A leggyakoribb lemezmegmunkálási munkálatok közé tartozik ez az eljárás, aminek a célja, hogy a munkadarabot úgy formálja meg, hogy egyes szakaszai előre meghatározott szöget zárjanak be egymáshoz képest.
Több tényezőre is figyelni kell a művelet során és az sem mindegy, hogy milyen alapanyaggal dolgozunk.
Lemezhajlítás lépésről lépésre
A Jura-Plussz szakemberei a hidegalakítás során a fémlemezek hajlításában is tudnak segíteni, ugyanis rendelkeznek a szükséges profi felszereléssel. Maga a folyamat az anyagra ható erő alkalmazásával történik minden esetben.
A megfelelő szerszámok, berendezések használata elengedhetetlen, illetve nagy szaktudásra is szükség lesz, hogy selejt nélküli vagy minimális selejtszám mellett tudjuk végrehajtani a műveletet. Hajlítás során az anyagban a folyási határértéket meghaladó feszültségek jönnek létre, ami miatt képlékeny alakváltozás történik. Az erőhatás megszűnése után a lemez megtartja a módosított alakját egy minimális rugalmas deformációtól eltekintve.
Így elmondva az egész folyamat egyszerűnek tűnik, de részletes előkészületek elvégzésére van szükség. Az első lépés mindig a tervezés és az alapanyag, eszközök, szerszámok bekészítése. Meg kell nézni, pontosan milyen anyaggal fogunk dolgozni, ami akár lehet alumínium, acél, réz vagy más fémlemez. A választás attól is függ, hogy milyen szilárdságot, korrózióállóságot és rugalmasságot várunk el a végeredménytől.
A lemez hosszát, vastagságát és szélességét is meg kell határozni a hajlítási forma alapján. A szerszámok esetében is körültekintőnek kell lenni. Ha profi szakemberrel végeztetjük el, ott minden szükséges géppel fel vannak készülve a különböző anyagokra és igényekre. A hajlítást is többféleképpen lehet elvégezni attól függően, hogy milyen eredményt akarunk elérni.
Milyen eljárások közül lehet választani?
A leggyakoribb az élhajlítás, amikor a fémlemezt nyomóerő hatására hajlítják meg. A lemezt egy V-alakú szerszámba rakják és egy ehhez hasonló eszköz fogja lenyomni, amely során a kívánt szögben deformálódik. Ez nagyon egyszerű, rugalmas módszer, amihez a legalapvetőbb eszközök is elegendőek.
Az alsóhajlítás már akkor kerül a képbe, amikor milliméteres pontosságra kell törekedni. A görgős hajlítás a speciális eljárások közé tartozik, mivel itt különböző átmérőjű görgők között halad át a lemez. Hosszú, egyenletes ívű munkadarabokhoz használják, mint amilyenek a csövek vagy ívelt lemezprofilok.
A hajlítási szög kiválasztása
Ez a legfontosabb paraméter a hajlítás során, ami meghatározza majd a végeredményt is. A gép kezelőjének kell beállítani, de arra is figyelni kell, hogy némi visszarugózásra is számítani lehet. Ennek mértéke függ attól is, hogy pontosan milyen fémmel dolgozunk. A hajlítás után a lemez részben visszaáll az eredeti formájába, ezt pedig korrigálni kell a szakembernek.
Ezek tehát a legfontosabb dolgok, amiket tudnunk kell a fémlemezhajlításról.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a jura-plussz.hu oldalt működtető cég.