Monor, Ócsa, Páty. Pincefalvak Budapest környékén. Azt szeretnék elérni, hogy Hungarikummá nyilvánítsák a pincesorukat és felkerüljenek az UNESCO világörökségi listájára.
Európában is egyedülálló a fővárosi agglomerációban található három település, Monor, Ócsa és a budai oldalon, Páty pincesora. Valójában nem is sorról, hanem településrészről van szó. Pátyon csaknem 300 pince és több utca, Monoron pedig ezres nagyságrendű présház van azon a területen, amellyel a Hungarikum címre akarnak pályázni.
A pincefalvak helyzetét, jövőbeni sorsát taglalták a Magyarországi Pincefalvak Vidékfejlesztési Szövetségének minapi találkozóján a tagszervezetek . A szövetség azt a célt fogalmazta meg, hogy elérje a magyarországi pincefalvak hungarikummá minősítését és azt, hogy felkerüljenek az UNESCO világörökségi listájára – írja a Sokszinűvidék.hu
Hirdetés
Páty
A község egyik legvonzóbb falurésze a 300 borospincét magában foglaló Pincehegy, amely csodálatos természetes atmoszférájával, kedvez az üdítő sétáknak, a hangulatos borozgató beszélgetéseknek, árnyas fái régmúlt idők nyugalmát idézik. Napjainkban új hagyományok kötődnek hozzá, az immár 25 éve rendszeresen júniusban megrendezett Pátyi Pincenapok és az őszi szüreti mulatság.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Monor
Közel 1000 présház található a Strázsa-hegyen található pincefaluban, amely a város egyik fontos rekreációs területe. Az itt rendezett borünnepeken, fesztiválokon és a csendes hétköznapokon a helyiek és turisták is jól érzik magukat. A hobbi borászok és a Vendégváró Pincészetek igazi családias, vidékies környezetben örömmel fogadják a vendégeket és kóstoltatják boraikat, ételeiket. A pincefalu, utcáival, építészeti értékeivel, az Ezer Pince Szőlészeti és Borászati tanösvénnyel tartalmas kikapcsolódást kínál mindenki számára.
Ócsa
A település déli végén található az Öreghegy dűlő, amely sok ezer évvel ezelőtti a Duna mederfala volt. Az Öreghegyen mint hosszában megnyúlt szalmakalapok, nádtetők sűrű sora guggol egymás mellett. Közelebbről megnézve a tetők földbe vájt pincéket takarnak, melyek hazánkban egyedülálló mezőgazdasági műemlékegyüttest alkotnak. A pincék tulajdonjoga apáról-fiúra, nemzedékről nemzedékre szállt. Ócsán a pincesor tulajdonosai egyesületet is létrehoztak, az oldalukat itt lehet elérni.
Mik is azok a pincefalvak?
A szövetség definíciója szerint a pincefalvak közé a azokat a településeket soroljuk, amelyek présházainak, pincéinek száma százas nagyságrendű, a pincék több sorban, egymáshoz viszonylag közel, egy jól körülhatárolható területen találhatók. Rendezett térszerkezettel bírnak. A település életének, szőlő-borkultúrájának szerves részét alkotó, hagyományosan is pincefaluként aposztrofált települések, településrészek.