Nagy Testvér figyel minket! A térfigyelő kamerák ott vannak szinte minden utcasarkon Budapesten is. A világ top 100 leginkább bekamerázott városa közül Budapest a 36. A környéken csak Varsó és Bécs van jobban bekamerázva. Mit figyelnek a modern térfigyelők? Hogyan azonosítanak minket? Meglepő válaszok következnek!

Budapest 1,7 millió lakosát összesen 6 ezer térfigyelő kamera figyeli. Ez azt jelenti, hogy a világ legjobban megfigyelt városainak első egyharmadában, nagyon előkelő helyen van a magyar főváros.

Európában: London, Moszkva, Berin, Varsó, Bécs, Szentpétervár, Madrid, Budapest, Athén, Párizs a 10 legjobban bekamerázott város, vagyis Budapest Európában a 8. helyen van.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A világ 100 legjobban bekamerázott városait három kínai metropolisz: Chonqing, Shenzen és Shanghaj vezeti. Mindegyik városnak jóval nagyobb a lakosságszáma mint teljes Magyarországé, ezekben a városokban csaknem 3 millió kamera figyeli az utcákat és az embereket a Comparitech.com adatai szerint. A teljes listát ide kattintva lehet megnézni.

Mit és hogyan figyelnek a kamerák?

Az arcfelismerés sok országban a mindennapi élet részévé vált, de leginkább Kínában. A felhőalapú számítástechnika, a gépi tanulás és a nagyfelbontású kamerák világában a pontosság azon alapul, hogy mennyire van eltakarva a megfigyeltek arca. Nem véletlenül látjuk, hogy a tüntetők eltakarják az arcukat.

Ezt felismerve Kínában most tesztelik a testmozgás alapján történő azonosítást. Állítólag 50 méter távolságból már 94% -os pontossággal felismerik az embereket. Nem könnyű becsapni a rendszert, mert a számítógép folyamatosan elemzi az emberek testének arányait, mozgását és ebből állít elő egy úgynevezett testtartás energiaképet. Ez a folyamat látható a kiemelt képünkön. Ezzel a módszerrel még akkor is azonosítani tudják az embereket, ha el van takarva az arcuk vagy tudatosan megváltoztatják a járásukat – írja a multimedia.scmp.com oldalon.

A felmérés készítői kiemelik, hogy egyes városok bekamerázottsága nem feltétlenül jelenti azt, hogy ott jobb az emberek biztonságérzete. Kínában inkább politikai okokból fejlesztik a kamerákat, Londonban viszont egyértelműen így akarják visszaszorítani a bűnözést és a terrorizmust.

Budapesten a kamerák számának növekedésével egyértelműen csökkent a megfigyelt területeken a köztéri bűncselekmények száma. A kamerák tehát hasznosak, csak nem mindegy, hogy kik és mire használják fel a felvételeket.

Kiemelt kép: BPk illusztráció – Forrás: multimedia.scmp.com