Site icon BudaPestkörnyéke.hu

Sorra mondanak fel a tanárok Budapest egyik legjobb gimnáziumában

MTI/Máthé Zoltán

Az Eötvös József Gimnáziumban több tanár is benyújtotta a felmondását. Elmondták, miért telt be a pohár.

Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény

„Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény lebegtetése. Ez nyilvánvaló megalázása a tanároknak. Újabb és újabb elemek kerülnek bele, bebetonoznak vitatott részeket: ilyen a 24-re felvitt kötelező heti óraszám. Tovább csökken a tanárok és az iskolák autonómiája”. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

A fizetéséből szeretne megélni

„Meg szeretnék élni a fizetésemből, ezt szívesen kipróbálnám” – mondta Szeiman József földrajz-történelem szakos tanár a Telexnek. Személyes meglátása szerint az oktatás helyzete, a kormány által forszírozott, a parlament előtt lévő státusztörvény tartalma olyan kereteket szab, amelyekben már magasabb fizetéssel sem vállalná a tanári hivatást.

Nem akar változtatni a kormány a tanár szerint

Szeiman semmi esélyét nem látja annak, hogy a kormányzat változtatna hozzáállásán. Sőt, a jelek szerint a kormány nem is bánja, ha több tanár felmond, egyszerűbb neki így, mintha ki kellene rúgni őket. A kormány logikája szerint ugyanis a diákokhoz képest még mindig sok az oktató.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Elhagyja a pályát

A tanárok számának csökkenése tehát nem mutat a szakmai megoldás irányába – jegyezte meg Szeiman, aki későbbi helyét már az oktatáson kívül látja. Ez hangsúlyozottan nem az Eötvös József Gimnázium hozzáállásából történik.

Nem érzi a fenntarthatóságot

Mindaz, ami fenntarthatatlanná teszi munkáját, az az intézményen túlmutató, rendszerszintű problémákból fakad. „Volt egy barátságos beszélgetésem az igazgatósággal, megértették és elfogadták a helyzetet, amelyen sajnos ők szándékaik ellenére sem tudnak változtatni.”

A cél 777 ezer bruttó

A Telex.hu cikkében arról ír, hogy két 12. kerületi iskolában már a szülők támogatják a tanárokat. Kitért arra is, hogy uniós pénzek megérkezéséhez vannak kötve a béremelések. Ha ezek megérkeznek 2025-re bruttó 777 ezer forint körül lehet a pedagógusbér, és ez akkor elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát.

Az alapítvány írt levelet

A svábhegyi Jókai Mór Általános Iskola HON Alapítvány Kuratóriuma májusban levelet írt a szülőknek, ebben azt kérték, hogy aki tudja, támogassa az alapítvány alszámláját, mert az így befolyt összegből a nyári szünet előtt a pedagógusokat szeretnék anyagilag támogatni.

3 302 000 forint gyűlt össze

A szülők körülbelül negyede küldött rendszeres havi támogatást az alapítvány alszámlájára. Ha minden egygyermekes család minimum hatezer forintot, illetve minden kétgyermekes család minimum kilencezer forintot befizet az alszámlára, akkor a pedagógusoknak egyszeri 45 ezer forint körüli nettó összegű megbízási díjat tudnának kifizetni a tanév végén.

Alapjogok sérülnek

„A diákok alapjoga sérül ma Magyarországon. Mi valamennyien mindent megtettünk azért, hogy ezt megváltoztassuk. 2022 az akciók éve volt, március óta folyamatosan sztrájkolunk” – mondta Szabó Zsuzsanna a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azon a tüntetésen, amelyet A Klebelsberg Központ Bajcsy-Zsilinszky úti épülete előtt tartottak szombaton.

Aki tanítani megy, az a szegénységet választja

Az érdekképviseleti vezető azt mondta, úgy tűnik, ez sem elég ahhoz, hogy a kormány megoldásokat és jövőt mutasson, csak annyira képes, hogy fenyegesse a tanárokat és Brüsszelre mutogasson. Az oktatási rendszert szerinte már csak a pedagógusok hivatástudata tartja életben. „A szegénységet választja ma, aki pedagógusnak megy, ezért se választják a fiatalok ezt a pályát” – fogalmazott.

A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt fotó: MTI

Exit mobile version