Az agglomeráció legnagyobb városában Érden összejött az, amire sok Budapest környéki településen vágynak: az emberek nem csak aludni járnak haza, hanem megismerik a szomszédban élőket, közösséggé alakulnak az utcák, városrészek. Az érdi találmányt úgy hívják, hogy Szomszédünnep. Egyes utcákban már 25 éves hagyomány, idén pedig minden eddiginél több utcában, 50 helyen buliztak, ettek-ittak, beszélgettek a szomszédok. Csőzik László polgármester évek óta arról beszél, hogy közösséget szeretne építeni, úgy tűnik ez kezd összejönni.
Késő estig táncolnak
Szomszédünnepet tartottak Érden, az agglomeráció legnagyobb városában. A partit úgy kell elképzelni, hogy a részt vevő utcákat ilyenkor lezárják a forgalom elől, az ott élők pedig kipakolnak asztalokat, székeket, játékokat, néhol színpadot az utcára és együtt vannak. Beszélgetnek, esznek-isznak, néhol késő estig táncolnak. A szomszédok közben megismerik egymást, közösen főznek, grilleznek vagy megkóstolják a dobozban kihozott sütit. A rutinosabbaknál megjelennek a boros- és pálinkásüvegek, bográcsok, hiszen a tűz és rajta az étel mindig közel hozza egymáshoz az embereket.
Nehéz megmozgatni az embereket
Csőzik László, Érd polgármestere évek óta hangoztatja, hogy hisz a közösségépítésben. Néhány éve interjút adott a BudaPestkörnyéke.hu hírportálnak, akkor ezt mondta: „Aközösségépítés roppant fontos itt Érden is. Én ebbe nagyon sok lelkiséget teszek, iszonyú sokat dolgozok azért, hogy érzetre Érd „egy” város legyen. Én kisvárosban nőttem föl, Baján, ahol megvolt a közösség. Nem is emlékszem olyanra, hogy pártpolitikai vonalak széthasították volna az erős helyi közösségeket, ezt szeretném viszontlátni. Az agglomeráció valamennyi településén szerintem fontos törekvés lehet, hogy ezek az alvóvárosok, ingázóvárosok miként tudnak igazi közösséggé összeforrni. Ez hatalmas nagy melót igényel, mert nagyon nehéz megmozgatni az embereket. Én például Érd-Ófaluban élek, és amikor odaköltöztünk, ahelyett, hogy kiközösítettek volna, a legnagyobb szeretettel fogadtak be. Az egyik szomszédom például Orbán-hívő fideszes és mégis nagyon jó viszonyban vagyunk. Áthozzák a sütit, a disznótorost, és tök jól elvagyunk, és nem áll közénk a politika.”
Tetszik az érdieknek
Az érdi polgármester szerint azok a politikusok lesznek sikeresek, akik közösségeket tudnak kialakítani. Úgy tűnik az érdieknek is egyre jobban megtetszik a polgármester víziója, aki nagy támogatója a Szomszédünnepnek.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Csoportkép a Hárslevelű utcában
25 éve megrendezik
A Tárnoki úti Spar közelében a Hárslevelű utcában már 25 éve minden évben megrendezik a szomszédünnepet. “Minden évben ott vagyok velük, most is köszöntöttem őket a negyedszázados évfordulón! Ahogy Poteczin Imre, a közösség szervezője fogalmazott, minden szomszédünnepes társaságot üdvözölnek, ők az ősminta, együtt buliznak minden áldott évben ilyenkor” – írja közösségi oldalán Csőzik László.
Nyissunk egymásra
“Szomszédünnep, nyissunk egymásra” – írják az egyik utca bejáratánál. Úgy tűnik az agglomerációban élőknek egyre nagyobb szükségük van ember léptékű, beszélgetős, ismerkedős eseményekre. Minden településnek megvannak a maga eseményei, de az igazán hatásosak azok, ahol nem csak dübörgő zene mellett lehet sört inni vagy lángosozni, hanem ahol lehetőség van az ismerkedésre.
Partizik Érd
Ismerkedés
Budapest környékén több pincehegy található, a pincenyitogató hétvégék, szüreti ünnepek mind-mind kiváló alkalmak arra, hogy a helyben élők egy pohár borral, vagy üdítővel a kezükben megismerjék egymást.
Üzleti kapcsolatok és barátság
A fővárosból kiköltözők jelentős része, különösen a fiatalabb korosztály nagyon nyitott az ismerkedésre. Igényük van arra, hogy a lépcsőházak senkit sem ismerek világából átlépjenek a szomszédokkal, új helyi ismerősökkel teraszozás, grillezés világába. Sok új ismeretség, barátság, sőt üzleti kapcsolat is kialakul az ilyen ismerkedős lehetőségekből.
Egyes utcákban a gyerekek előadásokat rendeztek
Máshol csak együtt voltak a szomszédok és mindenki hozott egy kis elemózsiát
Szavazat lehet az elégedettségből
Csőzik polgármester felismerte, hogy az emberek sokkal jobban érzik magukat, ha számíthatnak valakire. A szomszédünnep pedig pont arról szól, hogy az egymás közelében élő emberek nem csak elmennek egymás mellett, hanem megismerik egymást, figyelnek a másikra, szükség esetén pedig számíthatnak is a másikra. Ha ez így van, jól érzik az adott településen magukat az emberek, ez pedig mindenkinek jó, a polgármester pedig ötévente szavazatokra válthatja az emberek elégedettségét.
Kiemelt kép: Szomszédünnepen Csőzik László Érd polgármestere. A fotó Adobe IA mesterséges intelligencia felhasználásával készült