Ellenálló baktérium fertőzött meg három beteget az Uzsoki Utcai Kórház intenzív osztályán. A kórház kérte, hogy zárják le az osztályt, de a hatóság ezt nem tartotta szükségesnek. Magyarországon kiemelkedően sokan halnak meg kórházi fertőzésben. A kórházak eltitkolják az adatokat. Cikkünk megjelenése után levelet kaptunk a Nemzeti Népegészségügyi Központtól, ezt a cikkünk alján lehet elolvasni.
Fertőzés az intenzíven
A Nemzeti Népegészségügyi Központ levele szerint az intenzív osztályon három betegnél mutatták ki az antibiotikumoknak ellenálló baktériumot. A kórház kérte, hogy az osztályt zárják le, és ne helyezzenek el ott új betegeket, de a központ ezt nem tartotta indokoltnak. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Veszélyes baktérium
A fertőzést egy karbapenemáz-termelő baktérium okozza, amely különösen veszélyes, mert a legerősebb antibiotikumokkal szemben is ellenálló. Svéd Tamás intenzív terápiás szakorvos, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára elmondta: a betegeket el kell különíteni, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább.
Hirdetés
El kell különíteni a betegeket
„Hivatalosan abszolút elkülönítetten egy külön térben, külön hozzárendelt, és csak ezt a beteget ápoló nővér által kellene kezelni” – mondta az RTL Híradónak a MOK főtitkára. A levél alapján az elkülönítés megtörtént, de a fertőzöttek ápolására külön személyzetet nem tudnak biztosítani.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Nem zárták le az osztályt
Egy kórházi dolgozó szerint az intenzív osztályt nem zárták le, és a látogatás továbbra is a megszokott rendben zajlik, bár új betegeket egyelőre nem fogadnak. Az osztályt csütörtökön fertőtlenítik. Svéd Tamás szerint a kórokozó akár egy beteggel is bekerülhetett az osztályra.
Nehéz fenntartani a higiéniát
„És az, hogy aztán ott helyben milyen további baktériumtörzsek adódnak tovább, termelődnek ki, ez pedig igen a helyi osztály felelőssége, higiéniás felelőssége is, de nagyon nehéz a mai magyar infrastruktúra és körülmények között ezeknek megfelelni”– mondta.
Megszólalt a kórház
Az Uzsoki Utcai Kórház a Híradó kérdésére megerősítette, hogy felvételi zárlat elrendelését kérték, de nem közölték, hogy ezt engedélyezték-e. Azt állították, hogy a fertőzöttek ellátása külön személyzettel, a protokoll betartásával történik. A betegek állapotáról nem adtak tájékoztatást.
Hiába pereltek
A direkt36.hu portál tavaly közzétett egy olyan adatelemzést, amely először ad képet arról, hogy a különböző kórházakban milyen fertőzési állapotok uralkodnak. Mivel még perekkel sem jutottak elegendő friss információhoz, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz 2014-2016 között bejelentett összes kórházi fertőzés adatával dolgoztak.
Budapest és az ország talán legproblémásabb kórháza
A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban a számítások szerint az egész országban a legmagasabb volt a clostridiumos, vagyis súlyos hasmenéssel járó fertőzések előfordulása, a legsúlyosabb helyzetet a belgyógyászat számai mutatták 2015–16-ból. A multirezisztens kórokozók esetében az ötödik legrosszabb helyre került az intézmény. Kiugró volt a fertőzések előfordulása a kórházban a pszichiátriai osztályon, ahol a két év alatt jelentett 7 esetből 3 ember is belehalt a kórokozók fertőzésébe.
Top legveszélyesebbnek tűnő kórházak listája Budapesten és környékén
A multirezisztens kórokozók miatti fertőzések gyakorisága alapján Budapest és környékének legveszélyesebbnek látszó intézménye Cegléden a Toldy Ferenc Kórház és rendelőintézet. A 2. legproblémásabbnak tűnő hely Budapesten a 4. kerületi Károly Sándor Kórház, a feketelista 3. helyezettje pedig a Dél-pesti Jahn Ferenc Kórház. Ezt követi a 4. helyen a Bajcsy-Zsilinszky Kórház a 10. kerületben, a kétes lista ötödik helyezettje a Szent Margit Kórház a 3. kerületben. Őket követi a Budai Irgalmasrendi Kórház a 2. kerületben. Hetedik a Budapest és környéki intézmények feketelistáján a Törökbálinti Tüdőgógyintézet, nyolcadik (országos listán 14.) a Szent János kórház, kilencedik (országos listán a 17.) a Szent Imre Kórház és tízedik (országos listán a 26.) az Országos Kardiológiai Intézet. Cikkünk alján megnézheted a teljes és összesített listákat.
Ezt a levelet kaptuk a Nemzeti Népegészségügyi Központtól
Az RTL Klub Híradója nem megfelelően értelmezve tájékoztatta a közvéleményt. Az Uzsoki Utcai Kórház nem a sürgősségi ellátás zárlatát kérte az NNGYK-tól – hiszen azt a Budapest Főváros Kormányhivatala már helyesen megtette -, hanem azt, hogy az intenzív osztály helyett más egészségügyi szolgáltatót jelöljenek ki. Az ilyen jellegű kijelölés azonban már 2019. óta hatályos, így annak ismételt elrendelésére nem volt szükség. Az NNGYK egyetértett a BFKH döntésével, miszerint zárlatot rendeltek el. Ugyanakkor az NNGYK korábbi intézkedése biztosította az intenzív ellátásra szoruló betegek más intézménybe történő szállítását, azaz további adminisztratív intézkedésre nem volt szükség. Erre utal az NNGYK a kórház részére küldött tájékoztató levelében feltüntetett hivatkozás száma. A kórház intenzív osztályának zárlata fennáll, az intenzív ellátásra szoruló betegek ellátása más, korábban kijelölt intézményekben történik. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: Uzsoki Utcai Kórház