A rendkívüli aszály és forróság miatt tűzgyújtási tilalom van érvényben, még a kijelölt tűzrakó helyeken is tilos tüzet gyújtani. A Budai-hegység erdőit felügyelő Pilisi Parkerdő Zrt. tűzőrséget szervezett. Belegondolni is szörnyű, mi történne a budai oldal házaival, ha egy erős nyugati szél felkorbácsolna egy erdőtüzet.

Forróság és aszály

A Pilisi Parkerdő Zrt. által kezelt 65 ezer hektár erdőterület csaknem egészét érinti az aszály; a rendkívüli szárazság és a nagy meleg jelentősen fokozza az erdőtüzek kockázatát. A parkerdő a közleményében azt írta, hogy az ország egész területén – így a Budai-hegységben, a Pilisben, a Visegrádi-hegységben, a Gödöllői-dombságban is – tűzgyújtási tilalom van érvényben, még a kijelölt tűzrakó helyeken is. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Tűzőrséget szerveztek

A rendkívüli helyzetben a parkerdő tűzőrséget is szervezett, munkatársai fokozott figyelemmel járőröznek a területen, de a látogatók segítségére is szükség van, ezért azt kérik, hogy a rendkívüli helyzetben mindenki fokozott figyelemmel járja az erdőt és a tűz legapróbb jelére értesítsék a tűzoltóságot, lehetőleg a helyszín pontos megjelölésével.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

11 ezer riasztás

Kitértek arra is, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint az év első felében több mint tizenegyezer alkalommal riasztották a tűzoltókat szabadtéri tűzhöz. Ezek jelentős része erdőtűz volt, azt a terepviszonyok, a rossz megközelíthetőség, a vezetékes víz és a tűzcsapok hiánya miatt komoly kihívás oltani.

Három nap alatt, három erdőtűz a budai oldalon

A Pilisi Parkerdő által kezelt budapesti erdőterületeken csak az elmúlt három napban három helyen kapott lángra az erdő: szombaton a Szépjuhászné közelében megközelítőleg ezer négyzetméteren, hétfőn az újpesti Farkaserdőben ugyanekkora területen, a Gyömrői út környékén viszont mintegy húsz hektáron tombolt erdőtűz.

Korlátozható az erdőlátogatás

Fokozott tűzveszély időszakában az erdőgazdálkodó korlátozhatja és megtilthatja az erdőbe való belépést. A korlátozás időtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg. Az erdő látogatásának korlátozását a helyben táblákon kell kihirdetni – írják a Katasztrófavédelem oldalán.

Kerti hulladékot sem szabad égetni

A belterületi kerti és növényi hulladék égetése a hatályos levegővédelmi szabályozás alapján tiltott. A tiltás alól az önkormányzatok helyi rendeletben belterületi ingatlanokra felmentést adhatnak, melyben szabályozzák az égetés feltételeit, körülményeit. A helyi önkormányzatnál kell érdeklődni, hogy mikor lehet a kertben égetni. Amennyiben nincs ilyen rendelete az önkormányzatnak, abban az esetben nem szabad avart és kerti hulladékot égetni.

Lehet grillezni a kertben

Nem minősül tűzgyújtásnak a gáz égőfej és a zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítő eszköz alkalmazása, ha az megfelelő szikrafogóval van ellátva. Ez az jelenti, hogy a lehajtható fedelű grillsütőkre nem vonatkozik a tilalom, lehet grillezni velük a kertben. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Résen kell lenni

Jelenleg Európa több országában is óriási erdőtüzek pusztítanak, a lángok egyes helyeken lakott településeket veszélyeztetnek. Belegondolni is szörnyű, mi történne, ha a Budai-hegységben nagy erdőtűz lobbanna fel és egy erős nyugati szél gyorsan a főváros házai felé terelnék a mindent felemésztő lángokat. Nem véletlenül szerveztek tűzőrséget most a budai hegyekben, érdemes résen lenni.

Kiemelt kép: Tűzoltók dolgoznak a száraz aljnövényzetben keletkezett tűz oltásán Budapest 18. kerületében, a Gyömrői út közelében fekvő erdőben 2022. július 18-án. MTI/Mihádák Zoltán