Ingyen kapta az államtól, most mégis elárverezi a Lónyay utcában lévő egykori Központi Zálogházat a református egyház. A 6 szintes épület kikiáltási ára 6,5 milliárd forint. A kormány egyedi határozatokkal február vége óta huszonnégy, különböző helyrajzi számon szereplő telek, épület tulajdonjogát adta át ingyen. Ezen ingatlanok összértéke a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő adatsora szerint több mint 25,5 milliárd forint. Semjén Zsolt szerint a magyar társadalom érdekét szolgálja, hogy az egyház ingyen kap értékes ingatlanokat. 

Ingyen kapott épületet 

2017 végén az állam egy kormányhatározattal a Magyarországi Református Egyháznak ajándékozta a Központi Zálogház épületét, miután még tavasszal a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. 3,5 milliárdos keretéből megvásárolta azt. A terv szerint a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara költözött volna oda – írja a 24.hu

Nem adhatták el az ingatlant 

A kastélyszerű, hatszintes épület a ferencvárosi Lónyay és Kinizsi utcák sarkán áll. A kormány 2020 januárjában 2,65 milliárd forintnyi forrást is biztosított, a munkák azonban azóta sem kezdődtek meg, az épület főként forgatási helyszínként működött. Az állam az ajándékozáskor kikötötte, hogy a reformátusok 2033-ig nem adhatják el az ingatlant.  A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Nem használta az egyetem 

Az elidegenítési tilalmat azonban 2023-ban feloldották, sőt arról is határoztak, hogy az épületet a jövőben nem fontos oktatási célra használni. Miután 2023 végén kiderült, hogy a jogi, illetve a pszichológusképzést a Markusovszky téren fogják majd tartani, várható volt, hogy a református egyház eladja az ingyen kapott épületet.

Elárverezik az épületet 

Ez be is következett, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) árverési oldaláról a részletek is megismerhetőek, a január végi aukción a kikiáltási ár 6,5 milliárd forint, a licitlépcső pedig minimum 10 millió forint, azaz még a 6,5 milliárdnál is többet tehet zsebre a református egyház.

Két értékes ingatlan 

A Balog Zoltán vezette Dunamelléki Református Egyházkerület tavaly januárban kapott az Orbán-kormánytól egy 1,4 milliárd forint értékű ingatlant a Parlament közelében, az Alkotmány utcában. A kegyelmi botrány után, még egy értékes ingatlant kapott Balog Zoltán egyházkerülete, júliusban született a döntés az egykori Rendőrtiszti Főiskola Farkasvölgyi úti komplexumának átadásáról.

Közel 6 milliárdot ér 

Annak nagyobb része a Dunamelléki Református Egyházkerületé, a kisebbik két bencés perjelségé lett. Szintén a bencésekkel közös két szomszédos ingatlan tulajdonjoga is, így HVG számításai szerint az egyházkerületnek idén átadott ingatlanok értéke már meghaladta az 5,9 milliárd forintot.

Sok hívet veszítettek 

Balog Zoltán egyházkerületének juttatásán felül 10 milliárd forint feletti értékben kaptak ingatlanokat, miközben a népszámlálás és az  egyszázalékos felajánlások adatai alapján rengeteg hívet veszítettek. A reformátusok a HVG-nek cáfolták, hogy az állami juttatásoknál a törvényeken kívül bármit is számítana az exminiszter lobbizása. A jogszabályok lehetővé teszik, hogy az egyházak ingatlant igényeljenek működésükhöz, ám az MNV tájékoztatása szerint február óta nem érkezett újabb kérelem. 

Kegyelmi botrány 

Mint ismert, Balog Zoltán járt közben Novák Katalinnál, hogy a pedofil-ügyben fontos szerepet betöltő K. Endre kegyelmet kapjon. Balog személyesen találkozott K. Endrével és mai napig azt állítja, hogy a fiatalok zsarolása miatt elítélt bicskei igazgató-helyettes ártatlan. Balog Zoltánt a minap a Blikk egy könyvbemutatón találta meg. A református püspök a legtöbb kérdésre nem akart válaszolni, de azt elárulta, hogy a kegyelmi ügy óta változtak a körülmények, illetve utalt arra is, hogy ebben a nehéz időszakban, amit neki és miatta egyházának át kell élnie nem volt mindenki hűséges barát.

A magyar társadalom érdeke 

Semjén Zsolt korábban, Vadai Ágnes DK-s képviselő kérdésére azt válaszolta, hogy az állam és az egyház egymástól elválasztva működik, viszont az állam anyagi eszközökkel támogatja előbbiek működését, közösségi célok érdekében együttműködnek. Közlése szerint az átruházott állami vagyon „minden esetben – beleértve a hitéleti célokat is – a magyar társadalom érdekeit” szolgálja.  A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Központi Zálogház – Forrás: Wikipédia