Törlik a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények és építményegyüttesek sorából az 5. kerületi József Attila utca 6. szám alatti épületet, amelyet évtizedek óta a Belügyminisztérium használ, és amelyet a vonatkozó törvény Pollack Mihály házaként említ. Az erről szóló javaslatot csütörtöki ülésén fogadhatja el az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága. 

Elköltözik a minisztérium 

Az indoklás szerint az állami tulajdonban álló ingatlanegyüttes a Belügyminisztérium kiköltözését követően állami közfeladat ellátásához a továbbiakban nem szükséges, annak egyéb módon történő hasznosítása, értékesítése indokolt. Ez nyilvánvalóvá teszi, hogy a tárca a három épületből álló teljes tömböt elhagyja, de az indítvány csak a Pollack-féle ház kivételét szorgalmazza a nemzetgazdasági törvényből.  A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Eladhatják az épületet 

Az értékes, Dunára néző szomszéd nem szerepel a jogszabályban, éppúgy, ahogyan az együttes kevésbé ismert harmadik tagja sem, így azok védettségének átminősítésére nincs szükség. A változás lényege egyetlen mondatban összefoglalható: a nemzetgazdasági szempontból való kiemelés gátolja az ingatlanok eladását vagy elajándékozását, ennek hiánya pedig így értelemszerűen lehetővé teszi, hogy a kormány egy nyílt vagy akár zárt pályázat keretében eladja azt, a bevétel pedig az államkasszát dagassza.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Gulyás szerint nincs még vevő

A 24.hu úgy tudja, hogy már lehetséges vevő is van a Széchenyi tér arculatát meghatározó épületegyüttesre. Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón cáfolta, hogy ezért pörgették volna fel a költözési folyamatot.

Januárban Orbán már állománygyűlést tart 

A Belügyminisztérium a budai Várba, a Pénzügyminisztérium egykori, a közelmúltban felújított, Szentháromság téri épületébe költözik – azt Gulyás Gergely, a Kormányinfón is megerősített. A miniszter azt mondta, a költözés gyorsan megtörténik, Orbán Viktor miniszterelnök a jövő év elején már az új székhelyen tart állománygyűlést a BM dolgozóinak.

Fürdő működött az épületben

A Széchenyi tér 3-as szám alatti épület mind funkciójában, mind megjelenésében számos változáson ment keresztül az évszázadok során. Eredetileg sóhivatal működött itt, ami később panziónak adta át a helyet, ahol rövid ideig a tér jelenlegi névadója, Széchenyi István is vendégeskedett. Az 1820-as években a ház alsó szintjén nyitotta meg kapuit a Dunafürdő, későbbi nevén Diana fürdő, amely vizét közvetlenül a Dunából szerezte – gőzfürdőként működve, kádakban melegítették fel a folyó vizét. A budai fürdőkultúra felvirágzásával a századfordulón a vendégek száma megcsappant, így a létesítmény ismét funkciót váltott. 

Az épület története

1905-ben új épületet emeltek a szomszédos Gresham-palota építésze, Quittner Zsigmond tervei szerint. Ebben működött a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank,egészen az 1950-es államosításáig. Érdekesség, hogy ez alatt az idő alatt itt őrizték a magyar aranykészlet jelentős részét. Az épület a kommunista uralom idejénvált a Belügyminisztérium székhelyévé. 

Az ÁVH is működött itt 

1953-ban a Jászai Mari téri belügyminisztériumi épület „Fehér Ház”átadása után az egykori ÁVH-s részlegek jelentős része a József Attila utcai épületkomplexumban nyert elhelyezést. Ennek köszönhetően 1956. október végétől fegyveres harcok helyszíne volt: az épület József Attila utcai szárnyában Kardos György vezetésével 2-300 fős karhatalmi csapat harcolt a felkelők ellen.  A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: a jelenlegi Belügyminisztérium épülete – Forrás: PestBuda.hu