Sorra dőlnek a negatív vízállási rekordok a Dunán, jelentősebb vízszintemelkedés a következő napokban sem várható.
Fenti képünkön egy férfi áll távcsővel az Ínség-sziklán 2018. október 16-án. Délelőtt Budapestnél 49 centiméter volt a Duna vízállása, ez 2 centiméterrel alacsonyabb, mint a valaha mért legkisebb vízszint. Az Ínség-szikla a Gellért-hegy lábánál, 93 centiméteres vízállásnál kezd látszani.
Vasárnap Komáromnál, hétfőn Esztergomnál is negatív rekordot döntött a Duna vízállása, majd keddre Budapesten is elérte a valaha mért legalacsonyabb vízszintet a folyó.
Budapesten 2003-ban mérték az eddigi legalacsonyabb, 51 cm-es vízállást, kedd reggelre azonban 49 centiméterrel új negatív rekord állt be. Olyan alacsony a víz szintje, hogy a Vigadó előtti mérők mindegyike szabadon áll, még csak meg sem közelíti őket a víz, ez látható az alábbi képen.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
A következő napokban pedig néhány centivel még tovább csökkenhet a vízszint és a folyó alsóbb szakaszain is erre lehet számítani – írja az Időkép.hu.
Az alábbi képet Szávoszt-Vass Dániel töltötte fel a Facebookra azzal a szöveggel, hogy aki teheti menjen le a Dunához csodát látni, mert még sohasem volt ilyen alacsony a vízállás. A kép Gödnél készült. Köszönjük, hogy a fotóval segíti mások tájékoztatását.
A Dunán a 19. században határozták meg a nulla pontok magasságát, amit egy kiválasztott év legalacsonyabb vízmagasságához rögzítettek. Azóta előfordultak kisebb vízállások is, így ezeket negatív jellel jelölik. A nulla csak egy viszonyítási pont, amelyhez képest a relatív vízállásokat határozzák meg. Ha Budapesten a vízállás nulla centiméter lenne, az nem jelenti azt, hogy száraz lábbal át lehet kelni a folyón, a víz mélysége még ebben az esetben is jó néhány méter.
Kiemelt kép: MTI Fotó/Máthé Zoltán