Alig mozog a levegő, inkább ne égessen senki a kertben. Jelenleg a légszennyezettség jelenti a legnagyobb környezeti kockázatot az egészségre nézve az Európai Unióban, így ez az egyik, ha nem a leggyakoribb oka az idő előtti haláleseteknek.
A légszennyezettségi helyzet pedig néhány országban, így Magyarországon is különösen súlyos. A Berkeley Earth nevű kaliforniai nonprofit adatelemző társaság által most közzétett térkép jól szemlélteti, hogyan is alakul Európán belül a levegőminőség a kisméretű, PM2,5 szálló por esetében.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
A weforum.org oldalon ismertetett térkép megerősíti, hogy a helyzet a közép-kelet-európai és balkáni országokban a legrosszabb. Ezekben az államokban helyenként – például Észak-Kelet-Magyarországon olyan mértékű a szennyezés, hogy akár napi egy doboz cigaretta elfogyasztásával is megegyező hatással bírhat a helyiekre – írja a Portfólió.
Közben a Levegő Munkacsoport a Facebook oldalán arra kér mindenkit, hogy önkéntesen korlátozza a személygépjármű-használatát, ne égessen avart vagy hulladékot, ne fűtse feleslegesen vagy túl magas hőmérsékletűre lakását.
Légszennyező az avarégetés
Egy átlagos kerti tűz, melyben vegyesen égetünk avart, fűnyesedéket és gallyakat, légszennyezést okoz. A nagy szennyezést elsősorban az váltja ki, hogy alacsony a tűz hőmérséklete, így aminek égni kellene, az nem ég el, vagy csak félig. Például a növényi részekben lévő szén ugyan oxidálódik, de csak részben, és szén-dioxid helyett mérgező szén-monoxid keletkezik.
Egy svájci tanulmány szerint egy nagyobb kupac avar 6 órás égésével annyi szállópor keletkezik, mint 250 autóbusz 24 órai folyamatos közlekedése során.
A Magyarországra vonatkozó aktuális és történelmi légszennyezettségi értékeket ezen az oldalon lehet megnézni.