. órájának 59. percében megkezdeni az utazást az utolsó (már a célállomásra tartó) vonattal.

A díjszabás is módosul december 9-től; fontos változás a csere lehetősége, amely abban az esetben könnyíti meg az adminisztrációt, ha az utas nem tudja jegyét az eredetileg tervezett időpontban felhasználni.

Ha az utas azt szeretné, hogy – a díjszabásban megengedett módon – a vasúttársaság visszatérítse a jegye árát, de egyúttal új menetjegy vásárlását is kezdeményezi, akkor a visszatérítést és az új vásárlást egy cserének kell tekinteni abban az esetben, ha az eredeti és a csere során kiadott új menetjegy értéke azonos, vagy az új menetjegy értéke magasabb és az utas a két menetjegy árának különbözetét megfizeti. Ha az új menetjegy értéke nem éri el az eredeti menetjegy értékét, akkor az eredeti jegy árát vissza kell téríteni és új menetjegyet kell kiadni.

Csere esetén nem számítanak fel kezelési költséget. Csere csak pénztárban és csak abban az esetben lehetséges, ha a menetjegy visszatérítését a díjszabás vagy a kedvezményre vonatkozó szabályozás nem zárja ki.

A legfeljebb 100 kilométer távolságra kiadott menetjegy az érvényességi idején belül, a rajta feltüntetett kiindulási állomáson cserélhető. A 100 kilométernél hosszabb távolságra kiadott menetjegyek esetében a cserét a menetjegy érvénytartamának legfeljebb első napjáig lehet kezdeményezni.

Az új jegyértékesítő automatákban, interneten, illetve Vonatinfóból történő vásárlás esetén nem kell külön beállítani az érvényesség kezdetét, mert a jegy érvényessége automatikusan attól az időponttól kezdődik, amikor az utazásra kiválasztott vonat a beállított indulási állomásról elindul.

Az e-vonatjegy visszaváltása kizárólag az internetes jegyértékesítési felületen, illetve a Vonatinfó alkalmazásban, online váltható vissza, az érvényesség megkezdése előtt legkésőbb 1 órával – áll a vasúttársaság közleményében.