Site icon BudaPestkörnyéke.hu

Miért épp nyers méz?

Mindannyiunk előtt ismert, hogy a méznek számtalan pozitív tulajdonsága létezik, igazi roborálószere az immunrendszerünknek. Az azonban már nem annyira köztudott, hogy létezik nyers és pasztörizált verziója is, illetve azt is kevesen tudják, hogy ezek között mi is a különbség.

Mai cikkünkben erről írunk bővebben. Gyakorlati példaként pedig elhozzuk a természetízei.hu vitamézes kínálatát, melyben sokféle funkcionális mézkülönlegességet találhatunk. Ezek mellett akár 12 féle gyümölcsöt tartalmazó Lionectart, mézes immunerősítőket, sőt még méhviaszgyertyákat és mézes propoliszos szappanokat is vásárolhatunk itt. De kezdjük az elején, és térjünk vissza a nyers mézhez! 

Nyers vs pasztörizált méz

A nyers méz esetén tulajdonképpen a kaptárból kivett mézről beszélünk. Olyanról, ami se szűrve, se hőkezelve nincs. Ennek köszönhetően nem veszít a tápanyagértékéből, abszolút naturális.

A pasztörizált típusnál már jelentősen csökken a vitamin- tartalom, lebomlanak az aminosavak és elpusztulnak ajótékony hatású prebiotikus bakteriumok. A boltok polcain legtöbbször ezeket érjük el, sőt olyan is akad, amelyik ultraszűrésen esett át. A feldolgozott mézek sok esetben már nem tartalmaznak olyan értékes összetevőket, mint a virágpor, az enzimek és az antioxidánsok. Emellett persze nincsenek bennük buborékok, nem kristályosodnak olyan gyorsan, sokkal átlátszóbbak is, vagyis tetszetősebbek, mint a nyers társaik. De vajon melyik tulajdonság a fontosabb?

Miből áll a nyers méz?

Főként glükóz és fruktóz természetes formájából, illetve vízből, számtalan ásványi anyagból, nyomelemekből, vitaminokból, aminosavakból, fehérjékből, flavonoidokból és kedvező hatású mikroorganizmusokból áll a nyers méz. Alacsony a pH értéke, magas a cukortartalma, így gyakorlatilag saját magát tartósítja. 

De az olyan szerves savak, mint a lizozim, méhviasz, nektár, virágpor és propolisz is közrejátszik abban, hogy a kártékony baktériumok nem élnek meg benne. A jótékonyak, a probiotikusak viszont annál inkább! Éppen ezért mind a gyógyászatban, mind a szépségiparban hasznos és népszerű termék.

Az igazi érték a belső szépség

Nem hiába tartja a mondás, hogy az igazi szépség belülről fakad. A méznél sincs ez másként. Lehet tetszetős a külső, ha belül nincs meg benne az a tartalom, ami igazi, összetéveszthetetlen és jótékony mézzé teszi. Egyfajta pozitív visszafejlődést, a gyökerekhez való visszatérést jelenti a nyers típus használata, amire többek között a természetízei.hu vitamézes is törekszik. Hiszen így lesz igazán egészséges a szervezetünk számára.

Nem árt tudni

1 év alatti gyermekek esetében tilos a méz beépítése az étrendbe. Azonban léteznek olyan hőkezelt formulák kifejezetten csecsemőknek, amelyekkel semlegesítik a Clostridium botulinum baktérium spóráit.

Jó tudni, hogy ha azt látjuk egy méz címkéjén, hogy “bio” vagy “organikus”, az nem azt jelenti, hogy nyers. Ezek a jelzők azt mutatják, hogy biodinamikus gazdálkodásból származik.

Mielőtt vásárolunk, mindenképp olvassuk el a mézen található információkat, és ha nyers típussal találkozunk, bátran válasszuk azt a fent említett pozitívumok miatt!


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a termeszetizei.hu oldalt működtető cég.

Exit mobile version