Vezetett sétákat indít a budai Vár alatt húzódó, több mint három kilométer hosszú barlangrendszer látogatók elől eddig elzárt részeiben a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság.

Borzsák Sarolta, a hétvégén indult túrák egyik vezetője elmondta, hogy a föld alatti termekben és folyosókon a látogatók megismerhetik, hogyan alakultak át a természetes barlangok labirintusszerű pincékké, és hogyan hasznosították őket például borospinceként, börtönként vagy óvóhelyként.

A Vár alatt sok kisebb barlang létezett, ezeket sokszor kútfúrás közben fedezték fel, majd az üregeket a második világháború idején összekötötték és óvóhelyként hasznosították.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A túra során még több mosdó és zuhanyzó maradványai is láthatók, illetve egy helyszínen összegyűjtötték azokat a csontokat, amelyeket az 1930-as években találtak a barlangrendszer tisztításakor.

A budai Vár alatt található barlang Magyarország talán egyik legrendhagyóbb barlangrendszere. Boltozatát az édesvízi mészkőből kioldódott formák alakították, a látogatók pedig az alatta lévő márgarétegen járnak.

A Szentháromság térről induló, kétórás programot szerdánként és péntekenként szervezik meg, egyszerre legfeljebb 25 ember részvételével, a kirándulás 14 éves kortól ajánlott. A túráról további információk a www.dunaipoly.hu oldalon találhatók.

Az 1997-ben alapított Duna-Ipoly Nemzeti Park Magyarország leggazdagabb élővilágú nemzeti parkjainak egyike, a fővárostól északra 60 ezer hektárnyi területen, a Pilis és a Börzsöny nagyobb részén, a Duna és az Ipoly folyók között helyezkedik el.

MTI