Életének kilencvenegyedik évében örökre lehunyta szemét a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, Harkányi Endre. Közel 60 évig állt a színpadon, felejthetetlen szinkronszerepei révén maradandó nyomot hagyott a magyar kultúrában. Harkányi Endre az utóbbi években több betegségben is szenvedett, nemrég baleset érte. 

Megromlott egészségi állapota

A Kossuth-díjas színművészen hasi embóliaműtétet hajtottak végre.  Január elején ismét kórházba került, miután elesett otthonában és combnyaktörést szenvedett. “Elestem otthon. Nem tudom, hogyan. Eszembe jutott a gyerekdal, hogy János bácsi a csatában elesett egy fűszálban. Én megbotlottam, eltörtem magam, de már jól vagyok. Gyógytornáztatnak. Nagyon jó itt. Igazán rendesek velem. Szép a hely, kiváló az ellátás. Erdőre néz a szobám. Kitekintek az ablakon, és látom a havas fákat. Nagyon romantikus a panoráma. Hárman vagyunk a szobában. Tízméteres teraszunk van, lent a sétány, a nővérek kedvesek. Mit akarjak még?” – mondta az eset után a story.hu-nak.  A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.

Gyerekként vesztette el szüleit 

Harkányi Endre 1934. március 26-án született Budapesten zsidó családban. Szüleit még gyerekként elvesztette, édesanyja a deportáltás áldozata lett, édesapja az ukrajnai munkaszolgálatból ugyan hazatért, de betegen, hamarosan meghalt.

Hirdetés

 

 

 

Színészi pályafutása

Harkányi Endre 1957-ben lett színész, bár a rokonsága kezdetben nem támogatta színpadi vágyait. Azt szerették volna, ha valamilyen szakmát tanul, ezért el is kezdte az esztergályosi képzést, de aztán mégis beadta jelentkezését a Színház- és Filmművészeti Főiskolára.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Kiskamaszként megkapta első szerepét 

Kiskamaszként már önmagát játszotta Radványi Géza 1947-ben készült, Valahol Európában című, háborús árvákról szóló filmjében.  Radványi filmjében ez volt a híres mondata: „Könyörgöm, akasszuk fel!” A Film Színház Muzsika 1977-ben megírta, hogy Harkányi Endrét az utcáról vitték be próbafelvételre a Józsefváros valamelyik szűk és sötét mellékutcájából, és sem akkor, sem később a forgatás alatt nem jutott eszébe soha, hogy színész legyen.

Nevelőotthonokban élt 

A Valahol Európában forgatása után több nevelőotthont is megjárt. Úgy érezte, hogy sok mindent el akar mondani az embereknek, ezért kezdett verset szavalni, színészkedni. Ezt követően képezte is magát Lakner Bácsi gyermekszínházába. 

A Vígszínház tagja volt 

Végzett színészként a debreceni Csokonai Színházban lépett színpadra (1957–1960), majd három évre a budapesti Petőfi Színházhoz szerződött. Ezt követően ment a Vígszínházhoz (1963–1968), majd tizenegy évre a Mikroszkóp Színpadhoz, hét évet a József Attila Színházban dolgozott, majd 1984-ben visszatért a Vígszínházhoz, ahol 1993-ig volt a társulat tagja, amikor is egy évre a Művész Színházhoz szerződött, hogy aztán 2015-ig ismét a Szent István körúti teátrum tagja legyen.

Búcsúzik a MAZSIHISZ 

„Könyörgöm, gyerekek, akasszuk fel”, ezzel a mondattal került bele egy kis árva zsidógyerek 13 évesen a filmtörténetbe egy kicsi országban, valahol Európában. Kicsi maradt mindig, Maci Laci kis barátja, Bubu, a legszebb amerikai zsidó regény öreg boltosa és a végén az elűzött anatevkai zsidócskák széttárt kezű rabbija. A vicces és szomorú kiszolgáltatottság nagy színésze” – írta a MAZSIHISZ búcsúposztjában.  A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Harkányi Endre – Forrás: