Az utóbbi évek egyik legnagyobb fordulata a munka világában az volt, hogy kiderült, nem kell feltétlenül irodában ülni ahhoz, hogy valaki hatékonyan dolgozzon. A home office és a hibrid munkavégzés egy csapásra újradefiniálta, mit jelent „bejárni” a munkahelyre. A tech cégek pedig egyre nyitottabbak arra, hogy a legjobb emberek akár vidékről vagy akár külföldről dolgozzanak.
Toborzás újragondolva
A cégek számára nem csupán kényelmes, de gazdaságos is, ha a legjobb szakemberek nem feltétlenül a belvárosból érkeznek. Egy jól felépített online munkarend mellett egy vidéken élő fejlesztő épp olyan értékes, mint egy XIII. kerületi. Az IT fejvadászat esetében a legfontosabb, hogy a jelölt megfeleljen a technológiai cégek elvárásainak. Így az IT recruitment már messze nem csak budapesti jelöltekre fókuszál – a verseny globális, a munkavégzés pedig határok nélküli lett.
Nem kell elköltözni a jó munkáért
Sokan hiszik, hogy komoly karrier csak a fővárosban építhető, de ez már rég nem igaz. Egy jó laptop, stabil internetkapcsolat és csendes környezet gyakran többet ér, mint egy belvárosi open office. Az agglomerációban élő IT szakemberek körében különösen népszerű a távmunka, hiszen így megőrizhetik a családias környezetet, miközben csúcstechnológiás projekteken dolgoznak.
A cégek is nyitottabbak
Egyre több budapesti tech vállalat látja be, hogy nem éri meg ragaszkodni a fizikai jelenléthez. A munkaerőhiány miatt eleve nehéz jó embereket találni, így a cégek inkább igazodnak a tehetségekhez, nem fordítva. Vannak, akik hetente egyszer járnak be, mások szinte soha – mégis kiválóan teljesítenek. A vezetők számára egyre inkább az számít, hogy az eredmény meglegyen, nem az, hogy ki hol ül napközben.
Oktatás, ami követi a trendeket
Nemcsak a cégek, hanem az oktatási intézmények is kezdik felismerni a változásokat. Az IT-képzések egyre inkább online formában zajlanak, és sok helyen már nemcsak budapesti diákokat céloznak meg. Ez hosszú távon azt jelentheti, hogy a vidéki fiataloknak is több esélyük lesz belépni a tech világba, anélkül, hogy el kellene hagyniuk a szülővárosukat.
Mi jöhet ezután?
Valószínűleg a hibrid munka marad velünk hosszú távon is. A cégek megtanulták, hogyan lehet hatékonyan dolgozni fizikai jelenlét nélkül, az emberek pedig ráéreztek az egyensúly ízére. A vidéki tehetségeknek már nem kell kompromisszumot kötniük, ha karrierépítésről van szó, és ez mindenkinek jó hír. Aki pedig korábban azt hitte, hogy a nagy lehetőségek csak a fővárosban várnak rá, most már bátran tervezhet akár a természet lágy ölén is.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő az idbc.hu oldalt működtető cég.