A Pécsi Tudományegyetem virológusai és a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontja Evolúciótudományi Intézetének közleményben cáfolja a Magyar Kullancsszövetség elnökének az M1 csatornán elhangzó állításait. Úgy tűnik hülyeség, hogy krími-kongói lázt terjesztő kullancsok lennének a Margitszigeten. Egy korábbi interjúból azonban az derül ki, hogy a kórokozó Magyarországon van.

Kapiller Zoltán, aki az agglomerációban, Pátyon dolgozik állatorvosként annak kapcsán nyilatkozott a csatornának, hogy az enyhe tél kedvez a kullancsok elszaporodásának, és azt állította, hogy a PTE kutatói a krími-kongói vérzéses láz vírusát azonosították be egy kullancsban a Margitszigeten, amit a megcsípettek cseppfertőzésen keresztül továbbadhatnak. 

Kapiller Zoltán állatorvos, a Magyar Kulancsszövetség elnöke – Fotó: BónumTV

Az egyetem „a lakosság korrekt tájékoztatása és megnyugtatása érdekében” kiadott közleményében a Magyar Kullancsszövetség elnökének az M1 aktuális csatornán kedden elhangzott szavaira reagált.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A Pécsi Tudományegyetem virológusai és a Magyar Tudományos Akadémia munkatársai azt írták, hogy Kapiller Zoltán „nyilatkozatában összemosott több fontos információt”. Közlésük szerint valóban megtalálták a vírust terjeszteni képes kullancsfaj ivarérett nőstény példányát 2009-ben egy Margit-szigeten élő sünön, de a vírus magyarországi jelenlétét nem mutatták ki, arra közvetlen bizonyíték nincs.

Hozzátették: a Pécsi Tudományegyetem virológusai valóban végeznek kutatásokat a vírussal, de kizárólag a nevezett vírus, vagy azzal szoros rokonságban álló vírusok ellen termelődött antitesteket azonosítottak mindeddig vadnyulakban és rágcsálókban.

A Pécsi Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia munkatársai a közleményben leszögezték: Kapiller Zoltán szavaival szemben szó sincs a krími-kongói vérzéses láz vírusának magyarországi jelenlétéről, emellett a vírus az elnök nyilatkozatával szemben emberről emberre jellemzően közvetlen kontaktus, elsősorban vér útján terjed, nem pedig cseppfertőzéssel.

Van ilyen kullancs, de nincs betegség

A közmédia honlapján található két évvel ezelőtt írt cikkben ebben ez áll: A krími-kongói vérzéses lázzal kapcsolatban Kis Zoltán, a Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője elmondta, hogy hazánkban is megtalálható már az a kullancs, amelyik a krími-kongói vérzéses lázat terjeszti. Ez a vírushordozó a globális felmelegedés hatására jelenhetett meg. Eddig Európában főként a délebbre fekvő, balkáni területeken volt elterjedt. Ilyen vírus okozta vérzéses lázban szenvedő betegről ugyanakkor itthon eddig még nem érkezett bejelentés – tette hozzá.

Ezek a fertőzések azért is rejtenek komoly veszélyt, mert a betegségek tünetei általában csak a megfertőződés után néhány nappal jelentkeznek, és megtévesztők, influenzaszerűek: fejfájás, láz, gyengeség, izomfájdalom jelentkezhet a betegeknél – magyarázta a szakember. Ezek az általános panaszok egy hétig tartanak, ezután jelentkeznek a komolyabb tünetek, például bevérzések jelenhetnek meg a nyálkahártyán vagy a különböző testnyílásokból szivárogni kezd a vér. Utóbbi jelenség a krími-kongói vérzéses lázra jellemző, de nem minden esetben jelenik meg, 30%-os a halálozási arány.

Kiemelt kép: Margitsziget, Pavilon – Fotó: BPK