Imádjuk a kutyákat, hiszen hűségesek, okosak, viccesek, hálásak… de valljuk be, néha azért az idegeinkre tudnak menni. Például amikor túlságosan izgalomba jönnek, és össze-vissza rohangálnak, csaholnak, ugrálnak, egyszóval mintha elment volna az eszük.

Ilyen viselkedést több dolog is kiválthat: például egy másik kutya vagy egy macska látványa, a gazdi hazaérkezése, de akár az is, ha észreveszi, hogy épp kibontod a Petgurutól vásárolt Panzi kutyaeledel csomagolását, és megérzi a kedvenc elesége illatát. 

De hogyan lehet lenyugtatni egy eksztázisba került négylábút? Tarts velünk, adunk pár ötletet! 

Izgő-mozgó kiskutyák

A kutyakölyköknek még minden új és izgalmas, ezért rájuk még inkább jellemző az “elment az eszem” viselkedés. Ám jobb már az elején megtanítani, hogy parancsra lenyugodjon, mert egy felnőtt ebbel sokkal nehezebb dolgod lesz. 

Először is hívd el a kutyust az izgatottságot kiváltó inger közeléből. Ha odamegy, kapjon jutalomfalatot dicséret gyanánt. Ezután vedd az öledbe, majd kezdd el simogatni a füle tövét és a mellkasát. Sokszor már ez is segít, hisz a legtöbb kutya él-hal a simizésért. 

Ám ha kapálózni kezd és menni akar, akkor fontos, hogy semmiképp se engedd el, mert így azt tanulja meg, hogy a ficánkolás azt eredményezi, hogy békén hagyod és folytathatja tovább a bolondozást. Legyél következetes, simogasd, amíg meg nem nyugszik, közben ismételd a “marad” parancsot, majd ha végre ellazult, jöhet ismét egy dicséret és egy jutalomfalat.

A felnőtt kutyák megnyugtatása

Itt már nehezebb dolgod lesz, egyrészt mivel kialakult viselkedési formákon kell változtatni, másrészt pedig a kutya mérete miatt. Na jó, egy palotapincsivel vagy tacskóval talán könnyebben boldogulsz, de gazdi legyen a talpán aki ölbe véve le tud csillapítani egy óriási német dogot vagy egy csupa izom bullterriert. 

Na de mit kell tenned? Hívd magadhoz az állatot, és ha pórázon van, erőteljes mozdulatokkal húzd is magad felé. Ezután próbáld meg lefektetni a földre, és elérni, hogy csak rád figyeljen. Talán mondanunk sem kell, hogy ezt is jutalmazással a legkönnyebb. Ha fekvés közben is izgatottan ide-oda jár a tekintete, és láthatóan befeszülve, ugrásra készen helyezkedik, vond magadra a figyelmét. Érdemes itt is a “marad”, illetve “fekszik” parancsot alkalmazni. 

Hogyan viselkedik egy jó gazdi mindeközben?

Sokan ott rontják el, hogy a kutyus viselkedésének hatására saját maguk is stresszelni kezdenek, esetleg emelt hangon beszélnek az állathoz is. A ebek viszont megérzik a gazdájuk izgatottságát, így ez csak olaj a tűzre.

Tehát bármilyen nehéz is, maradj nyugodt. Higgadtan próbáld meg lecsillapítani a kedvencedet, halkan beszélj hozzá, mondogasd a nevét, érezze a nyugalmat a hangsúlyodból. 

Büntetni nem célszerű, sokkal többet érsz el azzal, ha nem a rossz viselkedés utáni dorgálásra, hanem a jó viselkedés megerősítésére koncentrálsz. Ehhez a dicséret, a simogatás és a jutalomfalat adása is kiváló eszköz. 


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a petguru.hu oldalt működtető cég.