Európa legnagyobb tűzijátékát készítették elő ma este kilenc órai kezdéssel a szervezők, azonban az időjárás felülírta a terveket. Az idei augusztus 20-i tűzijátékot 22 órára halasztották – jelentette be Kovács Zoltán kormányszóvivő, az augusztus 20-i rendezvények lebonyolításáért felelős operatív törzs vezetője.

Lefújták a tüzijátékot

A viharveszély miatt elhalasztották az idei tűzijátékot, a tervek szerint 22 órakor rendezik meg a fényshow-t a Duna felett – ezt Kovács Zoltán kormányszóvivő, az augusztus 20-i rendezvények lebonyolításáért felelős operatív törzs vezetője jelentette be nem sokkal ezelőtt. Az idei Szent István-napi tűzijátékot tűzmozsár, kartács, római gyertya, görögtűz, szikraszökőkút és lángeffektek teszi látványossá. A több mint huszonkilencezer pirotechnikai terméket mintegy ötszáz indítási pontról – köztük 9 folyami uszályról, 65 pontonról, a Szabadság, az Erzsébet és a Margit hídról – lőtték volna a magasba a szakemberek, akik hat hónapja készültek az eseményre.A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Zivatarcellák

A nap folyamán többször felvetődött, hogy elmarad a tüzijáték, ugyanis a főváros térségében több zivatatcella is kialakult ma délután. Időjárási szempontból szokatlan helyzet állt elő, a légkörben nagy a bizonytalanság, az előrejelzések szerint valószínű záporok, zivatarok kialakulása a fővárosban. 

Óránként hoztak döntést

Az emberek biztonságát szem előtt tartva az operatív törzs ma óránként hozott döntést és adott tájékoztatást az esti tűzijátékkal és a nap folyamán megrendezésre került tömegeseményekkel, például a Bazilika körüli körmenettel kapcsolatban. Azt is lefújta az operatív törzs.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Tragédia 2006-ban

Az ünnep lebonyolításáért felelős operatív törzs intézményét 2010-ben az Orbán-kormány vezette be, miután 2006-ban, a Gyurcsány-kormány idején katasztrófába fulladt az augusztus 20-i tüzijáték. A tömegre lecsapó zivatarcella és az orkán erejű szél öt ember halálát okozta.

Belobbant a pánik

2006. augusztus 20-án, vasárnap hatalmas orkán csapott le a fővárosra este kilenc óra körül. Szinte percre pontosan akkor, amikor elkezdődött a tűzijáték, amelyet közel másfél millió ember akart élőben megnézni. A hirtelen feltámadó, erős, 80-100 kilométer per órás szél és a nyomában érkező sűrű zápor miatt sokan azonnal hazaindultak volna. Ez pedig szikraként lobbantotta be a pánikot, így a belvárosban, a rakpartokon, a budai várban összegyűlt tömegben és a Dunán is katasztrófába torkollott az ünnepség.

Világvége hangulat

A szemtanúk szerint a viharban „igazi világvége hangulat” volt. A tűzijáték miatt a közvilágítást lekapcsolták, de nagy szél miatt az eső szinte vízszintesen esett, így látni alig lehetett. A tetőkről cserepek, a kitört ablakból üvegszilánkok hullottak a járdákra, az autókra dőlt fák által beindított szirénák vijjogtak, a budai hegyekről pedig patakokban zúdult le a víz.

Tüzijáték a viharban

A tűzijáték az ítéletidő ellenére végig lejátszódott, igaz, a rakéták fellövését a vihar kitörése után egy rövid időre szüneteltették, de ahogy a szél és az eső elcsendesedett, folytatták. A kialakult káoszban a későbbi jelentések szerint összesen öt ember halt meg, és több mint háromszázan megsebesültek.

Egy 12 éves kislány is meghalt

Két ember egy utcai elárusító budai bódénál halt meg, amikor arra rádőlt egy fa. Az egyikük egy 12 éves kislány volt, a másik egy 40 év körüli férfi. Egy 54 éves nő családjával egy gyorsétterembe menekült, és ott kapott szívrohamot. Sokan nézték a tűzijátékot a Dunán álló hajókról. Az egyik motorcsónak a hatalmas szélviharban hajónak ütközött, onnan többen a vízbe estek. Bár több embert ki tudtak menteni a vízből közülük, egy ekkor eltűnt házaspár tagjainak már csak a holttesteit találták meg napokkal később a Dunában.

Kárpótlás

A történteknek nem lett hivatalosan kimondott, egyszemélyi felelőse. Az ombudsmani hivatal arra jutott, hogy mivel a rendezvényt a Miniszterelnöki Hivatal rendelte meg, ez a szerv volt az elsőszámú felelős. Gyurcsányék nem kárpótolták az áldozatok hozzátartozóit és a sérülteket, ezt az Orbán-kormány tette meg 2010-ben. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: illusztráció