“Az indokolatlan és túlzó áremelések megfékezése érdekében tárgyalásokat folytattunk az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel. Sajnos a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre” – mondta Orbán Viktor kedden a közösségi oldalára feltöltött videójában.
30 élelmiszerre vonatkozik
“Március közepétől a 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot. Az elmúlt időszakban a tojás esetén ez 40 százalék, a vaj és a tejföl esetén pedig több mint 80 százalék volt, lássuk be, ez elfogadhatatlan”. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Szabályozott árrés
A miniszterelnök azt mondta, “minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10%-kal haladja meg a beszerzési árat, és ezt ellenőrizni is fogjuk”.
Hirdetés
Felülvizsgálják
A kormányhatározat május végéig hatályos, a miniszterelnök szerint ekkor felülvizsgálják a mostani szabályozást és annak megfelelően döntenek a továbbiakról.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
5,6 százalékos infláció
Kedd reggel derült ki, hogy 5,6 százalékos volt az infláció februárban, azaz ennyivel nőttek az árak tavaly februárhoz képest. Egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ezen belül az élelmiszerek 1,2 százalékkal drágultak havi összevetésben. Az élelmiszer-infláció éves összevetésben 7,1 százalék volt.
Élelmiszerek árai
- a liszt ára 44,3 százalékkal,
- az étolajé 27,5 százalékkal,
- a tojásé 24,7 százalékkal,
- a tejé 22,5 százalékkal,
- a vajé és a vajkrémé 19,2 százalékkal,
- a kávéé 16,1 százalékkal,
- a gyümölcs- és zöldségléé 14,5 százalékkal,
- a csokoládéé és a kakaóé 13,8 százalékkal,
- a tejtermékeké 10,9 százalékkal nőtt.
Szolgáltatások árai
A szolgáltatások 9,2 százalékkal drágultak egy év alatt, ezen belül:
- a postai szolgáltatások 16,8 százalékkal,
- a telefon, internet 14,9 százalékkal,
- a lakbér 12,2 százalékkal,
- a lakásjavítás- és karbantartás 10,4 százalékkal,
- a járműjavítás- és karbantartás 10,3 százalékkal,
- a testápolás 9,4 százalékkal.
Egyéb drágulás
Az alkohol és a dohányáru ára 5,0 százalékkal nőtt, ezen belül a dohányárué 4,9 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkeknél az infláció 1,6 százalékos volt egy év alatt, itt az ékszerek drágultak a leginkább (18,9 százalék), az új autók 6,6 százalékkal, a szobabútorok 2,9 százalékkal drágábbak, míg a használt autók 2,9 százalékkal kevesebbe kerülnek. A háztartási energia ára stagnált (0,2 százalékos csökkenés). A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: illusztráció