A macskák veséi létfontosságú szerepet játszanak a szervezetük méregtelenítésében, a folyadékháztartás szabályozásában és a vérnyomás fenntartásában. Sajnos a macska-vesebetegség gyakori és alattomos kór, amely akár végzetes is lehet. Hogyan ismerhető fel időben? Milyen tüneteket figyeljünk, és mit tehetünk kedvencünk egészségéért?
Miért alakul ki a macskáknál vesebetegség?
A macska-veseelégtelenség – legyen szó ivartalanított cicáról vagy tenyésztőtől vásárolt, törzskönyvezettről – lehet hirtelen fellépő (akut) vagy hosszú idő alatt kifejlődő (krónikus). Az akut eseteket gyakran mérgező anyagok (például fagyálló vagy bizonyos növények), fertőzések, vérnyomásproblémák vagy húgyúti elzáródások okozzák. A krónikus forma viszont fokozatosan, hónapok vagy évek alatt alakul ki, és a vese funkcióinak folyamatos elvesztésével jár. Idősebb macskák esetében különösen gyakori, de bizonyos fajták, mint a perzsa vagy az abesszín, genetikailag hajlamosabbak rá.
Melyek az akut macska-vesebetegség leggyakoribb okai?
- Vírusos és bakteriális fertőzések
- Mérgező anyagok (pl. liliom, fagyálló, bizonyos gyógyszerek)
- Húgyúti elzáródás
- Súlyos kiszáradás, alacsony vérnyomás
Melyek lehetnek a krónikus veseelégtelenség kiváltó tényezői?
- Genetikai hajlam
- Magas vérnyomás
- Immunrendszeri betegségek
- Korábbi vesekárosodások
- Helytelen táplálkozás és elégtelen folyadékbevitel
- FIV/ FELv/ FIP betegségek
- Rossz szájüreg állapota
A macska-vesebetegség tünetei – mikor kell orvoshoz fordulnod?
A vesebetegség egyik legnagyobb veszélye, hogy a kezdeti szakaszban szinte észrevehetetlen. Sok gazdi csak akkor figyel fel a problémára, amikor a cica már súlyos állapotban van. Az alábbi tünetek észlelésekor azonnali állatorvosi vizsgálatra van szükség:
- Fokozott vízivás és gyakori vizelés. Ez jelezheti, hogy a vesék nem képesek megfelelően koncentrálni a vizeletet, ezért a cica többet iszik és gyakrabban ürít.
- Étvágytalanság és fogyás. A vesebeteg macskák gyakran visszautasítják az ételt.
- Hányás és hasmenés. A méreganyagok felhalmozódása emésztési zavarokat okozhat.
- Rossz lehelet és szájfekélyek. A veseelégtelenség miatt az anyagcsere salakanyagai felhalmozódhatnak a szervezetben.
- Letargia, gyengeség. A cica kevésbé aktív, többet alszik, nehezen mozog.
- Magas vérnyomás okozta vakság. Ha a cicád nekimegy a bútoroknak, tág és fényre nem reagáló pupillákat észlelsz, azonnal vidd őt állatorvoshoz.
Hogyan állapítja meg az állatorvos a vesebetegséget?
A veseelégtelenség pontos diagnózisához vér- és vizeletvizsgálatra van szükség, amelyek kimutatják a vesekárosodás mértékét és a háttérben álló lehetséges okokat. Az állatorvosok kiemelt figyelmet fordítanak a kreatinin- és karbamidszintre, valamint a foszfor- és kalciumszintek egyensúlyára. Egyes esetekben ultrahang- vagy röntgenvizsgálat is segíthet a pontos diagnózis felállításában.
Kezelési lehetőségek – hogyan segíthetsz a cicádnak?
A vesebetegség kezelése nagymértékben függ a betegség stádiumától és az alapvető kiváltó októl. Bár a krónikus veseelégtelenség nem gyógyítható, megfelelő gondoskodással és kezeléssel jelentősen javítható a macska életminősége és meghosszabbítható az élettartama.
A kezelés legfontosabb elemei között szerepel a folyadékpótlás. Biztosíts mindig friss vizet cicáidnak. Súlyosabb esetekben infúziós kezelés is szükséges lehet. Az állatorvos által javasolt vesekímélő tápok alacsony foszfortartalmúak, és segítenek a vesék terhelésének csökkentésében. Szükség lehet vérnyomáscsökkentőkre, foszfátmegkötőkre, valamint étvágyserkentő és hányingercsillapító szerekre is. A betegség előrehaladtával folyamatos állatorvosi kontroll szükséges a kezelés hatékonyságának nyomon követése érdekében. Végeztess vér- és vizeletvizsgálatot stádiumtól függően: 1-es és korai 2-es stádium esetén fél évente, 2-es és 3-as stádium esetén 3 havonta. Késő 3-as és 4-es stádium esetén pár hetente.
Az Omega-3 zsírsavaknak gyulladáscsökkentő hatásuk van, segíthetnek csökkenteni a vesekárosodást. A vesebeteg macskák gyakran veszítenek B-vitaminokat a vizelettel, ezért pótlásuk kifejezetten hasznos lehet.
Homoktövis és a petrezselyem – kis mennyiségben – gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásúak, valamint segíthetik a vesék egészségét. A vesebetegség megelőzésében fontos a foszforbevitel csökkentése. Ha a macska főként száraz tápot kap, állatorvos javaslatára adható foszformegkötő készítmény.
Milyen esetekben lehet szükség műtétre?
A kisebb kövek néha diétával vagy speciális oldó készítményekkel kezelhetők. Ha a húgykövek elzárják a húgyutakat, sürgős műtétre, katéterezésre lehet szükség. Az ún. ureter bypass műtéttel a cica lehetőséget kap arra, hogy a veséjét megmentsék.
Ne vedd félvállról a macska-vesebetegséget
Időben felismerve és megfelelő kezeléssel sokat tehetsz azért, hogy kedvenced hosszú, boldog életet élhessen. Akár cica örökbefogadás, akár vásárlás útján lettél gazdi, figyelj a korai jelekre, gondoskodj a megfelelő étrendről és folyadékpótlásról. Ha bármilyen gyanús tünetet észlelsz, ne habozz felkeresni az állatorvost. A Safi Cicamenedék Alapítvány elkötelezett amellett, hogy a gondozásukban lévő macskák a legjobb orvosi ellátást kapják. Vese- és húgyúti problémák esetén mindig Dr. Barbara Zacharewicz nefrológus specialistához fordulnak, aki kiemelkedő szakértelemmel és gondoskodással kezeli a cicákat.A doktornő szeretetteljes vizsgálati módszere és precíz diagnosztikai eljárásai biztosítják, hogy a beteg macskák a lehető legjobb esélyt kapják a gyógyulásra.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a saficica.hu oldalt működtető cég.