Hatalmas húsvéti partit tartottak Hollókőn, senki sem maradt szárazon. A palóc falu a világörökség része, légvonalban alig 58 kilométerre van Budapesttől, jó kirándulóhelyszín. Legendás a hollókői húsvéti fesztiválon idén is sokan voltak. Ha kíváncsi vagy arra, hogyan áztak el a lányok, nézd meg a cikkünk alján a videót.
Sokan voltak Hollőkőn
Idén is sokan voltak Húsvétkor Hollókőn. A palóc falu megtelt vendégekkel, a környező domboldalak pedig autókkal. Rengeteg önkéntes, polgárőr és rendőr segítette a közlekedést és azt, hogy mindenki jól érezze magát. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Nem volt olcsó
Idén a belépőjegy egy felnőttnek 5 ezer, a gyerekeknek hétéves kor felett 4 ezer forintba került, vagyis egy család számára nem volt olcsó a mulattság, ráadásul az ófalu területén minden másért is fizetni kellett.
Locsolás az egész faluban
Kellemes időjárás fogadta idén a látogatókat, a programok pedig minőségiek voltak. A településen sokfelé népviseletbe öltözött férfiak locsolták a népviseletbe öltözött lányokat és persze a látogatókat.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Világörökség része
Hollókő Budapesttől légvonalban alig 58 kilométer távolságban van, de közúton sincs messzebb 76 kilométernél. A palóc falvat a Világörökség Bizottság 1987-ben a magyarországi várományos helyszínek közül Budapest mellett elsőként vette fel a világörökség listájára.
Páratlan falu
A legfontosabb feltételnek, azaz az egyedi és egyetemes jelentőségnek Hollókő azzal tesz eleget, hogy a 17–18. században kialakított falu a népi építészet és a 20. századot megelőző falusi élet olyan páratlan példája, amelyet sikerült eredeti állapotában megőrizni. Hollókő napjainkra sem vált szabadtéri múzeummá: mindmáig élő, lakott település. Hagyományőrző lakói a legtöbb épületet most is eredeti rendeltetésének megfelelően használják.
Ófalu és újfalu
A község két részből áll, az ófaluból és az újfaluból. Az ófalu 1909-ben teljesen leégett, de azt a tűzvész után teljes egészében pontosan rekonstruálták, mára pedig már az UNESCO védettsége alatt áll. Továbbá a 15. és 16. században az oszmán ostrom ellen jelentős szerepet játszó vár egyes részeit is helyreállították.
Tűzvészek
A falu története a 13. századig nyúlik vissza. A török időkben sok más településhez hasonlóan Hollókő is elnéptelenedett: 1715-ben mindössze három adóköteles háztartásról szólnak a vármegyei összeírások. A településen többször pusztított tűzvész, mivel a házakat fából építették, alapozás nélkül, és könnyen gyulladó zsúptetővel fedték, a szabad tűzhelyek felett pedig kémény helyett csak füstlyukakon szellőztettek.
111 éve olyan, mint most
Az 1909-es nagy tűzvész jelentette a fordulópontot: a vályogfalú házakat kőalapra emelték, és szarufás tetőszerkezettel, cserépzsindellyel fedték, megőrizve eredeti formájukat. A századelő hangulatát, az ősi palóc népi építészeti stílus emlékeit magán viselő Ófalu 1911-re nyerte el mai arculatát. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Itt a videó a nagy locsolásról (01:30-tól indul a locsolás)
Kiemelt kép: Locsolás Hollókőn – Fotó: BudaPestkörnyéke.hu