Budapest környékén egyre több önkormányzat helyez el traffiboxokat az utak mentén, de a drága VÉDA-rendszer helyett néha csak áltraffipaxokat szerelnek fel. Legutóbb Pilisszentkeresztre került egy mosolygó vagy szomorú szmájlit mutató kamu traffipax.

Kamu vagy igazi

Egyre jobban elszaporodtak a Budapest környéki utakon a sebességmérő dobozok. Hogy valóban van-e benne traffipax azt az autósok nem tudják, így sokan mindenképpen lassítanak, vagyis az önkormányzat elérte a célt: betertják az autósok a sebességhatárt. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Valódinak látszik

Legutóbb Pilisszentkeresztnél jelent meg egy ilyen, Medirlab Traffipack nevű eszköz, amely kívülről valódinak tűnik, de nem oszt ki bírságot. A doboz csak figyelmeztet: piros szomorú fej jelzi a gyorshajtást, míg a szabályos tempót zöld mosolygó arc jutalmazza.

Hirdetés

 

 

 

Túl drága az igazi

Az országos VÉDA-rendszerbe kötött lézeres sebességmérő túl drága, ezért sok településen csak egy traffipaxnak tűnő dobozt helyeznek az út szélére. Most Pilisszentkeresztnél jelent meg egy ilyen – írta a Traffix.hu.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Észrevehetetlen

A község szélén található áltraffipaxon autóból észrevehetetlen, hogy igazi-e vagy kamu a sebességmérő. A készülék a Medirlab nevű cég terméke, a Traffipack, aminek kiépítése, az oszlop betonozása, elektromos hálózatra kötés nagyjából bruttó 5-6 millió forintba kerül. Már ez is soknak hangzik, de egy tényleg működő traffipax kiépítése ennél jóval drágább, inkább 25-30 milliós nagyságrendű beruházás.

Álkamera a dobozban

A Medirlab dobozának kedves szuperképessége, hogy a kamera (vagy álkamera) alatti modul egy zöld, mosolyra húzott, vagy egy piros, sírásra görbülő szájjal egy radaros sebességmérő nem rögzített mérése alapján akkor is ad visszajelzést az autósoknak, motorosoknak, buszvezetőknek, kamionosoknak, ha a büntetőegység nincs a dobozban vagy nem működik. 

Fix sebességmérő

Az Ésszerűbb Közúti Közlekedésért Egyesület álláspontja szerint a közlekedésbiztonsági szempontból valóban veszélyes helyre telepített, táblával előjelzett fix sebességmérő, akár igazi, akár kamu, kiváló eszköz arra, hogy a járművek sebességét indokolt esetben ténylegesen biztonságos szintre csökkentse. 

Értelmetlen forgalomlassítás

Az egyesület szerint egy dologra kell nagyon figyelni: nehogy véletlenül a sebességmérésből származó bírságok ahhoz a szervezethez kerüljenek, aki a sebességmérést végzi. Pláne ne az önkormányzatokhoz, mert akkor könnyen ugyanúgy elszabadulhat az értelmetlen forgalomlassítás pokla, mint Olaszországban vagy Németországban – írják.

300 valódi traffibox

Magyarországon háromszáznál is több valóban büntető traffibox van az utak mentén. Ezeket a készülékeket általában az önkormányzatok szerelik fel, de a rendőrség működtei őket. A készülékek forgathatók, a kétirányú forgalmat is képesek ellenőrizni. A helyi rendőrök döntésén múlik csupán, hogy mikor melyik irányba haladó autók, motorok, kamionok sebességét mérik velük. Akár naponta többször is fordíthatnak rajtuk 180 fokot, így az adott utat rendszeresen használó járművezetők sem léphetik át nyugodtan a sebességhatárt, mert mondjuk reggel azt látták, egy adott irányt figyelte akkor a traffipax, két óra múlva ugyanúgy bemérheti ugyanazt a gyorshajtót a másik irányból érkezve. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: illusztráció