A rezsiköltségek folyamatos emelkedése miatt egyre többen keresnek hatékony megoldásokat otthonuk energiafelhasználásának csökkentésére. Egy jól megtervezett, energiahatékony háztartás nemcsak kevesebb kiadást jelent, hanem környezetbarátabb életmódot is biztosít. Az alábbiakban bemutatunk néhány praktikus tippet, amelyekkel jelentősen mérsékelhetők a háztartási kiadások.
1. Az épület szigetelésének javítása
Az egyik leghatékonyabb módja az energiafelhasználás csökkentésének a megfelelő hőszigetelés kialakítása. Ha a falak, a tető vagy a padló nem szigetelt megfelelően, a fűtési szezonban jelentős hőveszteséget szenvedünk el, nyáron pedig gyorsan felmelegszik az épület belső tere. Ezért érdemes utólagos szigetelést alkalmazni, ami hosszú távon komoly megtakarítást eredményezhet.
A nyílászárók korszerűsítése szintén fontos lépés. A régi, egyrétegű üvegezésű ablakok sok hőt engednek ki, míg a modern, többrétegű üvegezéssel rendelkező modellek sokkal hatékonyabbak. Emellett az ajtók és ablakok megfelelő tömítése is csökkenti a hőveszteséget.
2. Fűtéskorszerűsítés hőszivattyúval
A hagyományos gázkazánok és vegyes tüzelésű rendszerek jelentős energiafelhasználással járnak, ami magas fűtési költségeket eredményez. Ezzel szemben a hőszivattyús rendszerek a környezetben lévő hőt hasznosítják, így amellett, hogy energiahatékonyabbak, környezetbarátabb megoldást is kínálnak a fűtésre és hűtésre. A levegő-víz hőszivattyúk például a külső levegőből nyerik ki a hőt, amelyet a fűtési rendszerben használnak fel, jelentősen csökkentve az energiafelhasználást.
Most különösen érdemes belevágni a fűtéskorszerűsítésbe, hiszen hőszivattyú pályázat segíti a beruházást: akár 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás is igényelhető a Vidéki Otthonfelújítási Program részeként. Ez a lehetőség az 5000 fő alatti településeken élő gyermekes családok és nyugdíjasok számára érhető el, és jelentős segítséget nyújt a beruházás költségeinek csökkentésében. A támogatásnak köszönhetően a modern, energiatakarékos hőszivattyús rendszerek gyorsabban megtérülhetnek, miközben hosszú távon lényegesen alacsonyabb fűtési kiadásokat biztosítanak.
3. Energiatakarékos világítás alkalmazása
A hagyományos izzók rengeteg energiát fogyasztanak, miközben jelentős részük hővé alakul. A LED izzók ezzel szemben jóval kevesebb áramot igényelnek, miközben hosszabb élettartamúak is. Egy átlagos LED izzó akár 80%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint egy hagyományos izzó, és élettartama akár 10 év is lehet.
A mozgásérzékelős és időzítős világítási megoldások további megtakarításokat eredményezhetnek, hiszen csak akkor működnek, amikor valóban szükség van rájuk.
4. Háztartási gépek tudatos használata
Az energiahatékony háztartási gépek kiválasztása és megfelelő használata kulcsfontosságú lehet a villanyszámla csökkentésében. Például:
- A hűtőszekrényt ne helyezzük fűtőtest vagy sütő közelébe, mert így több energiát kell felhasználnia a kívánt hőmérséklet fenntartásához.
- A mosógépet és a mosogatógépet lehetőség szerint alacsonyabb hőfokon működtessük, és mindig teljes töltettel használjuk.
- A „standby” üzemmódot érdemes kikapcsolni a tévén és más elektronikai eszközökön, mivel ezzel is energiát fogyasztanak.
5. Vízfelhasználás optimalizálása
A vízdíj is jelentős kiadási tétel lehet, de néhány egyszerű módszerrel csökkenthető a fogyasztás:
- Használjunk víztakarékos csaptelepeket és zuhanyfejeket.
- A csöpögő csapokat és WC-tartályokat mielőbb javítsuk meg.
- A kádfürdő helyett válasszuk a rövidebb zuhanyzást, amely kevesebb vizet és energiát igényel.
6. Okosotthon megoldások bevezetése
A ma elérhető okosotthon rendszerek a kényelem mellett az energiatakarékosságot és spórolást is támogatni tudják.
Az okos termosztátok lehetővé teszik a fűtés és hűtés precízebb és hatékonyabb szabályozását, így hozzájárulnak az energiatakarékossághoz. Például, ha napközben senki sincs otthon, a rendszer automatikusan alacsonyabb hőmérsékletre állítható, majd a hazaérkezés előtt ismét komfortos szintre fűti a lakást, ezzel csökkentve a felesleges energiafelhasználást.
Az okos dugaljak és világításvezérlők szintén hozzájárulnak a rezsiköltségek mérsékléséhez, mivel lehetővé teszik az elektromos eszközök és világítás időzített vagy távoli vezérlését. Egyetlen gombnyomással vagy automatizált beállítások segítségével kikapcsolhatók a feleslegesen működő fogyasztók, így elkerülhető a szükségtelen áramhasználat.
7. H tarifa igénybevétele
Az elektromos fűtési rendszerek, például hőszivattyúk, infrapanelek vagy elektromos kazánok egyre népszerűbbek az energiahatékonyságuk és környezetbarát működésük miatt. Azonban ezek az eszközök jelentős áramfogyasztással járhatnak, ezért érdemes utánajárni a H tarifa lehetőségének, amely kedvezőbb áron biztosít villamos energiát a fűtési szezonban.
A H tarifa egy speciális, kedvezményes díjszabás, amelyet kifejezetten a korszerű, elektromos fűtési rendszerekhez vezettek be. Ennek lényege, hogy az így vételezett villamos energiát a szolgáltatók csökkentett áron kínálják, hasonlóan az éjszakai áramhoz, de azzal ellentétben egész nap elérhető, nem csak az esti órákban. Ezáltal a háztartások jelentős megtakarítást érhetnek el a fűtési szezonban.
Összegzés
A fenti tippek alkalmazásával jelentősen csökkenthetjük otthonunk rezsiköltségeit, miközben komfortosabb és fenntarthatóbb életkörülményeket alakíthatunk ki. Érdemes figyelni és kihasználni a különböző pályázatokat, kedvezményes lehetőségeket és állami támogatásokat, hogy a korszerűsítések még gyorsabban megtérüljenek.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a gree-magyarorszag.hu oldalt működtető cég.