Site icon BudaPestkörnyéke.hu

Elindultak a Dunakanyarba a katonák és a honvédség lánctalpas kétéltű járművei, órákon belül veszélyes lesz a helyzet – FOTÓK

„Hamarosan Magyarországra érkezik a Borisz ciklon hatása” – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az árvíz elleni védekezésről szóló sajtótájékoztatóján, hétfőn reggel. Közben a hadügyminiszter Szalay-Bobrovniczky Kristóf bejelentette, hogy Szentesről úton vannak a lánctalpas kétéltű járművek, amelyek Pilismarótnál és a Dunakanyar több településéén segítik a védekezési feladatokat.

Elindult a hadsereg a Dunakanyarba

Már úton vannak a lánctalpas kétéltű járművek Szentesről Pilismarótra – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Facebook-oldalán hétfőn. A miniszter azt írta: a Magyar Honvédség számos eszközzel részt vesz az árvízvédelemben. Szentesről úton vannak a lánctalpas kétéltű járművek, amelyek Pilismarótnál segítik a védekezési feladatokat. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Homokzsákokat pakoló katonák

Forrás: Facebook

A lakosság is segíthet

Az országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint az elmúlt 24 órában számos helyről érkezett hozzájuk megkeresés, hogy a lakosság milyen módon támogathatja az árvízi védekezést. Ezért közzétették az önállóan védekező települések listáját. Mint írják, amennyiben valaki teheti, hogy tevékenyen részt vállaljon a helyi védekezésben, javasolják, hogy keresse az adott település polgármesterét, aki a helyszínen tartózkodó műszaki irányítókkal szervezi a munkát és tájékoztat a teendőkről. 

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Itt a települések listája:

Dömös, Dunaalmás, Esztergom, Gönyű, Lábatlan, Neszmély, Nyergesújfalu, Süttő, Pilismarót, Budakalász, Dunabogdány, Dunakeszi, Kismaros, Kisoroszi, Leányfalu, Nagymaros, Százhalombatta, Szentendre, Szob, Sződliget, Tahitótfalu, Tass, Vác, Verőce, Visegrád, Zebegény A vízügy azt javasolja, hogy annak a településnek a honlapját vagy közösségi média oldalait keressék fel, ahol esetleg segíteni szeretnének vagy tudnának.

A Dunakanyarban, Pócsmegyernél már elindult a Duna a házak felé

Lezárják Budapesten az alsó rakpartot

Ma este nyolctól lezárják a budai és a pesti alsó rakpartot. Az ott parkoló autókkal mindenki álljon el legkésőbb ma délután, mert estétől a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság elszállítja az alsó rakpartról az ott maradt járműveket. Az előrejelzések szerint kedden délelőtt éri el a Duna az alsó rakpartot. Egymillió homokzsák rendelkezésre állásáról gondoskodik a Fővárosi Csatornázási Művek a katasztrófavédelemmel és a védekezéshez igénybe vett alvállalkozókkal közösen; ebből hozzávetőlegesen 800 ezret a Margit-szigeten kell felhasználni.

Lemondta az utazásokat Orbán Viktor és a belügyminiszter is

„A szélsőséges időjárási körülmények és a Magyarországon jelenleg is tartó árvizek miatt minden nemzetközi kötelezettségemet elhalasztottam” – írta Orbán Viktor miniszterelnök az X-en. Pintér Sándor belügyminiszter azt mondta, hogy a Duna menti és a Duna medencéjéhez kötődő részek vannak veszélyben. „A felkészültségünk jelen pillanatban elérte a száz százalékot” – tette hozzá. Pintér elmondta, hogy a belügyminiszter lemondja a külföldi útjait és nem hagyja el az országot.

Budapesten hétvégén fog tetőzni a Duna

Láng István országos vízügyi főigazgató azt mondta, hogy szerdán Nagybajcs közelében, csütörtök-pénteken Komárom és Esztergom környékén, Budapesten pedig a hétvégén fog tetőzni a Duna, az előrejelzések szerint a 2013-as árvíz szintje alatt 30-40 centiméterrel. Láng szerint az árvíz jövőhéten hagyhatja el az országot.

12 ezer katona

Orbán Viktor elrendelte, hogy a belügyminisztérium operatív törzset hozzon létre az árvízvédelemre. Ennek alapját az Országos Vízügy és a Katasztrófavédelem adja, része lesz a katonaság is, amely mintegy 12 ezer embert ad a munkálatokhoz, akár helikoptert is bevetve a lakosok „vagyonának és életének megóvásáért”. 

Készen állnak a mentők is

Pintér szerint emellett az egészségügynek is készen kell állnia, a mentőszolgálat kiemelt szolgálatot biztosít mindenhol. „A Borisz ciklon az elmúlt napokban jelentős problémákat okozott Európában” – mondta Pintér, kiemelve az ausztriai helyzetet, ahol elöntötte a víz Bécset. „Kilépett a medréből a Duna, és más kisebb folyók is veszélyt jelentenek” – tette hozzá.

Megnyithatják a vésztározókat

Pintér szerint lehetséges, hogy a medrében tudják tartani a Dunát, de amennyiben nem, a víztározókat is használni fogják. A belügyminiszter arra kérte az érintett települések önkormányzatait, hogy álljanak készen a védekezésre.

Önkénteseket is várnak

„Önkénteseket is szívesen fogadunk a védekezésbe. Hogy hol hány önkéntesre van szükség, ezt az interneten fogjuk közzé tenni” – ez tartalmazni fogja azt is, hogy hol és milyen munkára lehet jelentkezni, mert Pintér szerint ez azért is kell, mert inkább baj lehet abból, ha egy helyre sokan mennek, a település viszont nincs felkészülve a fogadásukra. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Katonák árvízvédelmi munka közben – Forrás: Facebook/
Szalay-Bobrovniczky Kristóf

Exit mobile version