A határérték több mint kétszeresét meghaladó nikkelszennyezést mért a Greenpeace a Samsung gödi gyárától délre lévő erdős terület talajában. A magyar hatóságok felelőssége biztosítani, hogy a hasonló üzemek ne jelentsenek kockázatot sem a környezetre, sem a lakosságra. Ha ezt a feladatukat megnyugtatóan ellátnák, az üzemek környékén élő emberek is biztonságban érezhetnék magukat – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

Határérték kétszeresét meghaladó szennyezés

A Greenpeace Magyarország a Göd-ÉRT Egyesület megkeresése alapján talajmintákat vizsgált a gödi Samsung SDI akkumulátor gyár környezetében, és az egyik mintában a határérték több mint kétszeresét meghaladó nikkel szintet találtak. A vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a korábban hírekben is szereplő, a gyárból származó porkibocsátás okozott-e szennyezést, és kimutathatóak-e szennyező anyagok a környező területeken. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Titokzatos fekete por

Az elmúlt évek során több alkalommal is felmerült, hogy a Samsung SDI üzeméből jelentős mennyiségű por került a környezetbe – ez a műholdfelvételeken is jól látható volt, mivel a gyár tetején rendszeresen sötét foltok jelentek meg. A gyár Biztonsági jelentése alapján a szennyezés azoknak az üzemrészeknek a tetején alakult ki, ahol a katódgyártáshoz felhasznált nikkel-kobalt-mangán és nikkel-kobalt-alumínium porokat dolgozták fel. Ráadásul épp azokban a gyáregységekben figyeltek meg fekete foltokat az épület tetején, amelyekből a hatóság „azonnali hatállyal”, több alkalommal is megtiltotta a veszélyes tevékenység folytatását. 

Hirdetés

 

 

 

 

 

Nem tartották be a tiltást

A tiltás a több száz tonna veszélyes, rákkeltő anyagot használó egységekre vonatkozott, ám a Samsung SDI ezeket a hatósági tiltásokat soha nem tartotta be. A Greenpeace szakemberei két irányban is mintát vettek a talajból. Figyelembe vették a domináns észak-nyugati szélirányt, így került sor mintavételre.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Toxikus vegyületek

A talajminták akkreditált elemzését a Eurofins laboratórium végezte, a gyárban is használt, toxikus fémvegyületek jelenlétét vizsgálva. Az eredmények szerint az egyik erdős területen – ahol a talaj tisztítása a legkevésbé megvalósítható – a talajokra megadott szennyezettségi határértéket több mint kétszeresen meghaladó nikkel szintet mértek, 40 mg/kg helyett 85 mg/kg-ot. A nikkel rákkeltő vegyületeit a Samsung-gyárban is használják.

Talajminták

Bár a mintákból önmagukban nem lehet egyértelműen bizonyítani, hogy a szennyezés közvetlenül a Samsung kibocsátásából származna, az eredmények tovább erősítik a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace Magyarország követelését: alapos, átlátható vizsgálat szükséges minden olyan környezetszennyezési esemény kapcsán, amely a gyár működése nyomán jelentkezett.

Szennyezési esetek

„Egymást érik a nyilvánosságra került, vagy a Greenpeace és más civil szervezetek által kimutatott szennyezési esetek az akkumulátorgyárak és a kapcsolódó üzemek környékén. Itt az ideje, hogy a hatóságok a magyar embereket és a környezetet védjék. Most sokszor úgy tűnhet, mintha helyettük a szennyező cégek érdekeit védenék. A magyar hatóságok felelőssége biztosítani, hogy a hasonló üzemek ne jelentsenek kockázatot sem a környezetre, sem a lakosságra. Ha ezt a feladatukat megnyugtatóan ellátnák, az üzemek környékén élő emberek is biztonságban érezhetnék magukat” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: illusztráció