Közérdekű adatigényléssel nyilvánosságra hozták, hogy 2021. március 4-ig melyik magyar településen, hányan haltak meg koronavírusban. A több ezer adatot tartalmazó listából kiválogattuk az agglomeráció szomorú listáját, azt a 20 települést, ahol a legtöbb haláleset történt. A listát a cikkünk végén lehet megnézni.
Települések veszteségei
Közérdekű adatigényléssel jutott hozzá a K-Monitor az adatsorhoz, amelyben az szerepel, hogy a magyarországi településeken hány áldozata volt a koronavírusnak. A törvényben előírt maximális idő, 90 nap után egy géppel beszkennelt, olvashatatlan dokumentumot kaptak, amelyben a járvány kezdetétől 2021. március 4-ig adták ki a települések veszteségeit. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Eddig nem kötötték a nyilvánosság orrára az adatokat
Az operatív törzsnek és a Nemzeti Népegészségügyi Központnak a települések rendszeresen elküldik ezeket az adatokat, de eddig nem közölték őket a sajtóval. Most a nyilvánosságra került hivatalos adatokat nézzük át.
A fekete top 3
A statisztikai adatok alapján jól látszik, hogy a nagyobb lélekszámú településeken több haláleset történt. Az első Budapest, 2850 halálesettel, a második az agglomeráció legnépesebb városa, Érd 63 halálozással. Ez alapján a harmadiknak kellene lennie Dunakeszinek, hiszen majdnem 44 ezres lakosságával Budapest környékének második legnagyobb városa, mégis másik város szerezte meg a szomorú harmadik helyezést.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Meglepő helyezett
A képzeletbeli fekete dobogó harmadik helyére Esztergom érkezett be, ahol a 29 ezres lakosságszámra 53 haláleset jutott. Esztergomnál népesebb települések közül több is kevesebb halálos áldozattal vészelte át a koronavírus-járványt.
Országos adatok
Az országos adatokat elnézve, ott is a legelső helyen találjuk a fővárost, Miskolc a második 324 halálesettel, a legnépesebb vidéki város, Debrecen pedig a harmadik 246 esettel. Vidéken is érdekes, hogy Szegeden ugyan többen laknak (163 ezer) mégis a 160 ezres Miskolc előrébb került a szomorú listán.
Országosan a városok sorrendje így nézett ki március elején:
- Budapest (2850)
- Miskolc (324)
- Debrecen (246)
- Szeged (226)
- Nyíregyháza (221)
- Kecskemét (204)
- Pécs (176)
- Győr (164)
- Kaposvár (142)
- Szombathely (137)
Dupla annyi haláleset
A nagy nehezen kiadott hivatalos lista akkor készült, amikor 15619 haláleset történt. A mai adatok alapján már 29709 ember halt meg Magyarországon koronavírusban, vagyis dupla annyi, mint amennyiről a most kiadott hivatalos statisztika beszámol. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Végleges adatok
Ha egyszer kiadják majd a végleges adatokat, várhatóan az arányok hasonlóan alakulnak majd és Budapest, valamint a nagyvárosok szomorú elsősége akkor sem lesz megkérdőjelezhető ezen a szomorú listán. A március 4-ig bezárólag az alábbiak szerint alakult Budapest környékének feketelistája:
Kiemelt kép forrása: MTI/Balogh Zoltán