Elképzelhető, hogy nem lesznek érvényesek a Budapest-bérletek a MÁV, a Volán és a HÉV járatain a város határán belül.

Nem lesz érvényes a bérlet?

Karácsony Gergely főpolgármester szerint, ha a kormány lehetetlen helyzetbe hozza a fővárost, akkor a város határán belül sem lesznek érvényesek a Budapest-bérletek a MÁV, a Volán és a HÉV járatain. Ugyanis egy fideszes módosító javaslat szerint meg lehetne vonni az önkormányzatoktól az állami támogatásokat, annyit, amennyivel az államkincstárnak tartoznak. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Bosszú lehet az ok

Karácsony Gergely főpolgármester véleménye szerint a kormány így állna bosszút a Pénzügyminisztérium ellen indított perért, amit a szolidaritási adó miatt indított a főváros – hangzott el az RTL Híradójában.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Nem fizetik ki a számlát

Fontos tudni, hogy például a csepeli hév ugyan a főváros határain belül jár, 2016 vége óta mégis az állami MÁV-hoz tartozik a HÉV-ek üzemeltetése. Ehhez hasonlóan állami cég intézi a fővárosban közlekedő Volánbuszok és elővárosi vonatok működtetését – de a számlát csak részben fizeti a kormány. Mivel a főváros jelenleg minden hónapban 548 millió forinttal járul hozzá az agglomerációs közösségi közlekedéséhez. Ennek azonban vége lehet.

Alaptörvényellenes lehet

A főpolgármester egyébként június elején jelentette be, hogy beperelik a Pénzügyminisztériumot a szolidaritási adó miatt. A fővárosnak ugyanis idén 25 milliárddal kellene többet befizetnie a költségvetésbe, mint amennyit kap, ami véleményük szerint alaptörvényellenes. Ráadásul az adó összege jövőre az idei 58 milliárdról 75 milliárdra nőhet.

Az RTL riportja:

25 milliárd forintot vonnak el Budapesttől

Az önkormányzatok a kötelező feladataik ellátásához állami normatívára jogosultak és ezt nem lehet elvonni azok saját bevételeit, mint például Budapesttől 25 milliárd forintot. Az elvont pénzek a központi költségvetésbe folynak be, így Karácsony álságosnak tartja, hogy a kormány szerint ebből a pénzből a szegényebb önkormányzatokat támogatják.

A Fidesz-polgármester sem értet egyet a szolidaritási adóval

A főpolgármester felidézte, hogy egy fideszes polgármester, a székesfehérvári Cser-Palkovics András is bírálta a kormány intézkedését. Karácsony hozzátette, hogy még ma beadják az indítvány a közigazgatási bíróságra és egyben jogvédelmet is kérnek, hogy amíg a per zajlik, addig ne vonják le a szolidaritási adóval kapcsolatos járulékokat. – írta a 24.hu

Jogvédelmet is kérnek, hogy ne vonjanak el több pénzt

Szerinte a bíróságnak több oka is van arra, hogy megadja a jogvédelmet, mert például arról, hogy Fővárosi Önkormányzatnak mennyi adót kellene befizetnie, határozatnak kellene lennie, de ilyen nincs, és így nincs jogorvoslati lehetőség, azaz alkotmányellenes. A per címzettje a Magyar Államkincstár, mert az szedi be a szolidaritási adót.

Harminc százalékkal emelik

A kormány 2024-ben az idei évhez képest 30 százalékkal megemelné a tehetősebb önkormányzatok szolidaritási adóját. Erről a főpolgármester korábban azt mondta, hogy „mindez a napnál világosabb cáfolata annak a pofátlan hazugságnak, hogy Budapest kivéreztetésére a szegényebb települések támogatása miatt van szükség.”

Tizenötszörösére nőtt az összeg

A 30 százalékos emelés különösen annak tekintetében tűnik soknak – ahogy az Karácsony számításaiból kiderült –, hogy míg Tarlós István idején a fővárosi önkormányzatnak mindössze 5 milliárd forintot kellett fizetnie a fenti jogcímen, addig a számlát most 58 milliárdról állítják ki, jövőre pedig 75 milliárd lehet. Rövid idő alatt tehát a tizenötszörösére nőtt az összeg, amit a fővárosnak be kell fizetnie az államkasszába. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: illusztráció