Site icon BudaPestkörnyéke.hu

Miben különbözik a nyitott MRI a zárt MRI-től?

Az MRI vizsgálatok nagyban hozzájárulnak az orvosi diagnosztikához, hiszen oly módon mutatják meg az emberi test csontosabb és lágyabb szöveteit, ahogy más képalkotó eljárás erre nem képes. Néhány ember számára viszont a bezártság érzete diszkomfortot okoz, ami egy igazán gyakori jelenség napjainkban. A klausztrofóbiára hajlamos páciensek jelentős szorongással, vagy egyáltalán nem képesek alávetni magukat egy ilyen zárt vizsgálatnak. Az MRI éppen ezért kétféle eszközt alkalmaz a vizsgálatok elvégzésére: a zárt és a nyitott MRI berendezéseket. Melyik kifejezés mit jelent? Nézzük is meg!

Mi az az MRI?

Bizonyos esetekben a páciensek olyan fájdalmakra és tünetekre panaszkodnak, melyek a hagyományos eljárásokkal nem mutathatóak ki. Az MRI vizsgálat során viszont nemcsak a csontok és a porcok, de az ennél lágyabb szövettípusok is láthatóvá válnak. Jellemzően idegi és érrendszeri, valamint anyagcserével kapcsolatos problémák feltérképezése okán kerül sor MRI vizsgálatokra, a csontozat és a porcok betegségeinek, sérüléseinek (például porckorongsérv) felderítése mellett.

A berendezés kétféle lehet: zárt és nyitott MRI gép. A CT-től és a röntgentől eltekintve, az MRI nem radioaktív, hanem mágneses sugarakkal és rádióhullámokkal jeleníti meg a test belső részeit. A modern tudománynak köszönhetően ezt a képet már számítógépre is lehet továbbítani, ahol a megfelelő programok segítségével a kép akár modellezésnek is alávethető. A zárt és a nyitott MRI is fájdalommentes, de bizonyos szabályokat, és az orvosi utasításokat mindenképpen érdemes betartanunk a vizsgálat előtt és közben.

Miben más a zárt MRI, mint a nyitott?

A zárt berendezés hosszabb a nyitott MRI-nél, és leginkább kapszula formájú a magas minőségű képalkotás elérése érdekében. Mindkét gép mágneses mezőt és rádióhullámokat indukál, mellyel képes a test csontozatának, és belső szöveteinek pontos feltérképezésére. Az MRI szkenneréhez csatlakoztatott számítógép a visszaérkező hullámokat képpé alakítja, így az orvosok képesek lesznek ez alapján felállítani a pontos diagnózist. Ehhez viszont egy zárt rendszerre van szükség, ami az erősebb mágneses tér létrehozásával képes pontosabb képet alkotni, de bizonyos esetekben elég lehet a nyitott MRI alacsonyabb erősségű mágneses rezonancia vizsgálata is.

Zárt MRI előnyei és hátrányai

Számtalan előnye van a zárt rendszernek: 

Mik a hátrányok? 

Nyitott MRI előnyei és hátrányai

nyitott MRI talán több előnyt számlál, mint a zárt berendezés. 

Számos előnye mellett nézzük meg a hátrányokat is:

Melyiket érdemes választani?

Nehezen határozhatjuk meg, hogy a nyitott MRI, vagy a zárt MRI a jobb választás, hiszen két eltérő berendezésről beszélünk. A két rendszer különbözőségét jellemzően a kényelem és a képalkotás pontossága adja. Amennyiben klausztofóbiával vagy túlsúllyal küszködünk, úgy a nyitott MRI jobb megoldásnak bizonyul. Ha viszont mindenképpen zárt MRI-n kell részt vennünk a képminőség érdekében, úgy a szakorvossal történő egyeztetés után érdemes csökkenteni a szorongásos reakciókat szorongásoldók vagy füldugó segítségével. 

Ha esetleg úgy gondolja, hogy nyitott MRI vizsgálatra lenne szüksége a panaszai okának felderítésére, érdemes lehet felkeresni egy jól felszerelt magánrendelőt a vizsgálat szakszerű elvégzéséhez.

Kiemelt kép forrása: Pexels

Ez a cikk szponzorált tartalom. Kattintson ide, ha Ön is kipróbálná ezt a népszerű hirdetési formát. A hivatalos, auditált mérések szerint a Like Company hírportáljait a forgalmas napokon 600 ezer ember olvassa.

Exit mobile version