103 évesen csütörtökön hunyt el Keleti Ágnes, a világ legidősebb olimpiai bajnoka. A tornászt az ünnepek előtt szívelégtelenség és légzési nehézségek miatt szállították a Honvédkórházba. Az ötszörös olimpiai bajnok tüdőgyulladást kapott, a légcsövét eltömítő váladéktól nem kapott levegőt, az orvosok segítettek könnyíteni a légzésén, végül álmában érte a halál.
Utolsó beszélgetés
Róth Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Birkózók Szövetségének fotósa élete utolsó évtizedében szoros barátságban állt Keleti Ágnessel. “Már tegnap délután sejtettük, Rafaellel, hogy talán most láthatjuk az édesanyját utoljára életben. Szilveszterkor még ott álltunk az ágya mellett, ránk nézett és búcsúzóul annyit mondott: „Köszönöm, hogy itt vagytok!”
Nem puszilhatták meg
“Akkor még nem tudtuk, hogy ezek voltak az utolsó szavai. Elmosolyodott, majd puszit szeretett volna nekünk adni, de a szigorú előírások miatt, félve a fertőzésveszélytől, ezt nem fogadhattuk el. Aztán az újév első napját végig aludta” – a Blikknek Roth Tamás. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Békésen elaludt
Az orvosok aznap már jelezték a családnak, hogy Keleti Ágnes állapota rosszabbodott, és az értékei folyamatosan romlottak, végül január 2-án hajnalban, megbékélve mindennel, elengedte az életet, és nyugodtan hajtotta fejét örök nyugalomra.
Orvosi tanácsra kezdett el tornázni
Keleti Ágnes, Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója január 9-én töltötte volna be 104. életévét. Az 1921-es születésű sportoló, orvosi tanácsra kezdte a tornát, és még a német megszállás alatt sem hagyta abba az edzést, az erdőben, titokban végezte a tornagyakorlatait. Egy sérülés miatt egészen az 1952-es helsinki olimpiáig kellett várnia, hogy megmutathassa tehetségét, akkor egy bronzéremmel lett gazdagabb. Karrierje csúcsára 35 évesen jutott el, a melbourne-i olimpián több érmet is nyert, köztük gerendán aranyat, a játékok legeredményesebb versenyzője lett, és egyben a legidősebb tornásznő, aki aranyérmet tudott szerezni.
1938-ban a válogatott tagja volt
Keleti a Nemzeti Torna Egyletben kezdett tornázni, 1938-ban lett először tagja a válogatottnak, az első országos bajnoki érmeit 1940 decemberében nyerte. Tavasszal a budapesti tornászbajnokságot is megnyerte, de a világháború kettétörte az ígéretesen induló pályafutását. A vészkorszakot álnéven élte túl, Juhász Piroska papírjait vásárolta meg, és egy Varga nevű szűcsmester segédjének állt. A Varga család tudott a származásáról, de nem árulták el őt, a segítségükkel így túlélte a háborút. Édesanyját és testvérét Raoul Wallenberg menekítette meg, azonban gyártulajdonos édesapját és több rokonát Auschwitzban ölték meg.
Olimpiai évei
Az 1952-es helsinki olimpián Keleti Ágnes már a világ élvonalába tartozott. Helsinkiben műszabadgyakorlatával (ma: talaj) aranyérmet, összetett csapatban ezüstérmet, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként bronzérmet szerzett. Pályafutása csúcsára 1956-ban, Melbourne-ben ért fel: talajon megvédte címét, aranyat nyert gerendán, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként, egyéni összetettben és csapatban ezüstérmet szerzett. Ő lett a játékok legeredményesebb versenyzője, egyben a legidősebb tornásznő, aki aranyérmet tudott szerezni.
Ausztráliában élt
A forradalom után eldöntötte, hogy nem akar Magyarországon élni, és a játékok után kint maradt a már korábban Ausztráliába emigrált nővérénél. Sydney-ben egy rádió-összeszerelő üzemben kezdett dolgozni betanított munkásként, de hamar rájött, hogy nem Ausztrália lesz az új hazája.
Izraeli évei
1957 nyarán Izraelben telepedett le, ahol tanszékvezetői állást kapott az ottani Testnevelési Főiskolán. Nagy szerepet játszott az izraeli tornasport megteremtésében, huszonkét éven át volt a tornászválogatott vezetője. Tanítványai közül többen országos bajnokok lettek. A rendszerváltás után egyre gyakrabban járt Magyarországon, később részben Budapestre is költözött. Második házasságából két fia született. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: Keleti Ágnes