Képzelje el, hogy egyik nap még a megszokott életét éli, majd hirtelen egy baleset vagy súlyos betegség mindent felforgat. Kórházba kerül, az orvosok megmentik az életét, és néhány nap múlva hazaküldik. De mi történik ezután? Hogyan áll talpra? Hogyan tanul meg újra mozogni, dolgozni, létezni? 

Erre a kérdésre sajnos a magyar egészségügy gyakran nem ad választ. A rehabilitáció rendszere hiányos, és a betegek nagy része teljesen magára marad a felépülés hosszú és küzdelmes folyamatában.

A jó hír az, hogy a Medimarket webáruház mágnesterápiás készülékei olyan orvosi fizikoterápiás eszközök, melyeket világszerte a mozgásszervi betegségek kezelésére alkalmaznak, így az otthoni felépülésben is segíthetnek.

Az akut ellátás: gyors reakció, de rövid távú gondoskodás

A kórházak sürgősségi és intenzív osztályai jól szervezettek, és az életmentés a hivatásuk. Ha például stroke-ot kap vagy egy komoly műtéten esik át, a szakorvosok minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy stabilizálják az állapotát. Az első néhány nap a döntő, ebben az időszakban megfelelő figyelmet kap.

A probléma ott kezdődik, amikor a közvetlen életveszély elmúlik. A beteg ekkor többnyire hazatér, és egy zárójelentést kap csak kézhez, amely tele van szakzsargonnal, de a valódi teendőkről kevés információt tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy ha például egy stroke után lebénult a karja vagy egy törött csont miatt hetekig nem tud járni, akkor szinte semmilyen konkrét segítséget nem kap a felépüléshez.

Az “utómunka” elengedhetetlen lenne – mégis háttérbe szorul

A teljes gyógyuláshoz és a mindennapi életbe való visszatéréshez rendszeres és célzott rehabilitációra lenne szükség. A megfelelő rehabilitáció segítene visszanyerni az elvesztett mozgásképességet, enyhítené a fájdalmat, javítaná az önellátást és akár a munka világába való visszatérést is segítené.

A valóságban azonban sok beteg hetekig-hónapokig vár, mire egyáltalán hozzáfér valamilyen terápiás lehetőséghez. Márpedig a rehabilitáció sikere nagymértékben függ attól, milyen gyorsan kezdik el a kezeléseket.

Ha egy mozgásszervi probléma vagy neurológiai károsodás esetén nem kap időben megfelelő terápiát, az izmok elsorvadhatnak, a mozgásképtelenség állandósulhat. Ilyenkor a betegek akár véglegesen rokkanttá válhatnak.

Mit tehet, ha nem akar lemaradni a gyógyulásról?

Ha kórházi kezelésre szorul, már a bent töltött idő alatt érdemes információt kérni arról, milyen helyreállítási lehetőségei vannak. A legtöbb esetben nem fogják automatikusan elmondani, Önnek kell utánajárni.

Hasznos lehet sorstársakkal beszélgetni, tapasztalatokat gyűjteni, és akár közösségekhez csatlakozni, ahol mások is hasonló problémákkal küzdenek.

Változásra van szükség

A jelenlegi helyzet tarthatatlan. Míg az akut ellátás megfelelő szinten működik, a helyreállító kezelések már döcögősebben érhetőek el, pedig, mint azt fentebb részleteztük, az idő kritikus kérdés. Ha időben szeretne lépni, érdemes keresni azokat a lehetőségeket, amelyek valóban segítenek a felépülésben.


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a medimarket.hu oldalt működtető cég.