Szinte minden héten mi is megírjuk, hogy nagyon kell figyelni arra, kinek és miért adjuk meg a bankszámlánk adatait. Legutóbb az NKM Energia Zrt. nevét felhasználva loptak el 130 ezer forintot egy hölgy bankszámlájáról. Elmondjuk, hogyan csinálták, és mikor kell gyanakodnod.
Gyanakodj, ha a bankszámla adataidat kérik
A netes csalók folyamatosan bombázzák az e-mail fiókjainkat olyan levelekkel, amelyben valamilyen ügyes szöveggel a bankszámla adatainkat szeretnék tőlünk megszerezni.
Nyeremény vagy tartozás a tuti beetető szöveg
A megtévesztő levelek akkor találnak célba, ha egy általunk is ismert cég szolgáltatásával kapcsolatos témával keresnek minket. Nyeremény vagy valamilyen apróbb tartozás kapcsán.
Hirdetés
Csodálatosan felújított lakás Újbudán, az Etele Plaza és az MOL Campus közelében, nem messze a Duna-parttól. Alkalmi ár: 68,5 MFt. Készpénzes vásárló esetén alkuképes az ár! A részletekért kattints az alábbi képre!
Telefonos és közszolgáltató cégek
A csalók előszeretettel használják a telekommunikációs cégek nevét vagy a közszolgáltatókat, hiszen így találnak meg a legnagyobb eséllyel bepalizható embereket.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Mi vagyunk a halak az adathalászok internetes tengerében
Az adathalászat tehát azt jelenti, hogy kiküldenek sok millió levelet, ez a csali. A halak mi vagyunk, akik közül sokan ráharapnak a csalira.
Egy magyar nő is áldozat lett
Így történt ez nemrég egy magyar nővel is, aki a Facebookon osztotta meg a történetét, miszerint ő maga is áldozatául esett egy átverésnek, amihez a csalók az NKM Energia Zrt. nevét használták fel.
Hamis e-mail
Az NKM legutóbb tavaly októberben figyelmeztette a netezőket, hogy a csalók a szolgáltató ügyfélszolgálatának nevében, számla elkészülésére hivatkozva hamis e-mailekkel vették célba a magyarországi internethasználókat. Most hasonló kampány indulhatott a neten, így az elkövetkező napokban érdemes még jobban odafigyelni – írja a 24.hu.
130 ezret loptak el tőle
A károsult nő Facebook-posztjában arról számol be, hogy 1340 forint tartozásról érkezett számlaértesítése. Az e-mailben megadott linkre kattintva megadta bankkártya-adatait az adathalász-felületen. Ezután a csalók több sikertelen, nagyobb összegű tranzakció után két alkalommal tudtak sikeresen pénzt leemelni, először 60 ezer, majd 70 ezer forintot.
Hivatalos tájékoztatás
Az NKM korábban hangsúlyozta: az NKM hivatalos online ügyfélszolgálati rendszerei az ugyfelszolgalat@online.nkm.energy, valamint a noreply@nkm.energy címekről küldik ki a hivatalos értesítéseket. Az ügyfeleknek minden esetben erről a két e-mail címről érkezik a hivatalos, hiteles tájékoztatás, amennyiben új földgáz- vagy áramszámlájuk készül.
Nem kérnek banki adatokat az igazi szolgáltatók
Az online ügyfélszolgálati honlapon sosem kérik ügyfeleiktől, hogy adják meg a bankkártyás fizetéshez szükséges adataikat. Azokat minden esetben a biztonságos banki felületre történő átirányítást követően kell csak megadniuk. Az NKM továbbá közölte, hogy elhatárolódik minden, nem hivatalos úton történő megkereséstől és csalási kísérlettől, ezek felderítésében együttműködik a rendőrséggel és más hatóságokkal.
Így ellenőrizd hová vezet a link
Ha számlabefizetésről szóló levelet kapunk, az első fontos dolog, hogy mindig ellenőrizzük a feladót – amely bár hamisítható, de gyakran a bűnözők nem veszik a fáradtságot, hogy ezzel bíbelődjenek. Segíthet az is, ha az e-mailben a hivatkozás felé visszük az egérmutatót, de nem kattintunk, ilyenkor a képernyő bal alsó sarkában láthatóvá válik, hova vezet a link. Ha ez egy más weboldal, mint a szolgáltató eredeti címe, ne kattintsunk rá, azonnal töröljük az e-mailt.
Kiemelt kép: illusztráció