A dunavarsányi Duna-parton sok vízparti telek tulajdonosa önkényesen a saját telkéhez csatolta a vízparti sávot úgy, hogy egyszerűen lekerítette azt. Az önkormányzat tulajdonában lévő partszakasz így nem használható sétálásra, bringázásra. A kerítések a vízpartig érnek, holott a törvény szerint a folyó szélétől 6 méter közterületnek számít. A dunavarsányiak egy része mindent megtesz, hogy visszaszerezze a Duna-partot, az önkormányzatnál azonban csak mostanában kezdtek kapcsolni, hogy lenyúlták a közterületet és sok-sok év után valamit tenni kellene.
Nem érdekelte az önkormányzat vezetőit
Sokáig senki sem foglalkozott azzal, hogy Dunavarsánynak szép Duna-partja lehetne. Az önkormányzat vezetői nem láttak benne fantáziát, nem érdekelte őket a páratlan természeti szépség, a Ráckevei-Soroksári-Duna. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Hol van a közös Duna-part?
Ahogy telt-múlt az idő egyre több lakópark épült Dunavarsányban is, sokan költöztek a településre. A frissen érkezők joggal tették fel a kérdést: hol van a Duna-part, a közterület, a mindenki Duna-partja? Miért nem lehet ott sétálni, bringázni, pecázni? KORÁBBI CIKKÜNK A TÉMÁBAN: Botrány! Sufnikkal zárják el a lakóparkosok elől a Duna-partot
Belakták a folyópartot a telektulajdonosok
Amikor a Forrás Lakópark lakói rádöbbentek a válaszra nagyon elkeseredtek. Kiderült, a közterületet évtizedek alatt szép lassan elkerítették. Mivel az önkormányzatot nem érdekelte a part, nem nagyon küldtek felszólítást a vízparti telektulajdonosoknak, hogy legyenek kedvesek ne elkeríteni a part menti közterületet és azt magukénak tekinteni, hiszen a folyópart hat méter széles sávja mindenkié. Így idővel eltűnt a közös folyópart, a telkek pedig a Dunáig érnek.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Privát lett a közterület
Szerezzék vissza a közös Duna-partot
A Forrás Lakóparkban élők évek óta kérik az önkormányzatot, hogy tegyenek valamit, szerezzék vissza a közterületet, vegyék vissza mindenki Duna-partját. A lakópark lakói három évvel ezelőtt aláírás-gyűjtést szerveztek, majd kérdéseiket elküldték Dunavarsány polgármesterének.
Nem érezte magát illetékesnek a polgármester
A lakók több más problémát is felvetve azt kérték Gergőné Varga Tündétől, hogy mielőbb intézkedjen a nyilvánvalóan törvénysértő helyzet megszűntetésében. A polgármester asszony aztán válaszlevelében azt írta, hogy ő ebben az ügyben nem illetékes. A lakók azonban nem hagyták ennyiben.
Mégis a polgármester az illetékes
A folyópartért küzdők állásfoglalást kértek a vízügytől (KDV-VIZIG), a katasztrófavédelemtől, de még a Duna-Ipoly Völgyi Nemzeti Park Igazgatóságától (DINPI) is, és mindenhonnan egybehangzóan azt a választ kapták, hogy a polgármester asszony állításával ellentétben ebben az ügyben igenis, csak ő az illetékes.
Elmosta a víz
A lakóparkban élők arról tájékoztatták a BudaPestkörnyéke.hu hírportált, hogy korábban a város egyik befolyásos vezetője kijelentette, hogy szerinte ez a Duna-parti közterület már nem is létezik, mert valószínűleg „elmosta azt a Duna”.
Geodéziai felmérés
Az önkormányzat végül a lakók nyomására geodéziai felmérést rendelt meg, hogy tisztázzák, hol is húzódik a közterület és a part menti ingatlanok határa. A Forrás Lakóparkban élők ezzel párhuzamosan maguk is felkértek egy igazságügyi geodétát, hogy mérje fel a terület.
Kiderült, hogy lenyúlták a partot
A mérések alapján aztán kiderült, a part menti ingatlanok nemcsak a Duna-part felé terjeszkedtek túl, hanem sok olyan telek van, ami a part felé is métereket vesz el a közterületből.De volt olyan telek is, amely nemcsak a part felé, hanem a parttal párhuzamosan futó utca felé is túlterjeszkedett. Az úgynevezett „nagymederhasználati”-törvény egyébként a Duna ezen szakaszára 6 méter széles vízparti sáv fenntartását teszi kötelezővé. Dunavarsány „helyi építési szabályzata” szintén előírja, hogy a vízparti területek „közterületként megtartandók”.
Megkezdik a probléma megoldását
Gergőné Varga Tünde polgármester egy tavalyi online fogadóóráján elmondta, hogy a geodéziai felmérések eredménye alapján megkezdik a probléma megoldását. A két alpolgármester is hasonlóképpen nyilatkoztak a maguk online fogadóóráján.
Sokan lekerítették a vízpartig
Herczeg Mariann alpolgármester elmondta: „Az önkormányzat hivatalos akkreditált geodétától megrendelte ennek a területnek a hivatalos felmérését. Ez az első szakasz, tehát a Forrás-lakóparktól a dunavarsányi taksonyi hídig megszületett a hivatalos felmérés. Kimutatták a rajzok, hogy az önkormányzatnak van ott egy közterülete. Tudomásul kell venni mindenkinek, hogy ott van egy közterület, amit egyes lakók –azért valljuk be őszintén, sokan vannak, akik ezt lerekesztették-lekerítették egészen a vízpartig.” – mondta az alpolgármester.
Beperelték az önkormányzatot
Amikor a vízparti tulajdonosokat meghívták a városházára, hogy ismertették velük a felmérések eredményeit, a vízpartot elzárók felháborodtak és közölték: továbbra is a magukénak tekintik a telekkönyv szerint önkormányzati tulajdonban lévő partszakaszt. Ügyvédet fogadtak és információink szerint beperelték Dunavarsány Önkormányzatát.
Óvatoskodó megoldás
A Forrás Lakóparkban élők továbbra is küzdenek a köztulajdonért, mindenki Duna-partjáért. Az önkormányzatnál ugyan észbe kaptak, de az egyik alpolgármester elmondása alapján egészen elképesztően óvatoskodó megoldás látszik körvonalazódni.
A cikkünket holnap folytatjuk, nézz vissza hozzánk ide a BudaPestkörnyéke.hu hírportálra, amelyet az auditált magyar mérések szerint naponta már 220 ezren olvasnak, ezzel az ország top 15 legolvasottabb hírportálja között van. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Cikkünk második részét ide kattintva éred el!
Kiemelt kép: A dunavarsányi lekerített partszakasz egyik telke