Itt az ősz, kezdődik a megfázásos időszak, ilyenkor az első javaslat mindig az, hogy szedjünk emelt dózisban C- és D-vitamint. Ismerős, ugye? Az egészséges emberi szervezet működéséhez ugyanis elengedhetetlen, hogy betárazzunk a legfontosabb vitaminokból. De melyek ezek? És miért is érdemes őket pótolni? Legfőképpen pedig: miként tehetjük meg ezt könnyedén a hétköznapokban?

A legfontosabb vitaminok

Vannak olyan vitaminok, amiknek a pótlása, bevitele elengedhetetlen testünk egészséges működéséhez. Ilyen például a C-vitamin, a D-vitamin, a B-komplex, valamint a kevésbé ismert A-, E-, illetve K-vitaminok. Ami a vitaminokat illeti, számos, szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásukról már sokat hallottunk, tanultunk, de még messze vagyunk attól, hogy teljesen kiismerjük ezeket. Amit mindenképpen jó tudni, hogy az adott vitaminok zsírban vagy vízben oldódnak-e, illetve hogy melyek azok, amelyeket a testünk saját maga is képes előállítani. Az alábbiakban ennél többet is elárulunk ezekről a nélkülözhetetlen anyagokról.

A-vitamin

A szépség vitaminja, nemcsak a bőrünket szépíti meg, de segíti megőrizni szemünk egészségét, immunrendszerünk erejét és a csontjainkra is jótékony hatással van. Sőt, a légúti fertőzésekkel szembeni ellenállásunkat is erősíti.

B-vitaminok

B-komplex vitaminokként is emlegetik, ebbe a csoportba olyan vízoldékony vitaminok tartoznak, melyek elsősorban az idegrendszerre gyakorolt hatásaikról ismertek. De fontos szerepük van példáulaz immunrendszer megfelelő működésében és vérképzésben is. Nézzük, milyen B-vitaminokkal találkozhatunk a mindennapokban!

A B1-vitamin, azaz a tiamin igazi agyserkentő! Kedvező hatással van az idegrendszerre és a szellemi teljesítményre, emellett segíti az emésztést, a vértermelést és étvágyjavító tulajdonságais ismert. A B2-vitamin, a riboflavin segíti a nyálkahártya és a bőr megfelelő működését. A B3, vagyis a niacin csökkenti az inzulin- és a koleszterinszintet. De elengedhetetlen bizonyos hormonok termelése során, gyulladásgátló és részt vesz az energia-anyagcserében is. A B5, avagy a pantoténsav csökkenti a stressz és a depresszió okozta tüneteket.

A B6-vitaminnak,  a pyridoxinnak fontos szerepe van a fehérjék feldolgozásában és az izomszövetek felépítésében, valamint karbantartásában. Jótékony hatással van a szív- és érrendszerre, és talán a legismertebb hatása, hogy csökkenti a hányingert. A B7, azaz a biotin a cukorbetegnek nagy segítség, mert szerepe van a cukor felhasználásában és segíti az inzulinsejtek egészséges működését.

A B9, azaz a folsav részt vesz a zsír anyagcseréjében. Nagyon fontos tápláléka az agysejteknek, nyugtató a hatású, emellett növeli az életkedvet, de csökkenti a magas vérnyomást. Végül, de nem utolsó sorban a B12, azaz a kobalaminnehezen szívódik fel, ugyanakkor jelentős szerepe van a vörösvértestek regenerálásában, ezáltal enyhíti a vérszegénységet, növeli a szervezet energiaszintjét és javítja a koncentráló képességünket.

C-vitamin, azaz aszkorbinsav

A legismertebb vitamin, amit a nátha és különböző fertőzések megelőzésére vagy leküzdésére szoktak ajánlani, de számos más pozitív hatása is van. Ilyen például,  hogy csökkenti a vér koleszterinszintjét, elősegíti a vas felszívódását, gyorsítja a sebek és kisebb sérülések gyógyulását, serkenti az immunrendszer működését.

D-vitamin

Ez egy zsíroldékony vitamin, amit a napfény vitaminjának is neveznek, ugyanis ebből nagy mennyiségben tudunk kinyerni belőle. Fokozza az A-vitamin felszívódását.

E-vitamin

Hatással van a potenciára, de szerepe a meddőség megelőzésben is jelentkezik. Ugyanakkor ápolja hajunkat és bőrünket, szedésével megelőzhetőek lehetnek daganatos megbetegedések.

K-vitamin

Az újszülöttek is K-vitamint kapnak, ennek a vitaminnak ugyanis a véralvadásban van nagy szerepe, így a belső vérzés ellen is hatásos. Emellett elősegíti a máj méregtelenítő funkcióját.

5 kiváló vitaminforrás, amit érdemes beépíteni a mindennapi táplálkozásunkba

Az egészséges élet alapja a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás – ez egy örök igazság. A táplálkozás pedig nem lehet kiegyensúlyozott anélkül, hogy beleépítenénk a fent felsorolt nélkülözhetetlen vitaminokat. De milyen alapanyagokkal, élelmiszerekkel tudjuk ezt a legegyszerűbben megtenni a mindennapokban? Megmutatjuk!

A zöld levelesek

Kifejezetten a K-vitamin pótlása szempontjából fontosak szervezetünknek a zöld levelesek. Tény, hogy egy zsírban oldódó vitaminról van szó, ennek ellenére nem raktározza hosszú ideig a szervezetünk. Pótlásához építsük be étrendünkbe a káposztát, a brokkolit, a spenótot, a kelt vagy a parajt, melyekből ízletes krémlevesek és főzelékek is készülhetnek!

Az olajos magvak

Rengeteg diéta tartalmazza a tízórai mellé kiegészítőnek vagy nassolnivalónak a különféle magvakat – a dióféléket, a mogyorót, a kesut, illetve a mandulát. Nem véletlen, hiszen jó  B- és E-vitamin, valamint értékes energia-, illetve  tápanyagforrások. Emiatt főleg a hűvösebb, téli időszakban remek táplálékok, amikor jóval kevesebb természetes vitamin és ásványi anyag áll rendelkezésünkre. Érdemes napi 8-10 szemet fogyasztani belőlük – maximum 30 grammnak megfelelő mennyiséget. Ezt viszont nem jó túllépni, hiszen kalóriatartalmuk viszont magas.

Tipp: készítsünk otthon gyorsan és egyszerűen házi granolát!

Hozzávalók:

●      150 g zabpehely

●      90 g magkeverék – ízlés szerint

●      40 g kókuszpehely

●      50 g aszalt gyümölcs – ízlés szerint

●      2 evőkanál magolaj

●      3 evőkanál méz

Elkészítés: az olajat keverjük el a mézzel, majd forgassuk meg benne a zabpelyhet úgy, hogy mindenhol érje a mézes keverék! A magokat vágjuk nagyobb darabokra, ahogy az aszalt gyümölcsöt is! Amikor mindent összekevertünk, akkor sütőpapírral bélelt tepsiben egyengessük el és körülbelül 15 perc alatt süssük készre 180 fokon! Joghurttal és friss idénygyümölcsökkel nagyon finom és egészséges!

A tejtermékek

Rengeteg vitamint tartalmaznak, például A-, B1-, B2-, B12-, C-, D- és E-vitaminokat, folsavat, valamint niacint, de emellett kiváló kalciumforrások is. Ennek ellenére a mai napig vita tárgya, hogy jelen legyenek-e étkezésünkben vagy sem. Tény, hogy a tejtermékek jelenléte fontos egy egészséges emberi szervezetnek, de itt is a mértékletességre kell törekednünk.

Azok, akik allergia vagy diéta miatt nem tudnak fogyasztani semmilyen tejszármazékot, ne keseregjenek, mert vannak olyan alternatívák, amelyekkel eredményesen bevihetik a tejtermékekből származó vitaminokat, tápanyagokat. Ilyenek például a halak, a gabonakészítmények, a sárgarépa, a paradicsom, a sütőtök, a spárga, a gomba, a szója és az olívaolaj.

A teljes kiőrlésű készítmények

A fehér lisztből készült társaikkal ellentétben a teljes kiőrlésű liszt esetén nemcsak a gabona magját darálják le, hanem annak külső héját is, így jóval magasabb a vitamintartalmuk, mint a finomított termékeknek. Tartalmaznak E-vitamint, a B-vitamin számos fajtáját, különböző ásványi anyagokat: vasat, magnéziumot, cinket és szelént is. Emellett lassabban szívódnak fel, jót tesznek az emésztésnek és magasabb a rosttartalmuk is.

Jó tanács: fokozatosan érdemes leváltani a mindennapi étkezésben a fehér lisztből készült pékárukat teljes kiőrlésűre. Idővel észrevesszük: ezekből kevesebbet fogunk fogyasztani, étkezésünk pedig kiegyensúlyozottabbá válik.

A húsfélék

Az ember alapvetően mindenevő, az egészséges életmódhoz szükségünk van a húsok fogyasztására is. Tény ugyanakkor, hogy a jól összeállított növényi alapú étrendek is képesek pótolni a húsfogyasztással bevitt vitaminokat és tápanyagokat, például hüvelyesekkel. Mégis van egy olyan vitamin, ami sehol máshol, csak az állati eredetű élelmiszerekben fordul elő, ez pedig a B12. A vegetáriánusok vagy vegánok ezt étrend-kiegészítőkkel pótolhatják. Ugyanakkor nem csak a B-vitaminok miatt érdemes húst és tojást fogyasztani: ezek kiváló K-vitamin-források is.

Életmódbeli változtatások

Amikor elhatározzuk magunkat az egészséges életmód mellett, annak általában valami komolyabb motivációja van, legyen az a fogyás vagy egy, az egészségünkkel kapcsolatos célkitűzés. Az biztos, hogy mindebben igen fontos szerepe van az étkezésnek – ám ez hosszú távon önmagában nem elég. Javasolt valamilyen mozgásformát is elkezdeni mellette. Ennek nem kell megerőltetőnek lennie, de fontos a rendszeresség: ajánlott hetente háromszor 45-60 percet erre szánnunk.

Egy teljes életmódváltásnál oda kell figyelni a bevitt folyadékra is, a legjobb természetesen a sima vagy ásványvíz. Kávé helyett fogyaszthatunk teát, az alkoholt pedig érdemes elhagyni vagy alkalomadtán mértékletesen fogyasztani.

Kiemelten fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, hiszen hagynunk kell időt szerveztünk regenerálódására is a stresszes mindennapokban. Emellett igyekezzünk helyet szorítani napirendünkben a kikapcsolódásra, lazításra is, hogy valóban kiegyensúlyozottabbá és nyugodtabbá váljunk!

Rohanó világunkban egyre nagyobb kihívás a megfelelő egyensúlyt megtalálni és megtartani a táplálkozásunkban, de érdemes erre törekednünk, hiszen hosszú távon egészségünk múlhat rajta. Igyekezzünk a fenti tippek betartásával úgy összeállítani a mindennapi étkezésünket, hogy az változatos, vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag legyen. Hamar megtapasztalhatjuk ennek a jótékony hatását, hiszen az egészségesebb életmóddal sokkal energikusabbá is válunk a hétköznapokban!

Ez a cikk szponzorált tartalom. Kattintson ide, ha Ön is kipróbálná ezt a népszerű hirdetési formát. A hivatalos, auditált mérések szerint a Like Company hírportáljait a forgalmas napokon 600 ezer ember olvassa.