Bár a híroldalakat ritkán töltik meg a felbukkanásukról szóló hírek, a bőrkiütések az igazán kellemetlen tünetek közé tartoznak, hiszen a viszketés, bőrpír, irritáció szinte elviselhetetlenné tudja tenni a mindennapokat.
A bőrön megjelenő elváltozások olykor teljesen ártalmatlanok és nagyon gyorsan el is múlnak, de az is előfordulhat, hogy komolyabb betegségek tünetei, amikkel azonnal érdemes felkeresni a Swiss Clinic bőrgyógyászat szakrendelését. Ebben a cikkben összeszedtük a börkiütések leggyakoribb okait, típusait, illetve a kezelés lehetőségeit, valamint a megelőzéshez is összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot.
Mik a bőrkiütések leggyakoribb okai?
Számos különböző tényező okozhat bőrkiütéseket, az egyszerű allergiás reakciótól a könnyebb- súlyosabb bőrfertőzéseken át az autoimmun betegségekig. Ezek közül nézünk most át néhányat.
Bizonyos élelmiszerek allergiás reakciót okozhatnak, illetve kozmetikumok, fémek illetve vegyszerek bőrrel érintkezve egyeseknél szintén úgynevezett kontakt dermatitiszt válthatnak ki, amely sok esetben a bőrfelület kipirosodásával jár együtt.
Elég gyakori okok lehetnek a különféle bakteriális illetve gombás vagy éppen vírusos fertőzések, illetve ezek kombinációi. A herpesszel rokon vírus okozta bárányhimlő felülfertőződhet például a bakteriális ótvarral, a lábgomba pedig sokak életét megkeseríti és ez is hajlamos terepet átengedni különféle baktériumoknak.
Ismertek a bőrre ható autoimmun betegségek is, ilyen például a lupusz és a pszoriázis is, ezekben az esetekben a szervezet immunrendszere okoz gyulladást a bőr rétegeiben. Vannak olyan gyógyszerek is, amelyek mellékhatásaként bőrkiütésekkel számolhatunk, ezek természetesen a szer szedésének abbahagyásával eltűnnek. A stressz és a hormonális változások a bőrkiütések nehezebben rajta kapható okai közé tartoznak.
A bőrkiütések típusai
A bőrkiütések jellemzői sokat elárulhatnak a háttérben húzódó okokról is. A vörös foltok például allergiás reakcióra vagy akár fertőzésekre is utalhatnak. A hólyagos kiütések elég tipikus herpeszes tünetek, ide tartozik a gyerek betegségként közismert bárányhimlő is. A száraz, pikkelyes foltok elsősorban ekcémára vagy pszoriázisra utalhatnak, míg a pattanásszerűek hormonális változásokkal állnak összefüggésben.
A kiütések kezelése, megelőzése
Allergiás kiütések megjelenése esetén antihisztaminok, súlyosabb esetben kortikoszteroid krémek alkalmazása lehet megoldás a gyulladás csökkentésére. Fertőzések esetén, a kórokozó függvényében antibiotikumok, illetve -miotikumok segíthetnek. Az autoimmun betegségek kezelése komplexebb, ezek esetében az immunrendszer túlműködését kell kordában tartani.
Ha a kiütések hirtelen jelentkeznek, és az állapot láthatóan súlyosbodik, magas láz, esetleg duzzanat kíséri, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni, de ismételt illetve elhúzódó bőrtünetekkel is érdemes felkeresni egy szakrendelőt.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a swissclinic.hu oldalt működtető cég.