Az egyszerűbb gépek közé tartozik a csörlő, amelyet emelésre használnak. A kötéldobot egy állványra szerelik fel és egy felcsévélt kender segítségével képes a súlyok megemelésére. A csörlőt forgatókarral lehet mozgatni a kívánt sebességgel. Villamos, elektromos vagy belső égésű benzinmotoros modellek közül is választhatunk, de most nézzük meg, hogy mire érdemes figyelnünk vásárlás előtt.
Láncos emelő, kézi csörlő
Súlyosabb tárgyak megemelésére vagy akár mozgatására is használhatjuk ezt az egyszerű gépet. Kézi csörlőből igen nagy a választék, így könnyű lesz kiválasztani a legjobbat. Teherbírásukat tekintve 1-től akár 10 tonnáig is választhatunk a kínálatból, így tökéletesen a saját igényeinkhez igazíthatjuk.
Mire figyeljünk vásárláskor?
A típus és a méret kiválasztásán kívül a megbízhatóságot és a biztonságot is szem előtt kell tartani. Terhelhetőség szempontjából el kell döntenünk, hogy mekkora az a legnagyobb súly, amit fel szeretnénk majd emelni vele és ennek megfelelően kell választanunk. Olyan modellt vásároljunk, amely képes elviselni az erőhatásokat.
Törekedjünk arra, hogy jó minőségű anyagból készüljön, hiszen ez a tartósságot is biztosítja. Kulcsfontosságú a biztonság szempontjából is, hiszen mind a mai napig igen sok a munkahelyi baleset az átgondolatlan használat miatt.
A csörlőnek meg kell felelnie a helyi biztonsági előírásoknak, valamint a szabványoknak. A legtöbb gépnél be van építve az automata fékezés.
A méretet és a hosszt is a tervezett felhasználás szerint kell kiválasztani, hiszen a láncnak, vagy a kötélnek is megfelelő hosszúságúnak kell lennie a teher mozgatásához. A Profibarkács oldalán található strapabíró kézi csörlő megkönnyíti a nehéz tárgyak emelését és mozgatását.
Milyen funkciót tölt be egy csörlő?
Az építőipar és a bútoripar is előszeretettel alkalmazza amikor emeletekre, vagy akár pincékbe kell átmozgatni a tárgyakat. Függőleges irányú emelést és eresztést lehet vele elvégezni, bár korlátozottan használják a vízszintes vagy a ferde irányú elmozdításra is. Költözéseknél, felújításoknál, az építőipar területén és még az autóiparban is nagy hasznát veszik ennek az egyszerű gépnek.
Mechanikai csörlőket leggyakrabban a mezőgazdaságban használják földműveléshez, állattartáshoz, illetve esetleg a fakivágás során.
Mit érdemes még tudni a csörlőről, típusai?
A kézi csörlők megvásárolhatók hegesztett vázú emelőszerkezettel is, amelyek önműködő fékrendszert is rejtenek. Ez teszi lehetővé a biztonságos használatot, hiszen így a kötél és a teher sem tud visszaesni, esetleg ráesni valakire.
Az univerzális kézi csörlő oszlophoz, állványhoz vagy akár egy fatörzshöz is könnyedén rögzíthető és ez lesz a jó választás, ha vízszintes mozgatásra is szükségünk lenne.
A szalagos kézi csörlő nagyon hasonlít a kézi racsnis típushoz, de nem képes nagyobb súlyok emelésére.
A kézi racsnis csörlőt platókra vagy esetleg utánfutókra helyezik el. A terhet hajtókaros mechanikával végzi és a kötél hossza elérheti akár a 34 métert is.
A láncos emelő csörlőt csak függőleges terhek emelésére használhatjuk. Mindig egy szilárdan álló kikötési ponthoz kell erősíteni, ellenkező esetben balesetveszélyes az üzemeltetése. Kézi és lánccal meghajtott emelődobos változatban is rendelhető. A lánccal hajtott akár 3 tonna megmozgatására is képes, a kisebb kézi csörlőket inkább műhelyekben érdemes alkalmazni.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a profibarkacs.hu oldalt működtető cég.