Szentendre megtelt, elég volt a lakóparkokból. Úgy tűnik betartja egyik fontos választási ígéretét a szentendrei polgármester. Fülöp Zsolt bejelentette, hogy a település egyes területein változtatási tilalmat rendel el az önkormányzat. A helyeiknek elegük van a hegyén-hátán épülő társasházakból és lakóparkokból. Az önkormányzatoknak azonban kevés eszközük van arra, hogy megállítsák a nyereségérdekelt ingatlanbefektetőket.
Ingatlanfejlesztői nyomás
Az építőipar fellendítése érdekében hozott kormányzati döntések tovább gerjesztik a Szentendrére nehezedő ingatlanfejlesztői nyomást, amit az országos építésügyi jogszabályok maximálisan kiszolgálnak. Ezért Szentendrén sok helyen folynak építkezések, több helyen lakóparképítést terveznek. Ugyanakkor a város infrastruktúrája már a jelenlegi lélekszámot sem tudja megfelelő színvonalon kiszolgálni – írják a város hivatalos oldalán. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Gyors növekedés
Hosszú évek óta fennálló probléma, hogy Szentendre lélekszámának gyors növekedésével nem tartott lépést az infrastruktúra fejlesztése, a közművek, az úthálózat korszerűsítése, a gyermekintézmények bővítése. A helyi vízművek kijelentette, hogy a város jelenlegi víz- és csatornahálózatával nem tudnak biztonságosan ekkora lélekszámot kiszolgálni, amit a gyakori csőtörések, meghibásodások is bizonyítanak.
Nem sok eszköze van a településeknek
A települési önkormányzatoknak gyakorlatilag nincs lehetőségük, jogi eszközük arra, hogy tudatos várostervezői munkát folytassanak, szabályozzák a lélekszám növekedésének ütemét. Ebben közrejátszik az a jogszabályi környezet és bírói gyakorlat is, ami lehetővé teszi, hogy bármilyen funkciójú épületbe be lehet jelentkezni állandó lakóként, így Szentendrén is sokan élnek életvitelszerűen üdülőépületnek, vagy gazdasági épületnek minősülő házakban.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Két lakásból négy lesz
Tovább rontja a helyzetet az is, hogy az utóbbi években született, építésügyi és az ehhez kapcsolódó országos jogszabályok számos ponton nincsenek összhangban és így kijátszhatóak. Ennek következtében az is megtörténhet, hogy a használatbavételi engedély megadásakor két lakásra adják ki az engedélyt, majd az épület némi átalakításával és a társasház-alapítással végül négy lakást értékesítenek.
Visszafordíthatatlan helyzet
A társasház-alapításra vonatkozó jogszabályok ugyanis nem írják elő az építésügyi hatósági engedélyek figyelembevételét. Az ilyen esetek visszafordíthatatlan helyzeteket állítanak elő, a jogsértés orvoslása szinte lehetetlen, az önkormányzatnak nincs is rá eszköze, csak az építéshatóságnak lenne.
Egyszerű bejelentés
Az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy tavaly decembertől már nem csak 300 négyzetméter alatti lakóházak építhetőek egyszerű bejelentéssel, hanem akár 1000 négyzetméter és 6 lakás nagyságig társasházak is. Így ezen építkezések során figyelmen kívül hagyható Szentendre Építési Szabályzatának számos előírása.
Kikerülhető a polgármester
Az építési engedélyek előtt a polgármester által kiadandó településképi vélemény korábban vétót jelentett: vagyis, ha a polgármester nemlegesen döntött, nem lehetett kiadni az építési engedélyt. Idéntől az építéshatóságnak már nem kötelező figyelembe vennie a nemleges településképi véleményt, sőt, akár ennek ellenére kiadhatják az építési engedélyt, mint ahogy az elmúlt néhány hónapban már több példa is volt rá – írják a város oldalán megjelent közleményben.
Csak egy autó
A gépkocsitárolókra vonatkozó jogszabály idei módosítása szerint a helyi építési szabályzat lakás és üdülő építése esetén egynél több gépkocsi elhelyezésénél többre nem kötelezheti az építtetőt, holott az agglomerációban egy háztartásban átlagosan két autót használnak.
Dupla annyi építkezés
A koronavírus-járvány nem csillapította az építési kedvet Szentendrén. Mivel a kormányhivatalhoz kerültek az építéshatósági jogkörök, így az önkormányzatnak nincsenek pontos adatai a tervezett, engedéllyel rendelkező, folyamatban lévő építkezések számáról. Csak következtetni lehet egyes adatokból, hogy az építkezési kedv nagy valószínűséggel nem hagyott alább. A főépítészi kabinet tavaly 580 ügyet intézett, idén május végén már 509 egyeztetésen, ügyintézésen vannak túl.
A befektetők érdekei
„Az építésügyi jogszabályok változása elsősorban az ingatlanbefektetők érdekeit érvényesíti, és a törvényhozók nem vesznek tudomást arról, hogy ezekkel milyen folyamatokat indítanak el, hogy döntéseik a települések élhető és fenntartható fejlődését veszélyeztetik” – mondja Fülöp Zsolt Szentendre polgármestere. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Szolgálati közlemény
Tudjuk, hogy sok a reklám itt nálunk és elnézést is kérünk ezért. A BudaPestkörnyéke.hu teljesen független portál. Nem kapunk állami pénzeket és az olvasóktól sem kérünk egy fillért sem. A szerkesztőségünket a reklámbevételekből működtetjük, ebből lesz fizetése az újságíróknak és ebből készülnek a cikkek. Amikor egy hirdetésre kattintasz pár forintot biztosítasz nekünk, így működünk. Köszönjük a türelmed, az érdeklődésed és azért ne feledd: a hirdetések is az olvasóért vannak, hiszen olyasmit akarnak neked mutatni, ami talán neked is érdekes lehet. Ha mégsem így lenne, egyszerűen köszönjük, hogy minket is olvasol.
Kiemelt kép: Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere – BPK-montázs