Egyre több kutatás igazolja, hogy a koronavírus roppant veszélyes kórokozó, jobb nem elkapni ugyanis még a gyógyultak esetében is sok kellemetlen, fájdalmas szövődményt figyeltek meg. Problémákat okozhat a vírus a szívben, agyban, tüdőben. Senki sincs biztonságban, a súlyos szövődmények a fiatalokat is érinthetik.

Sok esetben a kigyógyult koronavírusos embereknél súlyos szövődményeket találtak a vírus lefutása után, erről Szlávik János infektológus beszélt a napokban. Szívbetegség, izomrendszert érintő fáradtság, különböző alvászavarok és általános gyengeség jelentkezik – mondta.

Szlávik János hozzátette: az esetek körülbelül 40 százalékban jelentkeznek ilyen tünetek. Ez is mutatja, hogy ez a vírus nemcsak a tüdőt támadja, hanem szinte valamennyi szervrendszert – hangsúlyozta.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Az adatok szerint a koronavírusból felgyógyultak jelentős része még hónapokig fáradtságra panaszkodik – mondta, megjegyezve, hogy a gyógyultak tüdőkapacitásának szintje gyakran nem áll vissza az eredetire.

Washington Post beszámolója szerint a bergamói kórházban dolgozó egyik infektológus beszámolója szerint a már igazoltan gyógyult betegek fele azt mondja, nem érzi magát egészségesnek, gyógyultnak. A 750 megvizsgált, koronavíruson már átesett beteg közül 30% esetében továbbra is heges a tüdő, nehézkes a légzés. A betegek másik 30%-a esetében szív rendellenesség és véralvadási problémák is felmerültek – írja a Portfolió.hu.

Egy másik olasz kórház orvosai arról számoltak be, hogy sok beteg még hónapokkal később is végtagfájdalomról, végtagbizsergésről, hajhullásról, depresszióról és súlyos fáradságról számol be. Vannak olyan családok, ahol a 80 éves apa szinte teljesen felépült a koronavírusból, és fiát ápolja, aki már nem ilyen szerencsés.

Egy másik olasz kutatás rámutatott, hogy néhány, koronavírusos betegnél bakteriális és gombás fertőzés maradt vissza a tüdőben.

Koronás beteg a Jánosban – Fotó: MTI/Árvai Károly

Egy német tanulmány 100, korábban COVID-os ember körében végzett felmérést, és azt találták, hogy közel 80%-uknak van valamilyen szívműködésbeli elégtelensége még hónapokkal a fertőzést követően is, 60% esetében pedig továbbra is fennáll szívizomgyulladás.

A kutatás 100 résztvevőjéből 53 volt férfi 49 éves átlagéletkorral. A résztvevők közül 67-en otthon, 33-an kórházban gyógyultak ki a betegségből. A tanulmány készítői szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy hosszabb távon is fontos lesz vizsgálni a koronavírus szív- és érrendszerre gyakorló hatását. Nem azt mondják, hogy szívleállást okoz a COVID-19, de okozhat sérüléseket a szívnek, gyengíthetik a szívizmot, ami rendellenes szívverésben is megnyilvánulhat.

Nature-ben megjelent cikk alapján kiderült, hogy a vírus a tüdő mellett egyéb szerveinket is megtámadja. Egyre több betegnél tapasztaltak az orvosok egyfajta önkívületet: össze voltak zavarodva, zaklatottak voltak. Japánban áprilisban közöltek egy tanulmányt, amely egy olyan betegről szólt, akinek agyszövetében duzzanatot és gyulladást találtak.

Az eddigi vizsgálatok alapján azt látják a kutatók, hogy a legelterjedtebb idegrendszeri hatások között a stroke és az agyvelőgyulladás van. Olyan betegekről is tudnak, akiknél a koronavírus csak enyhe légzőszervei tünettel járt, de az agy jelentősebb mértékben károsodott.

Az eddigi tanulmányok alapján a vírus nem válogat korosztály szerint, és ez a szövődményekre is igaz. Annyiban azért lehet bízni, hogy aki enyhébb tünetekkel vészelte át a koronavírust, vélhetően nem számíthat súlyosabb szövődményre.

Falus András immunológus beszélt arról a napokban, megerősítve ezzel Szlávik János korábbi kijelentését, hogy márciusban-áprilisban a fulladás, tüdővizenyő volt az elsődleges gond, de a szívre, vesére, agyra is vannak hosszú távú hatások. Szomorú hír, hogy ez életkortól lényegében független. Nem csak az idős, krónikus betegek érintettek, hanem mindenki – mondta.

Nagy még a bizonytalanság a koronavírus hosszabb távú hatásait tekintve is, de napról napra egyre többet tudnak az orvosok és kutatók. Az már látszik, hogy a vírus a tüdő mellett, a szívet, az agyat, és más belső szerveket is támadásba veheti, legyen az közvetlen vagy közvetett hatás. Ezekhez jön még hozzá a depresszió, alvászavar, tehát egy sor igen kellemetlen szövődmény. Jobb nem elkapni ezt a vírust!

Kiemelt kép forrása: MTI/Árvai Károly