Az új gázkazánok telepítésének 2030-tól történő betiltását javasolja az Európai Unióban Brian vad Mathiesen, az EU lakossági hűtési-fűtési ágazatának dekarbonizációs stratégiáján vezető koordinátorként dolgozó dán akadémikus kutató.

Az európai végső energiafogyasztás mintegy felét a fűtés és melegvíz-előállítás teszi ki, amelynek a nagy többségét (82%-át) továbbra is fosszilis tüzelők – az olaj, a földgáz és a szén – fedezik. Ebből következően drámai mértékben lehetne csökkenteni az európai háztartások energiafelhasználásából eredő szén-dioxid-kibocsátást az olaj- és gázkazánok betiltásával – írja a Portfolió.

A dekarbonizáció lehetőségeit feltárni hivatott stratégia (Heat Roadmap Europe) készítői igyekeznek egy olyan tervet vázolni, amelynek megvalósításával a háztartások fűtését és hűtését teljesen üvegházgáz-kibocsátás mentessé, vagyis klímasemlegessé lehetne tenni.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Az Euractiv által az Aalborg University kutatójával készített interjúban elhangzik, hogy a napelemes rendszerek és hőszivattyúk ugyanúgy elérhetetlenek a legtöbb ember számára, mint az alternatív meghajtású autók, tehát a gázkazánok kivehetőek a rendszerből.

Kapcsolódó cikkek:

Kiszakadt a ház ajtaja, akkorát robbant a kazán egy szadai házban

Azt is elmondja az ötletet felvető kutató, hogy az Európai Unióban található háztartások legkevesebb 50-70 százalékának fűtését az olaj és gáz helyett és azoknál jóval olcsóbban lehetne megoldani távfűtéssel és egyéb infrastrukturális fejlesztésekkel, például napkollektorok vagy termálvíz fokozott alkalmazásával.

A dán szakértő szerint az EU 2050-es klímastratégiájának magába kellene foglalnia az olaj- és gázkazánok kivezetését is: a javaslat szerint új gázkazánok telepítését legkésőbb 2030-ig lehetne engedélyeztetni.

1 milliónál indul

Jelenleg egy családi házban a kazáncsere költsége – a járulékos költségeket is figyelembe véve – nagyjából 1 millió forinttól indul. Egy kazán átlagos élettartama 15-20 év, vagyis ha az utolsó gázkazánt 2030-ban szerelnék be, akkor is 2050-ig biztosan sok gázkazán működne az EU-ban.

Az alternatív fűtési megoldások egyenlőre valóban csak alternatívák azok számára, akik hajlandóak többet költeni egy ház építésekor a geotermikus, vagy napkollektoros fűtési megoldásokra. A távhő jó megoldás a nagyobb népsűrűségű, városi településeken, de biztosan drága lenne az gglomeráció kisebb falvaiban, így akárhogy is szeretnék betiltani a gázkazánokat, néhány évtizedig még egész biztosan a gáz lesz a legpraktikusabb és talán a legolcsóbban kivitelezhető fűtési megoldás Magyarországon és itt az agglomerációban.

Kiemelt kép: Gázkazán szerelése – Fotó:vgfszaklap.hu