A nyár egyik legnagyobb figyelemmel kísért történése mindig az a pillanat, amikor kihirdetik a következő tanévre a felsőoktatási intézmények felvételi eredményeit. A diákok és a hozzátartozók öröme mellett ilyenkor alaposan felbolydul az ingatlanpiac is, elsősorban az albérleti kereslet ugrik meg kiemelkedő módon. 

Nyári roham

Mivel ilyenkor nyáron nagyon sokan rohamozzák meg a diákok számára alkalmas lakásokat, jellemző, hogy szinte szabadon formálhatják az árakat a bérbeadók. „Egyes kerületekben megint szigorításokat rebesgetnek az AirBnB-vel kapcsolatban, így az is elképzelhető, hogy többen szívesen átállnának inkább a kisebb, de biztos hozammal kecsegtető hosszútávú bérbeadásra”- kezdi Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

5 százalékos emelkedés

„A tavalyi nyárhoz képest több mint 5%-os emelkedést tapasztalhatunk az albérleti piacon. Az áremelkedés egyébként már a pandémia idején megkezdődött, annak ellenére, hogy az AirBnB lakások egy része visszaállt a rövidtávú kiadás piacára. 

Nagyobb a kereslet a kínálatnál

A szakértő szerint a kínálat még mindig nem tudott lépést tartani a bérlőcsoport növekedésével a belvárosban, így a mai napig nagyobb a kereslet, mint a kínálat.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

140 ezer alatt nincs szinte semmi

Az aktuális bérleti díjak jelenleg így alakulnak: Stúdiólakás: 140-160 000 Ft/hó, nappali egy hálóval: 180 000 Ft felett, kétszobásnál nagyobb lakások pedig havi 230 000 Ft felett érhetők csak el.

Már a nyáron felpörgött a biznisz

„Úgy tapasztaljuk, hogy az elmúlt években általában augusztus végére és szeptember elejére koncentrálódott az ingatlancsere, ekkor jelent meg az új kereslet. Ezzel szemben idén már június hónaptól számítva egész nyáron kifejezetten erős a mozgás az albérleti piacon, köszönhetően például az Erasmus-programban résztvevőknek” – mondta a szakértő.

Külön piac

Hozzátette: az albérletkeresők egy teljesen külön piacon mozognak, a kereslet-kínálat nincs direkt összefüggésben a vevő-eladó csoportokhoz. A Belváros pedig megint csak egy teljesen más terület, itt ritkábban fordul elő, hogy egy eladó gyors döntésekre, eladásra, vagy kiadásra kényszerül. 

Extrém helyzet

Amikor pangás van a piacon és kisebb a kereslet mint a kínálat, akkor sem csökkennek igazán a belvárosi ingatlanárak, az eladók inkább kivárnak. Extrém helyzetekben ez változhat, a külföldi nagyvárosokhoz képest természetesen Budapesten is előfordulhat, hogy ha válság van, azonnal több lesz az eladó ingatlan, és több a potenciális bérlő is. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kieemlt kép: Lakópark a 3. kerületben – Fotó: BudaPestkörnyéke.hu