Két hónappal ezelőtt, tragikus módon elhunyt egy beteg, miután közel hat órát várt a mentőre. Az eset október 11-én történt, amikor egy asszonyt sürgős műtétre kellett volna átszállítani a Honvédkórházban. De hiába hívták többször a diszpécsert, végül 7,5 óra múlva került át a beteg a sürgősségi osztályra. De már annyira le volt gyengülve, hogy nem lehetett megoperálni, pár óra múlva pedig meghalt. Belső vizsgálat indult az OMSZ-nél, hogy kik felelősek az asszony haláláért.
Mentőt hívtak a kórházba
Októberben, egy súlyosan vérző nő egy budapesti kórház belgyógyászati osztályáról kért mentőt, de a segítség hét és fél óra várakozás után érkezett meg. A beteget végül elszállították a Honvédkórházba, de az időveszteség és a súlyos vérveszteség miatt már nem tudták megmenteni az életét. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Rosszul lett a beteg
Az idős asszony az egyik budapesti kórház krónikus osztályán feküdt. Október 11-én, délután, lánya látogatóba érkezett hozzá, az ápolók szóltak neki, hogy azonnal keresse meg a főorvost. Az orvos közölte, hogy az idős asszony végbele súlyosan vérzik és valószínűleg műteni kell, ezért átszállítatják a Honvédkórházba, már a mentőautót is megrendelték.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Erős fájdalmai voltak
A nő visszament az édesanyjához, aki a fájdalomtól folyamatosan jajgatott. Egy órát vártak a mentőre, amely nem érkezett meg. A beteg lánya 17 órakor személyesen hívta fel a 112-t, hogy megkérdezze, mikor érkezik az esetkocsi. Ekkor már az orvos általi bejelentés óta több mint 2 óra telt el. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Sürgős vagy nem sürgős bejelentés bejelentés érkezett?
A beteg lánya több mint egy óra elteltével újra tárcsázta a mentőszolgálatot, ahol azt mondták, hogy nem azonnali szállítást kért a kórház. Ekkor a főorvos átvette a telefont és azon vitatkozott a diszpécserrel, hogy “sürgős” szállítást kértek-e, vagy sem? A beteg lányának beszámolója szerint ekkor már 18:30 perc volt, vagyis az első bejelentés után már 4 óra telt el. Közben a beteg állapota egyre romlott.
Életveszélyben volt a nő
Este 8-ig még kétszer beszélt a beteg lánya a mentőszolgálattal, ugyanis ekkor érkezett meg az esetkocsi. Az idős nő már életveszélyes állapotban volt. Emiatt a mentőápolók azt mondták, hogy rohamkocsit kell kérniük, mert a beteg ebben az állapotban csak mentőorvosi felügyelettel lehet szállítani. “Miután látták édesanyámat vérbe ázva, azt mondták, hogy csak orvosi felügyelettel lehet édesanyámat szállítani, ők ezt nem vállalják” – írta panaszlevelében a nő halála után a beteg lánya.
Meghalt a beteg
Végül az első bejelentéstől számítva 7 óra 28 perc telt el, mire a vérző beteg a Honvédkórházba került. Az ügyeletes orvos közölte a családdal, hogy az idős asszony olyan rossz állapotban van, hogy szó sem lehet műtétről. Végül morfiummal enyhítették a fájdalmát. A beteg hajnali 3-kor elhunyt.
A bejelentő orvost okolja az OMSZ
A Mentőszolgálat egy most nyilvánosságra került dokumentumban a bejelentést leadó orvost okolja. Az OMSZ szerint ugyanis a híváskor nem hangzott el olyan információ, amely azonnali szállítást indokolt volna. „A mentőszállítási igény megküldésekor olyan alarmírozó tünet nem került rögzítésre, amely azonnali szállítást igényelt volna” – áll az összefoglalóban, amit Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő osztott meg a Facebookon.
Túlterhelt volt a rendszer
Csakhogy a hívást intéző orvos többször is sürgette a szállítást, amit az OMSZ nem tagad. Az ügy hátterében az állhat, hogy aznap az egész rendszer túlterhelt volt: az OMSZ maga is elismeri, hogy a szóban forgó hat órában több más, hasonlóan súlyos eset is várakozott a mentőkre. A kapacitáshiány tehát nem mellékes körülmény.
Beszélgetést szerveztek a dolgozóknak
„A Mentőszolgálat az eseten dolgozó kollégáknak kötelező beszélgetést szervezett, ahol »a személyzet figyelmét« felhívták a szakma szabályainak magas fokú betartására” – olvasható a dokumentumban, amit Till Zsolt, az OMSZ regionális vezetője jegyez. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: illusztráció