Az előrejelzések szerint a következő hetekben árhullám vonul le a Duna magyarországi szakaszán is. A jelenlegi nagyon alacsony 44 cm-es szentendrei vízállás három-négy napon belül 400 cm-re növekedhet. Szeptember 18-án a nagymarosi vízmércénél 532 cm-es vízállásra számítanak, ami Szentendrén 560 cm körüli vízállást jelent. Az elsőfokú árvízvédelmi készültség a nagymarosi vízmércénél mért 520 cm-nél lép életbe.

Árhullám Budapesten 

A jelentős és gyors emelkedésű árhullám miatt másodfokú árvízvédekezési készültséget rendelt el Karácsony Gergely az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése és a védekezésért felelős Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. javaslata alapján. A készültség során a vízügyi szakemberek a biztonságos ivóvízellátás fenntartásához, illetve a csatornarendszer zavartalan működéséhez szükséges műszaki intézkedéseket teszik meg, továbbá felkészülnek az ideiglenes védművek kiépítésére is.

Lezárták a rakpartokat

A vízszint várható gyors emelkedése miatt szeptember 16-án, hétfőn szükséges lesz az alsó rakpartok lezárása; erre figyelemmel szeptember 14-én, szombaton 0 órától tilos a megállás az alsó rakpartokon. A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság várhatóan szeptember 15-én, vasárnap délutántól, a még az alsó rakparton parkoló autókat elszállítja, az erről szóló  tájékoztatást a parkoló autók szélvédőjén tették meg. 

Tetőzés 

A hétvégére egyébként is lezárt, belső pesti rakpartszakaszok újranyitására nem kerül sor. Az árhullám a jelenlegi előrejelzések szerint 8 méter körüli vízállás mellett fog tetőzni a jövő hét második felében. A várható tetőzés meghaladja a tavaly decemberi és idén júniusi árvíz vízszintjét, de jelenlegi információk szerint nem éri el a 2013-as nagy árvíz idején tapasztalt mértéket. 

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Veszélyben a 3. kerület

Karácsony Gergely szerint fel kell készülni ugyanakkor arra, hogy a 3. kerületben és a Margitszigeten homokzsákok elhelyezésére és ideiglenes védművek kiépítésére is szükség lesz. Az elmúlt évtizedben számos olyan fejlesztés történt, ami megkönnyíti az árvízi védekezést, és jelentősen megnöveli a Pók utcai és a békásmegyeri lakótelepeken, a Rómaifürdőn és a Csillaghegyen élő, több mint 30 ezer lakos védelmét.

Árvízi védekezés 

“Ezzel együtt várhatóan a védekezés komoly, a vízügyi szakemberek és a közszolgáltatók munkatársainak rendkívüli erőfeszítését igényli a következő napokban. Számítok a budapestiek megértésére, és köszönöm a vízügyi szakemberek és a közszolgáltató vállalatok munkatársainak az árvízi védekezésben való közreműködést” – írja közösségi oldalán Karácsony Gergely. 

Nagymaros, Szentendre

A legfrissebb előrejelzés szerint a vízállás 19-én, csütörtökön elérheti Nagymarosnál a 643 cm-t, ami Szentendrén 670-680 cm-t jelent. Ez a vízszint mintegy 1 méterrel meghaladja a decemberi tetőzést (583 cm-t). Az árhullám tetőzése még nem látható, de 18-a után csökken az emelkedés mértéke. A jelenlegi vízállás Szentendrén 95 cm, 24 óra alatt 17 cm-t emelkedett a folyó vízszintje.

Árvízvédelmi fal 

Ha az előrejelzések szerint alakul a vízállás, akkor szeptember 17-én az elsőfokú, 18-án a másodfokú és 19-én a harmadfokú árvízvédelmi készültséget is el kell rendelni. A mobil árvízvédelmi falat a szentendrei vízmércén mért 600 cm-es vízállásnál kell felépíteni. Erre 17-én, kedden kerül sor.

Lezárják a Duna korzót

Az építés alatt a Duna korzó a mobil védmű hosszában teljes szélességében lezárásra kerül. A védmű építésének idején a Lázár Cár tér nem lesz gépjárművel megközelíthető. A Rendészet autóiban 300-300 homokzsák került felvételezésre a VSz Zrt. raktárából, hogy igény esetén az árvízzel érintett terület lakosainak mi is át tudjunk adni ezekből.

Kiemelt kép: illusztráció