A felelős műszaki vezető és a műszaki ellenőr munkája sok hasonlóságot mutat, a lényeges különbség abban van, hogy melyikük kinek az érdekeit képviseli a kivitelezés folyamán.

A műszaki ellenőr az építtetőt, a felelős műszaki vezető azonban a kivitelezőt képviseli, és az ő szemszögéből ellenőrzi műszaki szempontok szerint a kivitelezés folyamatát. Jogkörét az építési törvény, szakmagyakorlását kormányrendelet szabályozza, vagyis jogosultsághoz kötött.

Ki alkalmazza a felelős műszaki vezetőt?

A kivitelezőknek kötelezően kell alkalmaznia felelős műszaki vezetőt a kivitelező munkájának ellenőrzésére, abból a célból, hogy a kivitelezés megfeleljen az építési jogszabályoknak és szabványoknak, és biztosítható legyen a szakszerű megvalósítás. A Prédio-Bau felelős műszaki vezető biztosításában is tud segíteni, keresd őket bizalommal, ha a kivitelezés minőség-ellenőrzésére van szükség!

A felelős műszaki vezető azért dolgozik, hogy a kivitelező később ne legyen felelősségre vonható mulasztások, nem megfelelő minőségű megvalósítás miatt, így tehát a kivitelező érdeke is az alkalmazása.

Mi mindenért felelős a felelős műszaki vezető?

A felelős műszaki vezető feladatai széleskörűek, kiterjednek az építési tevékenység megkezdésével, folytatásával és befejezésével kapcsolatos, jogszabályban rögzített feladatokra.

A felelős műszaki vezető felel az építés megkezdésekor a kitűzés helyességéért, ellenőrzi, hogy megtörténtek-e a szükséges talajmechanikai és egyéb vizsgálatok. Ő irányítja a folyamat során valamennyi szakmunkát, és biztosítja a munkavégzés szakszerűségét. Ugyancsak az ő feladata annak ellenőrzése, hogy az építés-szerelés megfelel-e a munka- és tűzvédelmi, környezet- és természetvédelmi, közegészségügyi és egyéb hatósági előírásoknak.

Vezeti és ellenőrzi az e-naplót, feltünteti a kivitelezési tervektől eltérő, de nem engedélyköteles munkákat, továbbá amennyiben szükséges, értesíti az illetékes hatóságokat.

Az építés befejezését az e-napló lezárásával igazolja, majd a kivitelező képviselőjeként részt vesz az átadás-átvételi eljárásban, intézi a használatbavételi engedélyeztetést, nyilatkozik a szabályok betartásáról. 

Mikor szükséges felelős műszaki vezetőt alkalmazni?

Minden esetben köteles a kivitelező felelős műszaki vezetőt alkalmazni, kivételt képeznek ez alól a nem hatósági engedélyhez kötött építkezések, továbbá azok, ahol a kivitelezésért a kormányrendeletben meghatározott személy felel, illetve azon felújítások, korszerűsítések, átalakítások, helyreállítások során, amikor a kivitelezés nem érinti a tartószerkezetet, ha nem épül kémény, illetve a homlokzat átalakítása nem jár együtt a tartószerkezet megváltoztatásával.

A kivitelező köteles bejelenteni a felelős műszaki vezető személyét az építési hatóságnál. 

A felelős műszaki vezető jogosultság alapján látja el a feladatát. Komplex, naprakész tudással rendelkezik, képben van az adott kivitelezés folyamatával, jelen van az építés helyszínén.

Mindez nagyon komplex ismereti hátteret feltételez, valamint azt követeli meg, hogy az FMV naprakészen legyen képben az adott kivitelezési folyamatokkal, az építési munkaterületen legyen rendszeresen jelen és a dolgozók által elérhető, valamint rendelkezzen a kivitelezői vállalkozás részéről azokkal a jogokkal, amelyek a fenti döntéseket észszerű határidőn belül, akár önállóan is lehetővé teszi számára.

Ez egyébként nemcsak a saját vállalkozásán belül érdekes: az FMV feladata az is, hogy az alvállalkozó kivitelezővel (ha van ilyen), az alvállalkozó kivitelezők felelős műszaki vezetőivel és a szakági felelős műszaki vezetőkkel együttműködjön, a közös munkákat egyeztesse és koordinálja, tevékenységüket összehangolja. Mindez pedig az ehhez szükséges szaktudás és felelősségi kör (döntési jogkör) meglétét is feltételezi.

Ez a cikk szponzorált tartalom. Kattintson ide, ha Ön is kipróbálná ezt a népszerű hirdetési formát. A hivatalos, auditált mérések szerint a Like Company Media Group hírportáljait a forgalmas napokon 600 ezer ember olvassa.