A legújabb hírek szerint a tetőfelújítási programok során kiemelt figyelmet kell fordítani az azbesztet tartalmazó tetőkre, mivel rendkívül egészségkárosító annak megbontása! A 20. század második felében egyre több kutatás bizonyította, amit ma már senki sem vitat, hogy az azbesztrostok belélegzése súlyos, gyakran halálos betegségekhez vezethet. 

Hogyan kell eljárni ezeknek a tetőknek a felújításakor? Cikkünkben megnézzük, mi is pontosan az azbeszt és miért kell tőle minél hamarabb megszabadulni.

Honnan származik ez az anyag?

Az azbeszt egy szilikát anyag, amit már a rómaiak is használtak, de a 20. század elejétől robbant be az ipari felhasználása. A Zsindelyre specializálódott rendszermester szakkivitelező szerint a tetőjavítás során megfelelő védőintézkedéseket kell tenni, ha azbeszttel találkoznak.

Az azbeszt sokáig mágikus anyagnak számított, neve a görög “asbetos” szóból származik, ami annyit jelent: kiolthatatlan, maradandó. A hőálló, saválló, olajtaszító szilikát évtizedeken át több ezer ipari és háztartási termékbe került be – a tűzálló ruhákba, fékbetétekbe, tetőfedő anyagokba.

Az azbeszt hanyatlása

Amikor a kutatások azt bizonyították, hogy az azbeszt belélegzése veszélyes, egyre inkább visszaszorult a használata. A rostok olyan aprók, hogy észrevétlenül lebegnek a levegőben, majd pedig megtelepednek a tüdő szövetein. A szervezet hiába próbálja lebontani, az azbeszt saválló, ezért krónikus gyulladást és tüdőrákot okoz.

Magyarországon ma is több százezer négyzetméter elöregedett sík- és hullámpala fedőréteg található a tetőkön. A legtöbb ilyen palatetőben azbesztcement található, amely az évtizedek alatt mállani kezdett. A porózussá vált felületből azbesztrostok szabadulhatnak fel, amely nemcsak a tetőn dolgozó szakembereket, de a környék lakóit is veszélyeztetik.

Olcsó, rossz és házilagos megoldások

Sokan próbálnak spórolni a tetőfelújításon és az elöregedett palára bitumenes lemezt ragasztanak, amelyet gyakran disznóperzselővel melegítenek. Ez az eljárás szakmailag megkérdőjelezhető, ráadásul veszélyes is.

A melegítés során a pala törik, az azbeszt felszabadul, amely így bejut a levegőbe. A keletkező anyag, vagyis az azbeszt plusz a bitumenes lemez veszélyes hulladéknak számít, amelynek az elszállítása és megsemmisítése a későbbiekben sokkal többe fog kerülni.

Mi a valódi megoldás?

A legbiztonságosabb megoldás az, ha az azbeszttartalmú palát szakszerűen, erre szakosodott cég bontja, szállítja el, és veszélyes hulladékként ártalmatlanítja. Ez a munkafolyamat szigorúan szabályozott, légzáró ruhában történik megfelelő pormentesítés mellett.

Az azbeszt eltávolítása után felelősségteljes döntést kell hozni az új tetőt illetően. A zsindelyfedés egy korszerű, hosszú távon is megbízható fedőanyag, amely nemcsak esztétikus, hanem időjárásálló és biztonságos. A hulladékkezelők országszerte megfelelő kapacitással rendelkeznek az elbontott azbeszt ártalmatlanítására, ezzel támogatva a fenntartható építőipart.


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a zsindelyezes.hu oldalt működtető cég.