Ki ne szeretne 900 ezer forintos kezdő fizetéssel munkába állni. Jó hír, hogy az ilyen fizetést magukban hordozó felsőoktatási szakokra nem feltétlenül nehéz bekerülni. Közeleg a felsőoktatási felvételi határidő, sokan vívódnak most az agglomerációban is, melyik szakra jelentkezzenek. A döntés nem egyszerű, hiszen a jelentkező fiatalok a jövőjükről és a leendő fizetésükről döntenek.

A Pénzcentrum.hu megkérdezett három Magyarországon működő nagy fejvadász vállalatot és állásportált: a válaszukból egészen egyértelműen kirajzolódott, hogy milyen képesítéssel tudnak a magyar diákok a piacon tarolni, már frissdiplomásként is.

Ma már az sem ritka, hogy bruttó 700-900 ezres fizetést kapnak a frissen végzettek. Ráadásul ezekre a szakokra akár gyenge érettségi eredménnyel is könnyű bekerülni. A kérdés csak az, tudatosan választanak-e a diákok szakot.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Sokszor halljuk, hogy az informatikusok és a mérnökök kimagasló fizetésekre számíthatnak manapság. Nem meglepő, hogy a megkérdezett fejvadász cégek és állsákereső portálok is ezt erősítették meg. Az azonban nem mindegy, hogy az informatikai és műszaki képzéseken belül milyen konkrét szakot választ a jelentkező.

Érdekes cikk: Úgy berúgtak a munkások, hogy elkezdtek éjjel füvet nyírni

Hibás az az elgondolás, hogy egy mérnöki képzés önmagában elegendő, hiszen nagyon nem mindegy, hogy milyen mérnöki képzésre jelentkezik az illető. A munkaerőpiacon így például a gépészmérnökért és a villamosmérnökért két kézzel kapkodnak, agrármérnökre vagy vegyészmérnökre már kisebb a kereslet.

900 ezer forintos kezdő fizetés

Ma Magyarországon a pilóták, az orvostanácsadók, az IT-menedzserek illetve a C programozók keresnek a legjobban, a bruttó fizetésük megközelíti a havi egymillió forintot is.

Az informatikán belül az IT-tervezők, az IT-projektmenedzserek és az ABAP programozók bére lépi túl a havi bruttó 700 ezer forintot, a telekommunikáción belül pedig OSS/BSS specialisták, valamint a rádióhálózati specialisták és tervező mérnökök

Kapcsolódó cikk: A világ egyik legnagyobb oltóanyag-gyártója épít üzemet Monoron

A Telkes Consulting vezetője, Lukács Zsolt is hasonló bérezésekre hívta fel a figyelmet, szerinte az informatikai képesítésű pályakezdők bére akár a bruttó 900 ezer forintot is elérheti. Az informatikán belül sem mindegy azonban, hogy mely szakterületről van szó.

Meglepő cikk: Így lopják szét a bőröndöket Ferihegyen, kitálal egy munkás

Az IT-n belül szakmai tapasztalat nélkül is bruttó félmillió forint körüli összegeket lehet keresni például a Scrum Master, iOS fejlesztő, C programozó, C++ programozó és a szoftvermérnök pozíciókban, de termékmenedzserként vagy projekmenedzserként is megkapható ez a fizetés. Nagyon jól fizetett terület még az elektrotechnika és elektronika, így aki villamosmérnök, PLC-programozó vagy például energetikai mérnök, az az átlagnál magasabb bérre számíthat.

Jól fizetettek és keresettek még a gazdasági területek is, leginkább a pénzügyi szektorban, de a vállalati szerkor is jól fizet. Így például a Telkes Consulting vezetője szerint nagyon keresettek a kontrollerek, pénzügyi elemzők és a könyvelők is. Az alábbi táblázatban összegyűjtve olvasható a fejvadászok által megnevezett pozíciók, amelyekre nagy a kereslet és a fizetések is kimagaslóak.

Hasznos cikk: Szuperkamionokat teszteltek a Dunaharaszti melletti Waberer’s munkatársai Amerikában

Milyen szakokra érdemes jelentkezni?

A fejvadászok által felsorolt pozíciók közül sokat nem találunk meg az egyetemi alapszakok között. Azt is megkérdezte a Pénzcentrum munkatársa a munkaerő közvetítőktől, hogy melyik szakra érdemes jelentkezni, amelyek a fenti pozíciókhoz követelménynek számítanak. Az látszik, hogy nem meglepő módon a mérnöki és informatikai képzések viszik a prímet. A Trenkwalder ezt írta válaszában:

Az elmúlt években már tapasztalt trend mit sem változott, hazánkban a legerősebb versenyt munkáltatói oldalon a gyártó/termelő valamint a kutató/fejlesztő cégek vívják egymással. Ennek következményeképpen a legkeresettebb szakok a gazdálkodás/menedzsment, mérnöki és informatikai irányultságúak. A gazdasági/pénzügyi/számviteli végzettség mindig egy jó kiindulási alap a kifejezetten műszaki, mérnöki pozíciótól eltekintve; azonban önmagában legtöbbször kevés az előrelépéshez, szükség van még nyelvtudásra is a hosszabb távú, ambiciózusabb karrier építéséhez.

Korábbi cikkünk: A piliscsabai egyetemisták kiakadtak az új vasúti menetrenden

Bekerülni az egyetemre

A legpiacképesebb és legmagasabb fizetést kínáló képzésekre már egy közepesnél picivel jobb érettségi eredménnyel is könnyű bekerülni.

Az informatikai és műszaki képzésekre olyan alacsony a ponthatár, hogy sok esetben az egyetlen bekerülési feltétel az, hogy mindössze jelentkezni kell.

Kiemelt kép: illusztráció