Magyarországon 854 településnek kell fizetnie szolidaritási adót. Az adófizető települések listáját ma hozták nyilvánosságra. Az nem teljesen egyértelmű, hogy a nemzetgazdasági miniszter mi alapján határozta meg a fizetendő összegeket, úgy tűnik, hogy az ellenzéki vezetésű településeknek jóval többet kell fizetnie.

Brutális pénzt vonnak el Buudapesttől és környékétől

A fővárosnak 89 milliárdot, az összes fővárosi kerületnek pedig egyenként bőven 1 milliárd forint feletti szolidarítási adót kell fizetnie Az agglomerációban 12 olyan település van, amelynek 1 milliárd forint felett van az adója. Nagy kérdés, hogy ezek a pénzek pontosan hová kerülnek, mire költik. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Az agglomeráció 12 legtöbbet fizető települése

  • Budaörs: 6,1 milliárd
  • Százhalombatta: 3,2 milliárd
  • Vecsés: 2,1 milliárd
  • Szigetszentmiklós: 2,1 milliárd
  • Dunaharaszti: 1,7 milliárd
  • Törökbálint: 1,6 milliárd
  • Veresegyház: 1,6 milliárd
  • Biatorbágy: 1,6 milliárd
  • Gödöllő: 1,3 milliárd
  • Dunakeszi: 1,3 milliárd
  • Gyál: 1,2 milliárd
  • Vác: 1,1 milliárd

Hirdetés

 

 

 

Nyögni fog Budapest is

Budapest parlamentjének számító Fővárosi Közgyűlés által elfogadott költségvetés szerint a főváros csak annyi pénzt, 89 milliárd helyett 50 milliárdot fizetne be a központi költségvetésbe, amennyit onnan normatív támogatásként kap. Ezt az Alkotmánybíróság korábbi döntésére alapozza, amely ugyan nem semmisítette meg a hozzájárulásról szóló törvényt, de indoklásában azt írta, hogy ha nettó befizetővé tesznek egy önkormányzatot, “az összeütközésbe kerülhet a Helyi Önkormányzatok Európai Chartában, illetve az Alaptörvényben biztosított önkormányzati pénzügyi autonómiával”.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Kis falu nagy adóval

Érdekesség, hogy Érd, az agglomeráció legnagyobb városa a lista középmezőnyben van, 500 millió forintos szolidaritási adót fizet. Ennél jóval többet kell kiizzadnia Fótnak (900 millió), Dunavarsánynak (580 millió), Szentendrének (650 millió) de az M5-ös autópályy mellett fekvő, alig pár ezres Alsónémedinek is 877 millió forint adót kell fizetnie.

Luxusfalvak alig fizetnek

Az ott élők fizetése alapján luxusfalunak tartott Nagykovácsinak annyira kevés saját bevétele van, hogy 33 millió forint a rájuk kirótt adó, de a szintén nagyon jómódúnak tartott Telki, ahol az ingatlanárak már évekkel ezelőtt is az egekbe emelkedtek, mindössze 15 milliót fizet a nagy közös kasszába.

Göd adója elenyésző

Furcsa, hogy az agglomeráció egyik legnagyobb gyárának otthont adó Gödnek mindössze 80 millió forint adót kell fizetnie, miközben a Samsung akkumulátorgyár sokmilliárdos adót fizet, nemrég a polgármester felére csökkentette a multi helyi iparűzési adóját.

Budapest top 3

Eközben Budapest minden kerületének bőven 1 milliárd forint feletti adót kell fizetnie. A legtöbb adót Zuglónak, a 14. kerületnek kell fizetnie (5,3 milliárd), a második legtöbbet Óbudának (5,2 milliárd), a dobogó harmadik helyén pedig a 18. kerület, Pestszentlőrinc áll 5 milliárd forintos adóval.

Egyre rosszabb helyzetben vannak az önkormányzatok

Az elmúlt öt évben jelentősen romlott az önkormányzatok anyagi helyzete, mert hiába nőttek papíron költségvetési támogatásaik, a szolidaritási hozzájárulás és a magas infláció ezt mínuszba hajtotta, 2020 és 2025 között az önkormányzatok támogatásának reálértéke mintegy 18 százalékkal csökkent. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter – BPK-montázs