A járni tanuló gyerekek szüleinél meglehetősen gyakran vetődik fel ez a kérdés. Rengeteg érvet és ellenérvet lehet olvasni vagy hallani ebben a témában. A legbölcsebben akkor járunk el, ha először konzultációt kérünk egy ortopéd orvostól, és csak aztán látogatunk el a cipőboltba.

A születéstől a felnőttkorig a lábak alakváltozása és növekedése is folyamatos, a közben megfigyelhető kisebb-nagyobb görbületek, rendellenesnek tűnő deformitások többségét a fejlődés és a növekedés idővel kiegyenesíti, eltűnteti. Ezek közé tartozik a bokák befelé dőlése, ami az alig pár éves gyermekek esetében viszonylag gyakran előfordul, így alapvetően természetes állapotnak tekinthető, ezt látva a szülőknek nem feltétlenül kell elkezdeniük aggódni.

A bokák bedőlési szöge átlagosan 10 fok körül alakul, és az esetek többségében a bedőlés néhány év alatt fokozatosan mérséklődik, idővel lényegében megszűnik. Ha jó minőségű gyerekcipőt vásárolunk, olyat, amelyik hajlékony, könnyű, rugalmas és jól tartja a gyerek bokáját, akkor nagy eséllyel nem is lesz szükség beavatkozásra vagy korrekcióra.

Ezen csak abban az esetben kell elgondolkodnunk, ha a bedőlési szög meghaladja a 10 fokot (az igazán súlyos egészségügyi problémák 20 fokhoz közeledve kezdődnek), és a bokák az évek múlásával sem kezdenek el kiegyenesedni. Az Ilyenkor első körben mindenképpen szakemberhez kell fordulni, ortopéd szakorvoshoz vagy konduktorhoz, aki megvizsgálja a kicsi izomzatát és csontozatát, valamint megfigyeli járásképét, és ez alapján tesz javaslatot a kezelési módozatokra, illetve szupinált gyerekcipő használatára. Ha alapos szakorvosi vizsgálat nélkül vásárolunk ilyen modelleket, az első években akár még károsan is befolyásolhatjuk a gyerek lábainak fejlődését, mivel a feleslegesen alkalmazott szupináció lassíthatja, gátolhatja egyes izomcsoportok mozgását és erősödését.

Azt, hogy ez a kérdés vagy probléma milyen sokakat foglalkoztat, az is mutatja, hogy az internetes kereséseknél a gyerekcipő mellett az egyik legtöbbször szereplő szó a szupinált (vagy supinált).

De mi is a lényege ennek a megoldásnak? Ezeknek a modelleknek talpa a saroknál enyhén kifelé döntött, így a csöppség bokája nem tud befelé dőlni a cipő viselése közben. A sarok belső élének a megemelése (vagyis a szupináció) mintegy 4-5 milliméter szokott lenni. Az ennek segítségével előidézett lábtartás apró mozgásokra készteti a talp izmait, amelyek erősebbé vállnak és javítják a boltozat süllyedését. Mindez megelőzi a szalagok túlnyúlását, a láb hosszanti boltozatának további lesüllyedését és segíti a láb egészséges fejlődését, ezen felül pedig közvetett és közvetlen hatással is van a megfelelő testtartásra. Ha a szupinált cipők viselése rendszeres, pár perces lábtornával is kiegészül, akkor a bokák bedőlésénél viszonylag rövid időn belül látványos javulás érhető el.

Ez a cikk szponzorált tartalom. Ha Ön is szeretne ilyent Budapest környékének egyik legismertebb hírportálján, amely a forgalmas napokon már Magyarország legolvasottabb hírportáljai között van, akkor kattintson ide!