Site icon BudaPestkörnyéke.hu

Milyen fűszerek adják a disznótoros ételek jellegzetes finom ízét?

A disznóvágás a téli ünnepkör egy jellegzetes szokása, amelynek napjainkban nagy divatja van. Mind többen határozzák el magukat saját vágásra és húsfeldolgozásra, hogy csak olyan termékeket fogyasszanak, amelyekről tudják, miből készültek. 

Bár a magyar konyhának megvannak a maga alapfűszerei, ízei, sokan szívesen kísérleteznek egyedi aromákkal, vannak, akik csípősebben, karakteresebben szeretik a megszokott ételeket. Nincs ez másként a disznóvágások alkalmával készített főbb fogásokkal, a hurkákkal, kolbászokkal, szalámikkal sem. És bár az arányok, a mellékes fűszerek változhatnak, a kiindulási alap mindegyiknél ugyanaz. Cikkünkben a disznótoros fűszerekről lesz szó. 

A kolbász legyen kolbász

Az egyes termékekhez szükséges húsok feldolgozása megegyezik, számos, a Böllér webshopban kapható kés és kellék elengedhetetlen hozzá, illetve a késztermékek is hasonlítanak egymásra, mégis van különbség hurka és kolbász, illetve szalámi és disznósajt között. Nemcsak az egyes készáruk megjelenési formája, vastagsága eltérő és karakteres, hanem az íze is. Így pontosan tudjuk, mit várhatunk egy kolbásztól vagy szalámitól. De mi kell ahhoz, hogy egy kolbász kolbász ízű legyen akár vásároljuk, akár mi magunk készítjük?

Az egyes állati részeknek megvan a funkciója. Aki ért a húsfeldolgozáshoz, az pontosan tudja, melyik mihez használható, melyikből lehet színhús, hurka vagy kolbász, illetve füstölnivaló. És tudja, hogy melyikhez milyen fűszereket használjon. 

Mibe milyen fűszerek kerülnek?

Jó kolbászt lapockából, combból készíthetünk egy kevés szalonna hozzáadásával, hogy megfelelően zsíros legyen. Megvannak a klasszikus fűszerei, amelyek hozzájárulnak jellegzetes aromájához. Elmaradhatatlan a jó minőségű és frissen őrölt fűszerpaprika, a feketebors és a fűszerkömény, továbbá a friss fokhagyma és a szigorúan jódmentes só. Vannak persze, akik néhány “titkos” összetevőre is esküsznek, például szerecsendióval, fehérborssal, kakukkfű-fokhagyma vagy gyömbér-citromos bors variációval egészítik ki a hagyományos verziót. 

A hurkához az állat belsőségei, a sertésmáj, a sertéstüdő, sertésfejhús, bélháj léppel, dagadó, meg némi színhús szükséges, illetve rizs vagy gersli, amelyeket puhára főzés után a húshoz adunk. Klasszikus fűszerei a só, a bors és a majoranna, de adhatunk hozzá babérlevelet is. Ha kenőmájas is készül, abból a majoranna nem hiányozhat. A kolbászt is, a hurkát is természetes sertésbélbe töltjük, majd a hurkákat és a kolbász egy részét süthetjük, a kolbász nagyobb részét pedig füstöljük. 

Mi lehet még disznótoros étel?

Disznóvágáskor elmaradhatatlan a jó sonka, amelynek elfogyasztására hagyományosan húsvétkor kerül sor. Ennek titka a pác, amelybe az általános fűszereken, a babérlevélen, a són, a borson, a majoránnán kívül néhány különleges fűszer, például koriander vagy szerecsendió is kerülhet.

És természetesen a disznósajt sem maradhat el, amelynek ízharmóniáját a fűszerpaprika, a fokhagyma, a feketebors, a majoránna és a babérlevél adja. 


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a boller.hu oldalt működtető cég.

Exit mobile version