Április 1-től új szakmai protokoll lép életbe a csípő- és térdprotézisműtétek várólistáján, melynek célja, hogy csökkentsék a műtétre várakozók számát és a várakozási időt. A cél az, hogy elérjék a 2019-es állapotot, amikor még 28 ezer beteg szerepelt a várólistákon. Jelenleg több mint 32 ezer beteg vár műtéti beavatkozásra.

Több mint 8 ezren várnak csípőprotézisre

Az új várólista-protokolljai szerint túlsúlyos embereket (35-40 feletti testtömegindex) nem lehet operálni, míg le nem fogynak. Az egészségbiztosító adatai szerint Magyarországon jelenleg 8129 beteg vár csípőprotézis-műtétre 60 napon túl. Március elején 7784 beteg várt csípőműtétre. Az átlagos tényleges várakozási idő a betegek számára az elmúlt hat hónapban jellemzően 122 nap volt. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

15 ezren várnak térdprotézisre

A térdprotézisvárólista-adatok szerint március végén 15.237-en állnak sorban a műtők ajtajában, itt az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző hat hónapban 262 nap volt. Március elején egyébként a térdprotézis-várólistán 14.784 beteg volt, vagyis egy hónap alatt 453 beteggel van több a várólistán.

Hirdetés

 

 

Nem műtik meg a túlsúlyosakat

Népszava kérdésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) azt írta, hogy nem így akarják a kórosan megnyúlt várólistákat rövidíteni, erre a célra csak idén 5 milliárd forintot biztosítanak. A NEAK szerint az új várólista-protokollok az egységes, egyenlő hozzáférést szolgálják az ellátáshoz, a szakemberek szerint azonban az új szabályok a betegek egy részét – például a túlsúlyosakat, az együttműködésre képteleneket, az „elégtelen szociálishelyzetűeket” – kizárják a műtét lehetőségéből.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Diszkriminatív döntés 

Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos, csípő- és térd specialista, a diszkriminatívnak tartja, hogy túlsúlyos embereket nem lehet operálni, míg le nem fogynak. Szerinte a protokollban előírt 35-40-es testtömegindex  bizonytalan küszöb, szubjektív döntésre ad lehetőséget, amit szakmai evidencia nem támaszt alá. Az orvos szerint a túlsúly valóban jelent kockázatot, de páciensenként kellene mérlegelni, azt felülmúlják-e a műtét előnyei. “Ha számára inkább a műtét elmaradása jelentene nagyobb rizikót, akkor lehet akár 42-es is a testtömege, megoperálom” – mondta Hegedűs Zsolt. 

Életmentés lehet az elmaradt műtét vége 

Egy angliai kutatás azt is igazolta, a műtőktől túlsúlyuk miatt távoltartott betegek még inkább elszigetelődnek, tovább híznak, olyan helyzetbe kerülnek, amelyben már életük megmentése indokolja a műtétet.

Műtétek a magánklinikákon 

Hegedűs Zsolt úgy véli, a magánegészségügyi intézmények hamarosan olyan hirdetéseket adnának fel, miszerint ők vállalják a kövér emberek csípőprotézis beültetését is. Szerinte a protokolltól nem lesz átláthatóbb, rövidebb a várólista, többet segített volna, ha megnézik, hogy mi az oka, ha nem operálnak annyit, amennyire lehetőség lenne. 

Protekciós betegek

Egy másik, névtelenséget kérő ortopéd-sebész úgy vélte: az új protokoll alapvetően az ő ellenőrzésükről szól, de egy helyettes államtitkári, kórházfőigazgatói vagy éppen NEAK-os telefonra ugyanúgy előre kell venni majd a megjelölt beteget, csak éppen az új eljárásrend szerint kell adminisztrálni. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: illusztráció – Forrás: MTI/Máté Zoltán