Rendre ismerős jelenség Magyarországon, hogy a sportlétesítmények esetében a kezdetben kikalkulált költségek egyre feljebb és feljebb kúsznak, míg végül a sokszorosába kerül az eredeti árnak. Azonban ha hihetünk a kabinetnek, lehet egy kivétel.
„Ennek a költségszintnek elengedőnek kell lennie”
„Lényegében a szerkezetépítés befejeződött, és azok a munkálatok vannak, amelyek részben már meglévő, megvásárolt alapanyagokból történnek, tehát azt gondoljuk, hogy ennek a költségszintnek elegendőnek kell lennie” – jelentette ki az újonnan épülő atlétikai stadion sajtóbejárásán az RTL-nek nyilatkozva az Építési és Beruházási Minisztérium parlamenti államtitkára. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Folyton növekvő költségek
A csatorna annak kapcsán tett fel kérdéseket Cseperghy Nándornak, hogy egy hete is emelkedtek a létesítmény kivitelezési költségei. Eddig 238 milliárd 56 millió 556 ezer 63 forintjába kerül a magyar adófizetőknek a stadion, amihez nemrégiben még hozzátettek 35 milliárd forintot.
A kormány a piaci folyamatokkal indokol
„Építsen valaki lakást, házat, vagy bármilyen intézményt. Egyrészt az inflációból, a szankciós inflációból következő áremelkedés, az abból fakadóan az építőiparban is megjelenő költségeknek a tartása, illetve azoknak a szinten tartása tette szükségessé azt, hogy az atlétikai csarnok, illetve az atlétikai stadion megépítésében a kormány egy többletköltséget vállaljon” – magyarázta az államtitkár.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
A vb után a Honvédelmi Minisztérium lesz az üzemeltető
A 2023 augusztusában rendezendő atlétikai világbajnokság után az üzemeltetést a Honvédelmi Minisztérium egyik cége fogja átvenni, oda kerül majd az összes többi állami sportlétesítmény is.
Előnyben részesítették a fenntarthatóságot
A kivitelező vállalat projektigazgatója arról beszélt, törekedtek a fenntarthatóságra, gáz helyett például kizárólag geotermikus energiát használnak. „Ez 210 darab talajszondát jelent, ami biztosítja az épület fűtését – hűtését, tehát önellátó rendszerben, aránylag energiatakarékosan tudja a háznak a kiszolgálását végrehajtani” – magyarázta a ZÁÉV Építőipari Zrt. projektigazgatója, Schriffert Péter
A mobil lelátók területét is lehet majd hasznosítani
Az összeállításban elhangzott, hogy a szervezők azt ígérik, a kilencnapos világbajnokság után a magyar sportolók vehetik birtokba a stadiont, illetve azokat a területeket, ahol jelenleg mobil lelátók vannak, közösségi térként, akár piaci alapon is lehet majd hasznosítani.
Monumentális alkotás
Magának a stadionnak elképesztő paraméterei vannak. A tetőszerkezet építése most érte el a legmagasabb 35 méteres pontját. Összesen 5500 tonna betonacélt és 53 ezer tonna betont építettek be. A 18 ezer tonnányi tetőkábel összesen 12 kilométer hosszon fut körbe. Ez a szerkezet olyan erős, hogy akár 36 kamiont is elbírna.
Robbantással indult az építkezés
Lehet meglepően hangzik, de ahhoz, hogy elindulhassanak a munkák, előtte rombolni kellett. Mégpedig az egykori Vituki székházat kellett eltávolítani. Ez 2020 végén történt. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Látványos volt a veszélyes művelet
(nyitóképünkön az atlétikai stadion látványterve. Forrás: Facebook)